HALİL DELİCE

Halil Delice Öz Geçmiş ve Eserleri

1960 Edirne-Enez-Çavuşköy doğumlu Anne-babası, 1927’de Bulgaristan Kırcaali’den göç ettiler.
1983 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1986 yılında hakimlik stajını yarıda keserek gazeteciliğe başladı.
1987 yılından beri Kırkpınar’ı takip etmekte, Rumeli tarihi ve kültürü, göçler ile ilgili araştırmaları devam etmektedir.
2000-2013 yılları arasında TGRT FM Radyosu’nda “Gidelim Urumeline” isimli kültür programını yaptı. Şu anda yine aynı radyoda “Tarihe Şen Verenler” isimli tarihi ve kültürel program yapıyor.


“Cihanı Titreten Türk Koca Yusuf-Yalnızca Güle Yenildi, Cihan Şampiyonu Kara Ahmet-Güreşle Kızılelmayı Aradı, Görmedin mi Alişimi Tuna Boyunda, Beyaz Güle Al Kan Düşünce”, “Altın Yay/Oğuz Kağan’dan 21. Yüzyıla Uzanan Sır” ve “Sultanın Aslanı-Kavalalı Çolak Mümin Pehlivan”, “Hicret Gülleri” isimli yedi romanı ve “Spor Geleneğimiz ve Kırkpınar” isimli araştırma çalışması basıldı.

Kırkpınarla ilgili “Vatan Ediniş Destanı Kırkpınar, Gerçek Efsane Kırkpınar, Peşrev Ne Söyler, Yesi’den Kırkpınar’a, Niçin Yusuf” isimli sunulmuş beş tebliği, ayrıca Rumeliyle ilgili “Rumeli’den Göçler, Rumeli Türkülerinde Aliş Motifi, Rumeli Türkülerinde Al Renk Motifi, Balkan Harbi Sonrası Göçler ve Günümüz Türkiyesi’ne Etkisi” isimli sunulmuş dört tebliği var.
1991 yılında Çevre Bakanlığı’nca düzenenlenen ‘Tarih ve Çevre’ konulu yarışma da Edirne’yi konu alan araştırma yazısıyla ikinci oldu.

‘Aliş’ romanıyla Mustafa Necati Sepetçioğlu Roman yarışmasında ikinci oldu, gazetecilikte bir çok ödül sahibi.
Halen (2013) gazeteciliğe ve radyo programcılığına devam etmektedir.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın