BU BAHAR SONBAHAR “HAYAT HİKAYEDEN OKUNUR”

Kitap çeşitliliği yönünden oldukça bereketli zamanlar yaşıyoruz. Birbiri ardına çıkan romanlar, hikâyeler, şiirler biz edebiyat tutkunlarının adeta başını döndürüyor. Çiçeği burnunda yazarlarımızdan Sayın Şenol Tombaş Bu Bahar Son Bahar öykü kitabıyla yazın hayatımıza merhaba diyor. Kendisine bu meşakkatli ve çileli edebiyat yolunda başarılar diliyoruz. Yazarımız, öykü türüne yeni bir soluk aldırıyor, yeni bir şeyler söylüyor okura. Gelenekten beslenen modern anlatımıyla, toplumun her kesimini kucaklamayı başarıyor.

(Rasim Kaya)

Şenol Tombaş, yazarlık atölyelerinde yetişmiş, hayatın içinde olan biri, söyleyeceği çok şeyi var. Çağrı Yayınları’ndan çıkan kitabı 22 birbirinden etkileyici öykülerden oluşuyor. Öyküler tanıdık, hepimizin yaşayacağı türden, lâkin Sayın Tombaş’ın dili öykülerine benzersiz, tarifsiz duygular kazandırıyor. Yazar kendi yaşanmışlığından, hâtıralarından sahneler ve portreler sunuyor okuyucuya, okudukça insana dair bildiklerinizin eksikliği karşısında kendinizi suçlu hissediyorsunuz. Kitabın sayfalarında gezindikçe kahramanların dünyası sizi kendilerine davet ediyor öyle ki sofralarında, oyunlarında kendinize yer bulabiliyorsunuz. Dertli oldukları her hallerinden belli olan kahramanların haliyle hemhal olacak, ellerinden tutacak, onlardan biri olacaksınız. Mutlu sonla bitmeyen öyküler sizi üzmüyor, başka türlü bitmemeliydi zaten diye kendinizi ikna ediyorsunuz. Sokağınızdan, köyünüzden, kasabanızdan manzaralar size göz kırpıyor. Kitabı okurken yağan yağmur, gürül gürül akan dere, düşen yıldırım, bir çocuğun ayak sesleri, pencereye değen yağmur damlaları, ağaçlardan dökülen yapraklar size eşlik ediyor. Ben duydum tüm bu sesleri, eminim siz de duyacak öyküler unutulmaz olacak hafızanızda. Köylere, kasabalara, ormanlara ve büyük şehirlere yolculuk edeceksiniz dertli, gölgede kalmış insan hâtıraları size yol gösterecek.

“Kaçıranlar”da, muzip bir tebessüm, “Âdem’in Elbisesini Arayan Adam”da hayran olacak, “Bir Şey Olmaz”da, halinize şükredecek, “Çöpten Hatıralar”da her şeyin kıymetini bilecek, “Gaz Yağı Şişesi”nde mutlaka hüzünlenecek, “Portakal Rengi Ayakkabı”da sevinecek, “Beton Baba”da yanılacak, “Bu Bahar Son Bahar”da annenizi daha çok seveceksiniz. Okuyanın asla pişman olmayacağı bir öykü ziyafeti, Şenol Tombaş’ın kitabı. Düşle, gerçek arası bir kurgu hiçbir büyülü atmosfer bu kadar okurunu kendine çekmeyecektir. Kitabımız, kapak resmi ile de okuyucunun ilgisini çekecek. Dostlarınızı, memleketinizi, çocukluk hâtıralarınızı, unutmak isteyip de unutamadıklarınızı Bu Bahar Son Bahar’ın sayfalarında bulacağınızı iddia ediyorum. Altı çizilerek okunacak cümleler var sayfalarda: “Tek sermayem, güzel ağlamaktı.”, “Islanmak benim için tertemiz bir kalple dua etmekti.” Öykülerden en beğendiğinizi sevdiklerinizle paylaşmaya can atacaksınız. Kitabı okurken yazarın kaybettiği anne, babasına ve dostlarına duyduğu özlemini hissettim, onların ruhlarına bir Fatiha okursanız kitabın kahramanları size minnettar olacaktır. Sayın Tombaş okuyucuya satırlar arasında saklı Ordu’ya ait bir türkü de hediye ediyor: “Ordu’nun dereleri aksa yukarı aksa.”

Yazarın dediği gibi: “ Hayat hikâyeden okunur!” Öyle ise “okumalı…”

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın