Hece Taşları 23.Sayısı Çıktı !

                            Hece Taşları 23.Sayısı Çıktı !

                      Gelip Geçti  Cahit Çolak Dünyadan

Acı haber tez ulaşır duyana, yürekten yüreğe bir çıngı sıçrar, ve rüzgâr uğuldar tutuşur acı, gökte kanat vurur hüzün kuşları, yağmur bulutları yola çıkarlar, sonra gözümüzden çakan şimşekle, yüzümüze sağılmaya başlarlar.

İki bin on yedi ocak sekizde, haber geldi cahit çollak ağabey, yeni çantasını sırtına atmış, bu sefer gittiği İstanbul değil, hele eş dost ziyareti hiç değil, kalbinin saati: güzel sahibim, benimle yolculuk buraya kadar, tak demiş bir daha tik tak dememiş.

Uzaktan olsa da gönlüme komşu, bu güzel insanın ancak ruhuyla, hasbihal edeyim dostlar dinlesin, ortak dostlarını bu ayrılıktan, haberdar edeyim üç beş kelamla, hayırla analım ve anlatalım, uçurarak avcumuzdan kuşları.

En ince yanından kelimeleri, bir tespih ipine diziyor gibi, seçerek konuşan ehli dillerden, bir gönül işçisi bilip kendini, sözün kalınına dönüp bakmayan, emirhan’da küçücük bir dükkânda, başkaları bezirgânlık yaparken, gül alırdı gül satardı durmadan.

Kalp krizi bilmez yaşlıyı genci, ne zaman nerede ne şekil gelir, gelince yararalar ya alır gider, var git ölüm bir zamanda yine gel, türküsünü mırıldarken dostları, metin abi ile mustafa kara, cahit abi çekilince aradan, nasıl kuracaklar sacayağını.

Altmışaltı yıllık sürgünlüğünde, ne acılar emzirmiştir kim bilir, bizim bildiğimiz duyduklarımız;  göbeğini erzurum’da bıraktı, çantasını omuzuna takarak, malatya’yı istanbul’u turladı,  yolları bursa’da kesişenlere, oldu sarı özek bozkırında yedigey.

Cahit çollak ağabeyim göçünce, ben şimdi bursa’ya geldiğim zaman, ziyaret etmeden ulu cami’yi, hangi dükkân kapısından bakarak, gözümü yumarak gönlüm açarak, helva ekmek yanı sıra turşuyla, kimin sofrasına oturacağım.

http://www.tayyibatmaca.net/belge/hecetaslari23sayion5ocak2017.pdf

Tayyib Atmaca’nın Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Hece Taşları Aylık Şiir Dergisi 23. Sayısında dosya konusu olarak Kemalettin Kamu’yu işlemiş.

2016 Türkiye Yazarlar Birliği Elektronik Yayın Ödülünü alan Hece Taşları geleneksel çizgisinden taviz vermeden yolculuğunu sürdürüyor.

Derginin başyazısı gibi görünen Tayyib Atmaca’nın bu ay içinde rahmeti olan Cahit Çollak için yazdığı şiiri paylaşarak, Hece Taşları Dergisi’ni geleneksel çizgisinden dolayı kutluyoruz.

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın