İletişim

ESKADER’İN KURULUŞ AMACI VE HİZMETLERİ

ESKADER, 4 Mart 2008 tarihinde İstanbul’da “Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği” adıyla kuruldu. Kısaltılmış adı ESKADER’dir. Türk edebiyatını, dilini, sanatını, kültürünü araştırmak, bu konuda yapılacak çalışmaları teşvik etmek ve köklü medeniyetimizi geleceğe taşımak amacıyla kurulan derneğin merkezi Cağaloğlu’ndadır.

Derneğin kurucuları, Muhterem Yüceyılmaz, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Şerif Aydemir, Nur Hilâl Ünlü, Nidayi Sevim ve Mehmet Nuri Yardım’dan oluşuyor. ESKADER’in şu anki yönetim kurulu ise Şerif Aydemir, Cengizhan Orakçı, Kudret Ayşe Yılmaz, Uğur Canbolat, Mustafa Kirenci, Şamil Kucur, İsmail Atakan Çetiner’den meydana geliyor. Kurucu başkan olan Mehmet Nuri Yardım, iki dönem derneğin genel başkanlığını yapmıştır.

Derneğin genel  başkanlığını 2014’ten beri Şerif Aydemir yürütmektedir.

Aralarında Abdurrahim Balcıoğlu, Bekir Sıtkı Erdoğan, Cahit Öney, Fahri Ersavaş, İlhan Ayverdi, İsmet Bozdağ, Kâzım Yedekçioğlu, Mehmet Turan Yarar, Mehmet Türker Acaroğlu, Mehmet Zeki Akdağ, Dr Müjgan Cunbur, Nazik Erik, Orhan Bayrak, İlhan Ayverdi, Prof. Dr. Orhan Okay, Rıza Beşer, Sedat Umran, Sermet Sami Uysal, Prof. Dr. Şükrü Elçin, Prof. Dr. Ümit Meriç, Fevzi Halıcı ve Vehip Sinan gibi bir kısmı vefat etmiş olan şeref üyelerinin bulunduğu ESKADER’in şu anki mevcut üye sayısı 672 kişidir.

ESKADER’in resmi sitesi www.eskader.net ‘tir.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen günlük kültür ve sanat sitesi www.sanatalemi.net  de dernek bünyesinde hizmet vermektedir.

İstanbul’un muhtelif kültür merkezlerinde; saygı geceleri, anma toplantıları, Ramazan sohbetleri, konferans ve paneller düzenlemeye devam eden ESKADER, çeşitli edebiyat yarışmaları da tertiplemektedir.

Kesintisiz bir şekilde, haftalık periyotlarla devam eden ve 295 programa ulaşan “Bâbıâli Sohbetleri”nde Türkiye’nin önemli kültür, sanat ve fikir adamları konuştular.

ESKADER yönetici ve üyeleri, bazı il ve ilçelere zaman zaman kültür gezileri de düzenliyor.

ESKADER her yıl yaklaşık 30 dalda “Eskader Kültür Sanat Ödülleri” dağıtmaktadır. Ödül törenleri bir kültür, sanat şölenine dönüşmektedir.

Adres: Alemdar Mahallesi, Çatalçeşme Sokağı, No: 4-8 İmamoğlu İşhanı

Cağaloğlu, Fatih / İSTANBUL 

İletişim Telefonları: 0 (212) 5112323 - 5112324

e-posta: [email protected]