“Yazılacak Çok Hikâyemiz Var”

“Yazılacak Çok Hikâyemiz Var”

Orhan Kemal Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen Sanatalemi.net Hikâye Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri verildi. Burada konuşan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, “Daha yazılacak çok hikâyemiz var.” dedi.

 

Elif Çelik (Sanatalemi.net)

“Sanatalemi Hikâye Yarışması”nda dereceye girenlere ödülleri Beyazıt Orhan Kemal Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Açış konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, “Daha yazılacak çok hikâyemiz var.” dedi.

Yarışmada Zeliha Ergün’ün hikâyesi birinci, Halime Erva’nın hikâyesi ikinci, Ekrem Ayhan Çakay’ın hikâyesi ise üçüncü olarak seçilmişti. Törende Zeliha Ergün’ün ödülünü Özcan Ergiydiren, Halime Erva’nın ödülünü Hüseyin Akın, Ekrem Ayhan Çakay’ın ödülünü ise Yusuf Dursun verdi. Nursena Beşir’in ödülünü Mehmet Köşker, Ayşe Zerrin Dora’nın ödülünü Ekrem Kaftan, Caner Birdal’ın ödülünü ise Abdurrahman Iraz sahibine takdim etti. Zeliha Ergün “Can Düşer Canın Üstüne” isimli hikâyesiyle birinci, Halime Verva “Cambaz” isimli hikâyesiyle ikinci, Ekrem Ayhan Çakay ise “Küçük İnsanlar büyük Şehirler” isimli hikâyesiyle üçüncülüğe seçilmişti. Prof. Dr. Durali Yılmaz, Muhterem Yüceyılmaz, Recep Seyhan, Şerif Aydemir ve Cengizhan Orakçı’dan meydana gelen seçici kurul, yarışma için gönderilen hikâyeleri okudu. Ön jürinin değerlendirmesinden geçen hikâyeler seçici kurulu oluşturan isimler tarafından okunduktan sonra neticelendirildi. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen “Sanatalemi.net Hikâye Yarışması”nın ödül törenine katılan yazarlar ve şairler, ödül alanları tebrik etti ve hikâye yazmaya devam etmelerini istediler. Ödül alan hikâyeciler de bu yarışmaya katılmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Kendimizi denemek istedik. Hikâye yazarak bu yarışmaya katıldık. İyi ki iştirak etmişiz. Böylece edebiyat dünyasına açılmış ve bir çok değerli yazarla tanışmış olduk. Bundan sonra da yazmaya devam edeceğiz.” dediler.

 

TARİH VE COĞRAFYA BİZİ RAHAT BIRAKMIYOR

Ödül töreninin açış konuşmasını yapan Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Başkanı Şerif Aydemir, salondakileri selâmladıktan sonra yarışmaya katılan bütün hikâyecilere, jüriye, ESKADER Yönetim Kurulu’na ve İl Kültür Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Şerif Aydemir, konuşmasına daha sonra şöyle devam etti:

“Bu yarışmanın kazananı ve kaybedeni önceden belirlenmiş değildir, biz böyle bir vebali üstlenmedik. Bilakis yaklaşık 90 hikâye jüri tarafından üç ayrı kademede değerlendirmeye tabi tutuldu. Yani dereceye girenler bu ödülleri hak etmişlerdir.”

Aydemir daha sonra hikâyelerimiz ve hikâyeciliğimiz üstüne düşüncelerini belirtti. Kur’an-ı Kerim’den örnekler verdi. Hazret-i Musa’nın, İbrahim’in, İsmail’in; Hacer, Asiye ve Meryem annelerimizin hikâyelerinden bahsetti. Hazret-i Yusuf’un üç gömleğini anlattı ve devamla şunları söyledi:

“Bir yerin tarih ve coğrafyası insanı rahat bırakmaz. Orada yaşayanlara kendi hikâyelerini yazdırır. 4 bin yıldır tarih sahnesinde olduğumuz biliniyor, bin yıldır bu topraklardayız, bizim çektiğimiz acıyı kim çekti? Bizim hikâyemiz biter mi? Fırat’ımız, Kızılırmak’ınız, Sakarya’nız, Meriç’iniz, Tuna’nız varsa ne hikâyemiz biter, ne ağıdınız, ne türkünüz… Ağrı Dağı’nız varsa efsaneniz de vardır, Süphan göğüslü yiğitleriniz de… Tekir, Topuk, Erciyas yaylaları varsa kimbilir yüreklere ne şahinler uçurtmuşsunuzdur.”

Günümüz hikâyeciliğine de kapı aralayan Aydemir, şöyle dedi:

“Madem sanatçı zamanın tanığıdır, bugün de kalemini kuşanmalıdır. 500 bin, 1 milyon, 15 milyon nüfuslu şehirlerde yaşıyoruz. Aynı çarşılarda caddelerde gezsek de, aynı sitelerde otursak da birbirimize değmiyoruz, nefeslerimizin sıcaklığı birbirine ulaşmıyor, kalplerimiz yanımızdan geçenin kalbine dönük değil. Bunca aşk, bunca sevinç, kin,  nefret, hüzün nereye akıp gidiyor? Bugünün hikâyecisinin bulardan avuç avuç toplaması gerekmez mi?”

Gençlere, “Başta çok okuyun, az yazın. Sonra yazdıklarını hemen yayımlamayın, ileride hem yazar hem de yayımlarsınız.” şeklinde tavsiyelerde bulunan Şerif Aydemir, konuşmasının sonunda yeni hikâyecilerin lügat çalışmalarını, imlâyı öğrenmelerini, kelimelerini, duygularını, sorularını çoğatmalarını istedi. Yerli ve yabancı hikâyecilerden örnekler verdi. Yazdıklarını olgunlaşmadan yayımlamamalarını öğütledi. Valery’nin “Her zaman yazabileceğimi, hiçbir zaman yazmam.” sözünü hatırlattı. Şerif Aydemir, Nuri Pakdil’in yazma şevki ve disiplinini anlatarak sözlerini tamamladı. Türk Edebiyatı Vakfı’nın çiçek yolladığı toplantıda Sanatalemi.net sitesinin kurucusu Mehmet Nuri Yardım, ESKADER Yönetim Kurulu üyesi şair Cengizhan Orakçı da kısa konuşmalar yaptılar. Ödül töreni, çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu.

 

YARIŞMA VEFAT EDEN YAZARLAR ADINA DÜZENLENİYOR

Yarışma, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bünyesinde yayımlanan Sanatalemi.net sitesinin, vefat etmiş 8 köşe yazarı adına her yıl farklı bir türde düzenleniyor. Gençleri edebiyata teşvik etmek için düzenlenen müsabaka, Sanatalemi.net’te köşe yazısı yazan ve bugün aramızda bulunmayan rahmetli Ergun Göze, Ahmed Yüksel Özemre, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Olcay Yazıcı, Hamit Can, Ümit Fehmi Sorgunlu ve Vahap Akbaş adına tertip ediliyor. Beş yıl önce başlatılan ve her yıl tekrarlanan yarışma ile hem vefat etmiş yazarların adlarının yaşatılması, hem de edebiyatımıza yeni isimlerin kazandırılması amaçlanıyor. Sanatalemi.net, Türkiye’nin en çok ilgi çeken kültür sanat siteleri arasında bulunuyor. Elif Sönmezışık’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu Sanatalemi.net, 10 Ağustos 2006 tarihinde Mehmet Nuri Yardım ve bir grup arkadaşı tarafından İstanbul’da kurulmuştu. Her gün yeni haber ve yazılarla yenilenen site, on yıldan beri aralıksız olarak kültür sanat dünyasına hizmet veriyor. TYB tarafından “yılın sitesi” seçilen Sanatalemi.net, internet dünyasının kültür sanat alanında bir ‘okul’ olma başarısını yakaladı. Sitenin düzenli yazan 30 yazarı bulunuyor.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz