YAZI VE EDİTÖRLÜK KURSU SULTANAHMET VE ÜSKÜDAR’DA

YAZI VE EDİTÖRLÜK KURSU SULTANAHMET VE ÜSKÜDAR’DA

Dokuz yıldan beri İstanbul’un muhtelif ilçelerinde ve semtlerinde edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım tarafından verilen “Yazı ve Editörlük Kursu”, artık Sultanahmet’le birlikte Üsküdar’da da hizmet vermeye başlıyor.

Kursun yeni dönemi, Birlik Vakfı’nda 7 Şubat Pazar günü yeniden başlıyor. 12’nci dönem dersler, 7 Şubat Pazar günü saat 13.00’te başlayacak ve toplam üç ay (12 hafta) sürecek. Kursa düzenli olarak devam edenler, 8 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek törende belge almaya hak kazanacaklar. Kursla ilgilenenlerin, vakfın Çemberlitaş’taki Genel Merkezi’ne (Torun Sokağı, No. 13 Sultanahmet) bizzat uğramaları, 0 (212) 5164127-28 numaralı telefonları aramaları veya www.birlikvakfi.org.tr sitesini ziyaret ederek bilgi edinmeleri gerekiyor. Vakfın [email protected] adresine de yazmak mümkün.

ÜSKÜDAR’DA H YAYINLARI’NDA

Bugüne kadar Avrupa yakasında gerçekleşen kurs, artık eş zamanlı olarak Anadolu yakasında da faaliyet gösterecek. Başta Üsküdar olmak üzere Anadolu yakasında oturanlar da “Yazı ve Editörlük Kursu”na H Yayınları’nda devam edebilecekler. Üsküdar merkezindeki kurs, 7 Şubat Pazar günü saat 16.00’da başlayacak. Tasavvuf ve Mûsikî Araştırmaları Derneği tarafından düzenlenen Yazı ve Editörlük Kursu, H Yayınları’nın bulunduğu mekânda, Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Uncular Caddesi, Azat Yokuşu Sokağı, No. 10/A (Ahmediye) Üsküdar adresinde gerçekleşecek. Üç ay sürecek olan kursa düzenli devam edenler, 8 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek törende belge almaya hak kazanacaklar. Kursla ilgilenenlerin, 02165323313 veya 05433011311 numaralı telefonları aramaları veya [email protected] elektronik posta adresine yazmaları gerekiyor. Ayrıca, www.hyayinlari.com sitesi de ziyaret edilebilir.

30 TÜR AYRI AYRI İŞLENİYOR

Edebiyata ve yazıya ilginin toplumda giderek arttığı günümüzde yazı kursları da büyük rağbet görüyor. Mehmet Nuri Yardım yönetiminde 9 yıldan beri aralıksız devam eden “Yazı ve Editörlük Kursu”ndan mezun olanlar çeşitli kurumlarda çalışmaya başlıyor. Yazı ve Editörlük Kursu’nda, “Röportaj”, “Haber”, “Makale”, “Hikâye”, “Deneme”, “Roman”, “Araştırma”, “İnceleme”, “Şiir” ve “Hâtıra”nın da aralarında bulunduğu 30 ayrı türde dersler işleniyor. Dersler anlatıldıktan sonra örnekler üzerinde duruluyor, sonra da öğrencilerin çalışmaları değerlendiriliyor. Bu çalışmalar arasında başarılı bulunanlar, gazete, dergi ve internet sitelerine gönderilerek yayımlanıyor. Bugüne kadar kurstan mezun olanlar arasında gazete, dergi ve sitelerde yazı yazıp çalışanlar, kitap yayımlayanlar ve yayınevlerinde editör olarak çalışanlar bulunuyor.

EDİTÖRLÜĞE DE AĞIRLIK VERİLİYOR

Yazı ve Editörlük Kursu’nda ‘editörlük’ de önem kazanan bir bölüm olarak dikkat çekiyor. “Yayınevi Editörlüğü”, “Gazete Editörlüğü”, “Radyo Editörlüğü”, “Televizyon Editörlüğü” ve “Dergi Editörlüğü” ayrı ayrı işlenerek öğrencilerin bu meslek dallarında iş bulabilmeleri ve çalışabilmeleri sağlanıyor. Dönem içinde sınıfa dâvet edilen yazarlar, edebî birikimlerini ve yazı tecrübelerini öğrencilerle paylaşıyor. Kültür sanat ve edebiyat dünyasının bazı çınarları da evlerinde ve çalışma mekânlarında ziyaret ediliyor.

AMAÇ YAZMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRMAK

Kursla ilgili bilgi veren Mehmet Nuri Yardım, derslerin bugüne kadar büyük ilgi gördüğünü belirterek, “Amacımız yazı yazmayı sevenlerin bu işe ciddiyetle sarılmalarını ve düzenli biçimde yazmalarını sağlamaktır. Yazı yazmak sadece bir heves olarak kalmamalı, sistemli olarak ürünlerin verildiği bir çabaya, hatta gerekirse bir işe, mesleğe dönüşmelidir. Kursta edebiyatın ve gazeteciliğin temel türlerini ve branşlarını işliyoruz. Meslek olarak yazı hayatını seçecek olanlara, gazete, yayınevi, dergi ve internet sitelerinde çalışmak isteyenlere yardımcı oluyoruz. Kursa devam edenlerin büyük bir kısmı, yazı yazmaya, röportaj yapmaya ve farklı kurumlarda çalışmaya başladı. Öğrenciler arasında kitaplarını yayımlayanlar da var. Bu kurs süresi içinde öğrencilerimiz hem yazı yazmanın usullerini öğrenmekte, hem de eser vermiş, iz bırakmış büyük edebiyat ustalarını daha yakından tanımaktadırlar. Sonuçtan memnunuz. Bugüne kadar yüzlerce öğrenci mezun ettik. Yüzlerce öğrencimiz oldu. Şükürler olsun ki, bazı talebelerimiz de farklı yerlerde bu dersleri hoca olarak vermeye başladı.”

BÜYÜK YAZARIN ESERLERİ İŞLENECEK

“Yazı atölyesi” bölümünde yaşayan yazarlar kursa davet edildiği gibi Türk edebiyatının seçkin yazarlarının başlıca eserleri de okunuyor ve konuyla ilgili tahliller yapılıyor. Kurs süresi içinde şiirleri, hikâyeleri, romanları ve denemeleri değerlendirilen bazı yazar ve şairlerin isimleri şöyle: Namık Kemal, Ahmet Midhat Efendi, Recaizade Mahmut Ekrem, Ahmet Rasim, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Muallim Naci, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Cenab Şahabettin, Tevfik Fikret, Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Âkif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Halide Edib Adıvar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Reşat Nuri Güntekin, Refik Halit Karay, Peyami Safa, Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Ziya Osman Saba, Âsaf Halet Çelebi, Sâmiha Ayverdi, Kemal Tahir, Tarık Buğra, Safiye Erol, Haldun Taner, Cemil Meriç, Mehmet Kaplan, Ahmet Kabaklı, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Oğuz Atay ve Sezai Karakoç.

Aşkın Geçgel (Sanatalemi.net)

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın