ÜMİT ŞİMŞEK: DİLİMİZİ DÜZELTMEMİZ LAZIM

ÜMİT ŞİMŞEK:

DİLİMİZİ DÜZELTMEMİZ LAZIM

Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nde konuşan araştırmacı yazar Ümit Şimşek, “Bir toplumun yüzde onu bozulursa o toplumun tamamı bozulur.” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla düzenlenen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda ilk iki hafta geride kaldı. 13 Temmuz Pazartesi Kadir Gecesi’nde bitecek olan fuar yazarlarla dolu yine yoğun bir hafta sonuna hazırlanıyor. Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği‘nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri ise on beşinci gününde Beyazıt Devlet Kütüphanesi kürsüsünde araştırmacı yazar Ümit Şimşek’i ağırladı.

AHLAKİ ÇÖKÜNTÜYE DİKKAT

Konuşmasının genelinde ahlakî bozulmalar ve her türlü sapkınlığın toplum üzerinde sinsice yaygınlaştırılması temasını işleyen Ümit Şimşek, ayet ve hadislerle delil getirdiği konular üzerinden çarpıcı örnekler verdi. Adem A.s. ile Havva validemizin cennette yasak meyveyi yedikleri zaman çıplak kaldıklarını, bugün de aynı şekilde şeytana uyanların yaygınlaşmasıyla insanların giderek elbiselerinden arındığını söyledi. Başta Batı olmak üzere her yerde sapkınlığın hızla yayıldığını ifade eden Şimşek, basın ve medyanın bilinçli bir şekilde toplumu ahlaksızlığa sürüklediğini ifade etti. Eşcinsellik başta olmak üzere her türlü sapkınlığa karşı sesini yükseltmek isteyen insanlar olduğunu, fakat bu insanların özgürlükçü sloganlarla saldıran aktivistler tarafından “Homofobi” yaftasıyla sindirildiğini vurguladı.

“Bizim ilk önce dilimizi düzeltmemiz lazım, dil değişmeye başladığı zaman ahlak da değişmeye başlar.” diyen Şimşek, Kuran’da ve hadis-i şeriflerde yüz kızartıcı ve çirkin bütün işler için “fuhşiyat” kavramının zikredildiğini ve insanların bundan şiddetle men edildiğini söyledi. Otuz yıl önce konuşurken çekindiğimiz ve kısık sesle zikrettiğimiz kavramların artık normal bir şeyden bahseder gibi pervasızca konuşulabildiğini ifade eden Ümit Şimşek, her türlü ahlaksızlığın normal hale gelmesi için toplumun bilinçli olarak kademe kademe alıştırıldığını ve tepkisizleştirildiğini söyledi. “Çevremizdeki insanlarda gördüğümüz bir çirkinliği sahneye çıkan biri yapınca yapılan normal bir şeymiş gibi toplumun tepkileri kayboluyor.” diyen Şimşek, Batı’nın içine düştüğü ahlakî çöküntülere karşı bizim dikkatli olmamız gerektiğine dikkat çekti. İnsan ve cin şeytanlarından, Lut Kavmi’ne, Nuh Kavmi’nin puta tapmadaki öncülüğüne, bugünkü muhafazakâr ailelerin çocuklarının bile kendilerine rol model olarak inanç ve değerlerine ters kişileri seçtiğine kadar birçok konuda gizli tehlikelere dikkat çeken Şimşek, “Bütün bunların çözümü tam müslüman olmaktır.” dedi. Dinleyicilerden gelen sorulara cevap verilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.

İletişim:

Serdar Üstündağ

Vakıf Fuarcılık ve 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

[email protected]

[email protected]

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz