TÜRK SİNEMASINDA YENİ ARAYIŞLAR

Sinema yazarı ve teorisyeni İhsan Kabil, Bâbıâli Sohbetleri’nde “Türk Sinemasında Yeni Arayışlar” hakkında bir konuşma yapacak.

         Bâbıâli Sohbetleri’nde bu sefer sinema konusu işleniyor. Sinema yazarı ve teorisyeni İhsan Kabil, Bâbıâli Sohbetleri’nde “Türk Sinemasında Yeni Arayışlar” hakkında düşüncelerini anlatacak. İhsan Kabil, konuşmasında Türk sinemasının başlangıçtan bugüne geçirdiği merhaleleri anlatacak.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri” devam ediyor. Sinema konusunda yazdığı yazılar, verdiği eserler ve yaptığı konuşmalarla önemli tespitlerde bulunan İhsan Kabil, Türk sinemasının dünkü ve bugünkü durumunu değerlendirecek, sinemamızın dünya sinemasındaki yerine temas edecek. Sinema yazarı Murat Başaran’ın yöneteceği toplantı, Timaş Kitapkahve’de 28 Kasım Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Kabil, konuşmasının ardından dinleyicilerin sinema ile ilgili sorularına cevap verecek. Toplantı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları gerekiyor.

 

SİNEMAYA ADANMIŞ ÖMÜR

         1959 yılında İstanbul’da doğdu. Darüşşafaka Lisesi’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. B.Ü. Sinema Kulübü’nde faaliyetlere katıldı. Gelişim Sinema, Gösteri, Kinema, Ve Sinema gibi dergilerde tercüme, derleme ve film eleştirileri yayınlandı. ABD’de Ohio State Üniversitesi’nde sinema dalında yüksek lisans yaptı. Bilim ve Sanat Vakfı’nda sinema seminerleri düzenledi. Ayşe Şasa ile Kanal 7’de film yorumları yaptı. Zaman, İzlenim, Yeni Şafak ve Dergâh gibi gazete ve dergilerde sinema ile ilgili yazıları çıktı. 2005’te Eurimages’in Türkiye temsilciliğine getirildi. İki yıl bu görevi sürdürdü. Bir yıl sonra da Avrupa Görüntü-Ses Gözlemevi’nin Türkiye temsilcisi oldu. Kazakistan Almatı ve İran Fecr Film Festivallerinde jüri üyeliği yaptı. TRT’de danışmanlık ve film programcılığı yaptı. İstanbul Kültür A.Ş.’de sinema etkinlikleri yöneticisidir. Star gazetesinde sinema değerlendirmeleri yaptı. İhsan Kabil’in eseri, Düş Gerçek ve Sinema adını taşıyor.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz