Toplumun gönül hocası: Ayla Ağabegüm

Toplumun gönül hocası: Ayla Ağabegüm
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, “Bir Nesli Yoğuranlar” başlıklı etkinlikler kapsamında ocak ayında yazar Ayla Ağabegüm’ü ağırlıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü, kültür ve sanat hayatımıza eserleriyle katkılar sağlayan günümüzün önemli şahsiyetlerini hatırlamaya devam ediyor. İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün bu kapsamda başlattığı ve onuncusu düzenlenecek olan “Bir Nesli Yoğuranlar” başlıklı programın ocak ayı konuğu; kitap ve dergilerde yazdığı yazılar, verdiği konferanslar ile dikkatli, okuyan ve düşünen bir toplum için gayret eden yazar Ayla Ağabegüm olacak.
İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 22 Ocak Cuma günü düzenlenecek olan “Bir Nesli Yoğuranlar: Ayla Ağabegüm” adlı etkinlik, yazarın hayatı ve sanatsal serüveninin anlatılacağı belgesel gösterimiyle başlayacak. Program, Ağabegüm’ün yaşamı, yazarlığı ve edebî faaliyetleri hakkında katılımcıların bilgilendirileceği bir panelle devam edecek. Panele; Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Doç. Dr. Osman Sezgin ve Prof. Dr. Şeyma Güngör konuşmacı olarak katılacak. Halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan program, 19.00’da başlayacak.

Toplum mimarı, gönüllerin hocası: Ayla Ağabegüm
“Ülkeler topla tüfekle değil; tarih, kültür ve benliğinden uzaklaştıkça yok olur. Eğer ülkemizin yüzyıllar boyunca yaşamasını istiyorsak dilimize, şiirimize, mûsikîmize sahip çıkmalıyız” diyen Ayla Ağabegüm, 4 Nisan 1940’da Bilecik’de doğdu. Ortaokul ve liseyi Elazığ’da devrin en seçkin öğretmenlerinden dersler alarak okudu. Babasının anlattığı hikâyeler ve İstanbul’dan getirilen kitaplar ile edebiyat dünyasına daha çocuk yaşlarında adım attı. Şiir ve edebiyatın her dalına ilgisi olan Ağabegüm, İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm’nü bitirdi. Edebî hayatını şekillendiren Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Kaplan, Faruk Kadri Timurtaş, Ali Nihat Tarlan, Reşit Rahmeti Arat, Mahir İz, Muharrem Ergin ve Necmettin Hacıeminoğlu hocalardan dersler aldı.
İlk öğretmenliğe Sultanahmet Ticaret Lisesi’nde başladı daha sonra Adana Karşıyaka Lisesi, Üsküdar Kız Lisesi ve İstanbul’daki diğer liselerde öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Hayatının dönüm noktalarından biri, ikinci üniversite olarak gördüğü Türk Edebiyat Vakfı ve Ahmet Kabaklı Hoca ile geçen günleri oldu. Sekiz yıl boyunca Türk Edebiyatı Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini yaptı. Dergide yayınladığı deneme, röportaj ve ‘öğretmen günlüğü’ başlığındaki yazıları ile okuyuculardan ilgi topladı. 2004-2009 yılları arasında Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır’ın kültür-sanat danışma kurulunda görev yaptı. Bir dönem televizyon programı hazırlayarak konuklarıyla sohbet ve söyleşiler gerçekleştirdi. Düşünerek ve anlayarak okumanın önemine inandığı için yirmi yıldır devam eden ve her ay belirlenen bir kitabın, okurlarıyla yazarının bir araya gelerek değerlendirildiği “Kitap Toplantıları”nı planlayıp yönetmektedir. Türk Edebiyatı Vakfı’nda başlayan sivil toplum kurumlarıyla bağlantısı; Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, Türk Gençlik Vakfı, Medyasofa Girişim Grubu, Anadolu İrfan Otağı Derneği, Aileyi Koruma Derneği (AKODER) ve Hanımlar Eğitim Kültür Vakfı’nda (HEKVA) üyelik, danışmanlık ve aktif çalışmalar olarak devam etmektedir.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz