ŞİİR DURAKLARI’NIN KONUĞU CENGİZHAN ORAKÇI

ŞİİR DURAKLARI’NIN KONUĞU CENGİZHAN ORAKÇI

Şiir Durakları programının bu ayki konuğu Cengizhan Orakçı. Şakir Kurtulmuş’un hazırlayıp sunduğu programda Cengizhan Orakçı’nın şiir serüveni ve şiirleri üzerinde konuşulacak, şiirler de seslendirilecek.

1965 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde doğan Orakçı, Bursa’daki eğitiminden sonra, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Ajans RMC’nin kurucuları arasında yer aldı. Bir dönem TBMM’de danışmanlık görevinde bulundu. Çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı. Araf, Son Duvar dergisini çıkaranlar arasında yer aldı. Alternatif Yayınları, Altın küre Yayınları ve Elips Kitap’ın yayın yönetmenliğini yaptı. Üç dönem Türkiye Yazarlar Birliği’nin Genel Sekreterlik görevini yürüttü.(1998–2004 yılları)

Uzun yıllar öğretmenlik yapan Cengizhan Orakçı, halen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünde ARGE’de görev yapıyor. Şiirleri ve yazıları; Doğuş Edebiyat, Türk Edebiyatı, Türk Dili,  Dergâh, Kanat, Araf, Son Duvar, Sonsuzluk ve Bürgün, Kurgan, Altıncı Şehir, İtibar, Karabatak gibi dergilerde yayınlandı.

Biyografi ve inceleme eserleri de bulunan Orakçı’nın yayınlanmış Ateş Bahçeleri ve Zamansız Sipahi isimli şiir kitapları bulunuyor.

İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen etkinlik 23 Mayıs salı günü saat 18.30’da İBB Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın