Sanatalemi Yarışmasını Kazananlar Ödüllerine Kavuştu

Sanatalemi Yarışmasını Kazananlar Ödüllerine Kavuştu

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

         Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması’nın Ödül Töreni, Orhan Kemal Halk Kütüphanesi’nde gerçekleşti. Dereceye girenlere ve mansiyon sahipleri, ödüllerini törene katılan değerli yazarların ve kültür adamlarının elinden aldılar.

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’ne (ESKADER) bağlı yayın yapan Sanatalemi.net sitesinin vefat etmiş yedi köşe yazarına ithaf ettiği ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen Edebiyat Yarışması’nın dereceye girenleri ve mansiyon kazananlarına ödülleri Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törenle verildi. Tarihî mekânda unutulmaz anlara sahne olan törene ilgi büyüktü. Önemli şair ve yazarların bulunduğu törende, Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin’in yanı sıra ESKADER Yönetimi de hazır bulundu. Sunumu ESKADER Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanatalemi Yayın Yönetmeni Elif Sönmezışık’ın yaptığı program boyunca, yarışmanın ithaf edildiği ve bugün artık aramızda olmayan Ahmed Yüksel Özemre, Ergun Göze, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Olcay Yazıcı, Hamit Can ve Ümit Fehmi Sorgunlu’nun biyografileri aktarıldı ve bu yedi müstesna ismi tanıyanlar hatırlarını naklettiler.

                   ÇALIŞIN, OKUYUN, TEFEKKÜR EDİN

Törenin açılış konuşmasını yapan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, Sanatalemi’nin bu yıl dördüncüsü düzenlenen Edebiyat Yarışması’nın bu yıl çok verimli geçtiğini anlatarak, yarışmacıların başvurularının ardından meydana gelen süreci detaylarıyla misafirlere aktardı. Geçtiğimiz yıl yedi yazar adına yedi dalda düzenlenen yarışmanın bu yıl ESKADER Kurucu Başkanı Mehmet Nuri Yardım’ın önerisi ile “deneme” dalında yapılmasının kararlaştırıldığına dikkat çeken Aydemir, her yıl farklı yazı türlerinde ve yalnızca bir dalda olmak kaydıyla yarışmanın sürdürüleceğini ifade etti. Yetmişin üzerinde başvuru alındığını kaydeden Şerif Aydemir, “Seçici kurul yaptığı titiz okumalar neticesinde dereceler ve mansiyonlar tespit edildi.” diyen Aydemir, ödül almaya hak kazananlara bazı tavsiyelerde bulundu. Profesyonelleşme yolunda olan yeni kalemlere kendilerini ve aldıkları ödülü küçümsememeleri gerektiğini söyleyerek, “Bu başarının devamı ve gelişimi için çok çalışmak gerekir. Çok çalışın, çok okuyun ve tefekkür edin.” dedi ve bu ödüllerin, hoca vasfı taşıyanların ödülü hak edenlere yol gösterici bir anlam taşıdığını vurguladı. Birçok mütefekkirin, âlim ve ârifin ibretlik sözlerine konuşmasında sıkça yer veren Aydemir, eser üretmek isteyenlerin hecelere, kelimelere ve cümlelere sarılması ve seslerini işitebilmesi gerektiğini belirtip kazanları tebrik ederek sözlerini noktaladı.

EN İYİ OLMAK GEREK

Mansiyon kazanan Selahattin Özkök’e ödülünü Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi Müdiresi Süheyla Acar, diğer mansiyon ödülünü kazanan Tuğba Duman’a ESKADER Başkan Yardımcısı Fatma Ersem Yargıcı, son mansiyon ödülünü kazanan Neslihan Özer’e ise ödülünü Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Önal İnaltekin verdi. Üçüncülük derecesi alan Beyza Alioğlu’na ödülünü Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker verirken, yaptığı kısa konuşmada böylesi büyük değerlerimizin hatırlanmasının çok güzel olduğunu belirterek bunun için ESKADER ve Sanatalemi yöneticilerine teşekkürlerini iletti. Hamit Can, Ergun Göze ve Olcay Yazıcı ile birlikte çalışma imkânı yakaladığını anlatan Köşker, hepsi ile çok güzel hâtıraları bulunduğunu söyleyerek rahmet diledi. İkincilik derecesi alan Ülkü Uslu’ya Mehmet Âkif Ersoy Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Mehmet Cemal Çiftçigüzeli ödülünü takdim etti ve genç kalemlerin böylesi bir başarının ardından iddialı olması gerektiğini vurgulayarak kültür hayatımızın önderlerinden Ahmet Kabaklı’nın da bir yarışma ile köşe yazarlığına başlamasının güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade etti. Başarılı şair ve yazarlarımızın yetişmesi gerektiğine dikkat çeken Çiftçigüzeli, her kalemin kendi alanında en iyi olmak için vazgeçmeden çalışması gerektiğini belirtti.

                   YEDİ GÜZEL ADAM

         Birinciliği “Kitaplarım” başlıklı denemesi ile almaya hak kazanan Hilal İnaltekin’e ödülünü veren ESKADER Kurucu Başkanı edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, bu kadar değerli yazarların arasında ödül almanın bir şans olduğunu belirterek, “Yarışmalar önemlidir. Çünkü genç kalemlere moral, şevk ve azim verir. Birçok şair ve yazarımız bu tür yarışmalarla yükselerek bizler için unutulmaz olmuşlardır.” dedi. Sanatalemi’nin vefat etmiş yedi köşe yazarını “Yedi Güzel Adam”a benzeten Yardım, güzel adamların yedi ile sınırlı olmadığına dikkat çekerek, memleket topraklarında binlerce güzel adam yetiştiğini ve yetişmeye devam ettiğini ifade etti. Genç yazarların ustaları unutmadan kendine güvenerek yollarını çizmesi gerektiğini vurgulayan Yardım, eskileri tanımakla güzel eserlerin ortaya konabileceğine inandığını kaydetti. “Ergun Göze ideal adamı, Ahmed Yüksel Özemre tefekkür adamı, Altan Deliorman azim adamı, Abdurrahim Balcıoğlu şevk adamı, Olcay Yazıcı hüzün adamı, Hamit Can gönül adamı, Ümit Fehmi Sorgunlu ise irade adamıydı.” diyen Yardım, bu örnek şahsiyetlerin unutulmaması ve genç yazarlara örnek olmaya devam etmesi gerektiğini söyleyerek sözlerine son verdi.

                   SANAT TUTKUSUNU KEŞİF

         Şair ve yazar Yusuf Dursun, Olcay Yazıcı’yı rahmetle anarak şairin “Derviş” başlıklı şiirini seslendirdi. Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer Vayni, gençlerin böyle alanlarda kendini ifade edebilmesi için fırsat tanıyan ESKADER’e teşekkür ederek, “Bu ödüllerin değeri, ileriki yıllarda daha fazla anlaşılacaktır. Ustalar tarafından yapılan bu değerlendirmeler son derece anlamlıdır. Bu teşviklere gençlerimizin sıkı sıkıya sarılması gerekir.” dedi. Yakından tanıdığı Hamit Can ve Olcay Yazıcı ile hâtıralarından bahseden Vayni, yazarlara rahmet diledi. Ardından kürsüye davet edilen gazeteci yazar Ali Erkan Kavaklı, inat ve ısrarla günlük kavgacı konuların dışında kalarak edebiyat sanat ve bin yıllık kültür mirasımızı konuştuğu için ESKADER’i tebrik ettiğini belirtti. Bu çabaya ve devamlılığa müteşekkir olduğunu söyleyen Kavaklı, “Ödüller önemlidir. Bazen bir sanat tutkununu keşfetmeye yarar. Bir pınar yolu açılarak ırmağa dönüşüyor. Bu sanat dünyası için çok önemlidir.” diyerek kendi yazı deneyimlerinden yola çıkarak tavsiyelerde bulundu ve sanat yolunun uzun bir yol olduğunu, sonunda kültüre ve medeniyete taşıdığını kaydetti. Bu çetin ama sabır ile yürünecek medeniyet yolunda olanlara saygılarını bildirerek ESKADER’e teşekkürlerini sundu.

         Çekilen hâtıra fotoğrafları ve özel sohbetlerle uzun süre devam eden törende ödül almaya hak kazananların isimleri ve eserleri şöyle:

Dereceler:

1. Hilal İnaltekin – “Kitaplarım”

2. Ülkü Uslu – “Abad Olası Hanede”

3. Beyza Alioğlu – “İçsel Yalnızlık Aforizması”

Mansiyonlar:

Neslihan Özer – “Beklemeye Dair”

Tuğba Duman – “Emanetiz”

Selahattin Özkök – “Bir Kitabın Baskısı Bitmiş Diyeler”

Yayın Tarihi: 3 Kasım 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın