Samet Ağaoğlu İçin Anma Programı

Samet Ağaoğlu İçin Anma Programı

Cumhuriyet devri Türk edebiyatının önemli hikâyecilerinden ve siyaset adamlarından Samet Ağaoğlu hakkında bir anma programı düzenleniyor. Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım ile yazar Murat Başaran’ın konuşmacı olacağı programı gazeteci Şamil Kucur idare edecek. Toplantıda Samet Ağaoğlu’nun hayatı, fikirleri,  eserleri ve hatıraları üzerinde durulacak.

Basın İlan Kurumu (BİK) ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) işbirliğiyle düzenlenen program, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde hizmet veren Basın Müzesi’nde gerçekleşecek. Anma programı 18 Mayıs Perşembe günü saat 14.00’te başlayacak. Panelden sonra, yazarın eserlerinden, fotoğraflarından ve yazılarından meydana gelen bir sergi de gezilebilecek. Toplantıya katılmak serbest.

Samet Ağaoğlu (1909-1982), Tanzimat devrinin tanınmış düşünür ve siyaset adamı Ahmet Ağaoğlu’nun oğluydu. 1946’da Demokrat Parti’ye katıldı. Manisa Milletvekili oldu. Demokrat Parti’nin 1960 yılında bir cunta tarafından iktidardan düşürülmesiyle haksız yere ömür boyu hapse mahkum edildi ve çile çekti. 1964’te tahliye oldu. Siyasetçi kimliğinin yanında asıl edebiyatçı kimliğiyle bilhassa hikâyeciği ile tanınan Samet Ağaoğlu’nun 1930-1992 arasında birçok eseri yayınlandı.

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın