Sait Köşk: “Öğretmenler merhametli olmalı.”

Sait Köşk: “Öğretmenler merhametli olmalı.”

Şifa Duman (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde konuşan eğitimci yazar Sait Köşk, “Öğretmenler merhametli olmalıdır.” dedi.

Timaş Kitapkahve’de düzenlenen Bâbıâli Sohbetleri’nde geçen hafta eğitimci yazar Sait Köşk konuk oldu. Yazar sunucu Uğur Canbolat’ın yönettiği toplantıda Sait Köşk, “Eğitimde Şefkat ve Merhamet” başlığı altında konuşma yaptı. Eğitimde şefkat ve merhametin önemi üzerinde duran Köşk, “Merhamet sadece insana özgü değildir, hayvanda da var. Şefkat sadece insanda bulunan bir şeydir. Şefkatin kullanılması gerekir yoksa kalp katılaşır. Peygamberimiz, ‘Allah merhameti doksandokuz parçaya böldü. Yalnızca bir tanesi dünyaya gönderdi.’ buyurdu. Bu dünyada gördüğümüz bütün merhametler, bu yüzde birlik oranın içinde yer alıyor.” dedi.

Peygamberimizin, “Merhametli olmadıkça iman etmiş olmazsınız.” buyruğunu hatırlatan Sait Köşk, Peygamberimizin lânet ettiği görülmediği halde hayvanın yüzüne damga vuranı lânetlediğini dile getirdi. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimizden sonra en merhametli insanın Hz. Ebubekir olduğunu belirten Köşk, “Hz. Ebubekir, ‘Ya Rabbi vücudumu o kadar büyüt ki cehennemi doldurayım! Orada müminlere yer kalmasın!’ diye dua etmiştir. Bu ilk halifenin büyük merhametini gösteriyor.”

 

MERHAMET SADECE İNSANA AİT DEĞİL

Merhametin sadece insanlara mahsus bir şey olmadığını belirten Köşk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Hayvanlar dünyasında da merhamet var. Merhametleri bir yere kadar insanlardaki gibi değil. Yavruları kendilerine yetene kadar merhametlerini gösteriyorlar. İzlediğim bir belgeselde kuş tehlike sezdiğinde yaralı yavrusuna zarar gelmesin diye kendi de yaralı taklidi yapıyor. Yani bir bakıma, kendisini yavrusuna feda ediyor.”

Günümüzde modern insanın yalnızlığına değinen Köşk, modern hayatta çocukların aileleriyle az zaman geçirdiğine dikkat çekerek, “Çocuklar en çok zamanlarını öğretmenleriyle geçiriyor. Bundan dolayı öğretmenlerin önemi çok büyüktür.” dedi. Eğitimcilerin öncelikle merhamet sahibi olması gerektiğini vurgulayan Sait Köşk, merhametli öğretmenin özelliklerini anlattı.

 

MERHAMETLİ ÖĞRETMEN ÂDİL OLMALI

Öğretmenlerde olması gereken özellikleri sıralayan eğitimci Sait Köşk, konuşmasında şunları söyledi: “Merhametli öğretmen; öğrencileri arasında âdildir. Ayırım yapmaz, bütünleyicidir. Sabırlıdır, çalışma azmi vardır. Başarıyı taçlandırır. Merhametli öğretmen; öğrencisine etiketleme yapmaz, çocukları ötekileştirmez. Çocukta iz bırakır. Çocukların frekansını bilir. Onların gündemini bilir. Nelerle ilgilendiklerini takip eder. Onların diline yabancı değildir. Merhametli hocanın yönetimle de arası iyidir, mesai arkadaşlarıyla anlaşır. Öğretmenin, çocukların aileleriyle de iletişimi iyi olmalıdır. Rehber öğretmendir. Merak uyandırır. İşini sever. Ufuk sahibidir, kendini yetiştirir.”

Çocukların okula ilk geldiğinde merhamet, güler yüz görmek isteğini dile getiren Köşk, fakat çoğu öğretmenin tam tersini uyguladıklarını, ilk derste kontrolü elinde tutmak için otoriter ve sert davrandığını, bunun yanlış olduğunu söyledi. Öğretmenlerin bu davranışı çocukları okuldan uzaklaştırdığını sözlerine ekledi. Toplantı, dinleyicilerden gelen soru ve katkıların ardından çekilen hâtıra fotoğraflarıyla son buldu. Sait Köşk, programın sonunda okuyuculara Timaş Yayınları’ndan yeni çıkan Hemdem adlı kitabını imzaladı.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın