Prof. Dr. Kemal Eraslan Hocaya Saygı Gecesi

Prof.  Dr. Kemal Eraslan Hocaya Saygı Gecesi

Aşkın Geçgel (Sanatalemi.net)

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde yaklaşık yarım yüzyıl hocalık yapan Prof. Dr. Kemal Eraslan hakkında Fatih’te bir gece düzenleniyor. “Kemal Eraslan’a Saygı Gecesi”, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde 15 Nisan cuma akşamı saat 19.00’da başlayacak. Eraslan Hocanın hayatından bazı kesitlerin fotoğraflar eşliğinde sunulacağı programın açış konuşmasını, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Şen yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı – Kültür Müdürlüğü ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin işbirliğiyle düzenlenen saygı gecesinde Türkçemize ömrünü adayan Kemal Eraslan Hocayı yakın dostları, meslektaşları ve talebeleri anlatacaklar. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya, Mimar Sinan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Abdullah Uçman ile Yeni Yüzyıl Üniversitesi Türk Dili Bölümü öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Erol Ülgen Kemal Eraslan’ın hayatı, hocalığı, çalışmaları ve eserleri hakkında konuşacak, hâtıralarını anlatacaklar. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği toplantının sonunda Prof. Dr. Kemal Eraslan Hoca’nın da bir teşekkür konuşması yapması bekleniyor. Geceye katılmak serbest olacak.

 

 

TÜRKÇEYE ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Kemal Eraslan, Ahmet ve Hatice Eraslan’ın büyük oğludur. 30 Ekim 1930 tarihinde Diyarbakır’da doğdu. Kendisinden küçük erkek kardeşi vardır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Reşid Rahmeti Arat, Ahmet Caferoğlu, Janos Eckmann, Sadettin Buluç, Mecdut Mansuroğlu, Muharrem Ergin, Faruk Kadri Timurtaş gibi hocaların dil derslerine, Ali Nihad Tarlan, İsmail Hikmet Ertaylan, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halide Dolu, Abdülkadir Karahan, Mehmet Kaplan gibi hocaların edebiyat derslerine devam etti. Başarılı bir tahsil hayatını geride bırakarak 1956 yılında hem fakülteden hem Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Akademik çalışmalarına Eski Türk Dili (Kürsüsü) Anabilim Dalı’nda başlayan Kemal Eraslan, AliŞir Nevayi, Nesayimu’l Muhabbe min Şemayimi’l Fütüvvve, metin ve dil ve özellikleri tezi ile 1970 yılında doktor unvanını aldı. 1975 yılına Eski Türkçede İsim Fiiller adlı doçentlik tezi ile doçent unvanına hak kazandı. 1982 yılına kadar kadrolu doçent olarak görevini devam ettirdi. 1979 yılında Bağdat Üniversitesi’nin daveti üzerine Irak’a gitti burada konferanslar verdi. 1981 yılında iki ay müddetle İngiltere’de bulunup bazı kütüphanelerde korunan Türkçe el yazmaları üzerinde çalıştı. 1982 yılında Ahmet Yesevi Divan-ı Hikmet’ten Seçmeler adlı profesörlük takdim tezi ile İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun 15 Temmuz 1982 tarih ve 20 sayılı kararı ile profesörlüğe yükseltildi. Kemal Eraslan 1957 yılında Sabriye Hanım ile evlendi. 1958 yılında ilk çocuğu Zafer, 1961 yılında da kızı Hatice dünyaya geldi. Makine mühendisi oğlundan Emir ve Sacit Kemal adında iki, tıp doktoru kızından da Burak adında bir torun sahibidir.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın