Osmanlı’yı Doğru Anlamak

Osmanlı’yı Doğru Anlamak

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Bâbıâli Sohbetleri’nde “Osmanlı’yı Doğru Anlamak” başlıklı bir konuşma yapacak.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, ESKADER’İN düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde “Osmanlı’yı Doğru Anlamak” başlıklı bir konuşma yapacak. Sohbet toplantısı, Timaş Kitapkahve’de 26 Şubat Perşembe akşamı saat 18.00’de başlayacak.

Her hafta Perşembe günleri Timaş Kitapkahve’de “Bâbıâli Sohbetleri” kapsamında bir kültür toplantısına imza atan Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bu hafta tarihçi yazar Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’i konuk ediyor. Özellikle Kayı serisiyle adından söz ettiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Osmanlı’yı Doğru Anlamak” başlıklı sohbetinin ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Takdimini gazeteci Hüseyin Sarıkoç’un yapacağı toplantı, saat 18.00’de başlayacak. Program ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin (0212) 511 23 23-511 23 24 numaralı telefonları aramaları, sanatalemi.netmedeniyetimiz.com veya bizimsemaver.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor. Sohbet toplantısı Alayköşkü Cad., No.: 5, Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek.

                   TARİHİ SEVDİREN YAZAR

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 1959 yılında Boyabat’ta doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini aynı yerde tamamladı. 1978’de girdiği Atatürk Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’nden 1982’de mezun oldu. 1983’te aynı bölümdeki Yeniçağ Anabilim Dalı’nda Araştırma Görevlisi olarak vazifeye başladı. 1985’te Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1989’da Marmara Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Tarih Bölümü’ne naklen geçiş yaptı. 1990’da “Osmanlı Taşra Teşkilatı’nda Tokat (1455- 1574)” isimli çalışmasıyla Tarih Doktoru unvanını aldı. 1997’de “Uyvar’ın Osmanlılar Tarafından Fethi ve İdaresi” isimli takdim teziyle Doçent oldu. 2003’te Profesör kadrosuna atanan Şimşirgil’in Osmanlı şehir tarihi, siyasi hayatı ve teşkilatı ile ilgili eserleri ve çeşitli dergilerde yayınlanmış çok sayıda ilmî makalesi bulunmaktadır. Hâlen aynı üniversitede Öğretim Üyesi olarak görevine devam etmektedir. Yeniçağ Tarihi Anabilim Dalı başkanıdır. Ayrıca Marmara Üniversitesi Osmanlı Tarihi Araştırmaları ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü de yürütmektedir. Eserleri: Kayı I - Ertuğrul’un Ocağı, Kayı II - Cihan Devleti, Kayı III - Haremeyn Hizmetinde, Kayı IV - Ufukların Padişahı: Kanunî, Kayı V - Kudret ve Azamet Yılları, Kayı VI - İmparatorluğun Zirvesi ve Dönüş (Timaş Yayınları), Valide Sultanlar ve Harem (Timaş Yayınları), Ahmed Cevdet Paşa ve Mecelle (KTB Yayınları), Devr-i Gül Sohbetleri (KTB Yayınları), Slovakya’da Osmanlılar (KTB Yayınları), Bir Müstakil Dünya: Topkapı Sarayı (KTB Yayınları), İstanbul, Fetih ve Fatih (İ.BB. Kültür A.Ş. Yayınları), Kaptan Paşa’nın Seyir Defteri (BKY Yayınları).


Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın