Osmanlı’nın Son Zaferi: Kûtu’l Amâre

Osmanlı’nın Son Zaferi: Kûtu’l Amâre

Osmanlı’nın Son Galibiyeti Kûtu’l Amâre Zaferi’ni, Halil Paşa’dan dinleyen Dr. Necdet Özgelen Bâbıâli Sohbetleri’nde anlatacak.

 

Aşkın Geçgel (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nin 286’ncısında ‘Osmanlı’nın son galibiyeti’ olarak bilinen Kûtu’l-Amâre Zaferi ve Halil Paşa yâd edilecek. Bu sene, Kûtu’l Amâre Zaferinin 100. Yılı.

Tarihçi Dr. Necdet Özgelen, yeniden Türkiye’nin gündeminde olan büyük zaferi ve Halil Paşa’yı hâtıralar eşliğinde anlatacak. Necdet Özgelen, Kûtü’l Amâre Komutanı Halil (Kut) Paşa’nın hâtıralarını, bizzat kendisinden dinleyerek, tanıştıkları 1940’lı yıllardan Paşa’nın vefatına kadar (20 Ağustos 1957) geçen süre içerisinde, Halil Kut Paşa ve olaylarla ilgili duygu, düşünce ve gözlemlerini dile getirecek. Necdet Özgelen, konuşmasının ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecek. Toplantıyı ESKADER Yönetim Kurulu üyesi ve yayıncı Fatma Ersem Yargıcı takdim edecek. Timaş Kitapkahve’de düzenlenen sohbet toplantısı, 7 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıya katılmak serbest. Adres: Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu-İstanbul.

 

SON ZAFER 100. YILINDA  GÜNDEME GELDİ

Bu yıl  Kûtü’l Amâre Zaferi’nin 100. Yılı. 29 Nisan 1916’da Müslüman Osmanlı Ordusu, Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı büyük bir zafer kazandı. 5’i general olmak üzere 481 subay 13 bin 300 İngiliz askeri esir alındı, otuz bin zayiat verdirildi. İngilizlerin müttefiki olan bütün ülkeler ve tabii başta İngilizler, bu zafer karşısında şaşkınlığa uğradı. Çanakkale’de olduğu gibi Kûtü’l Amâre’de de Müslüman Türk’ün sarsılmaz sebatı ve güçlü imanı İngiliz inadını kırmıştır. Kut Zaferi kahramanı Halil Paşa, bugüne ‘Kut Bayramı’ adını vermiş, her sene 29 Nisan’da Şehitlerimize Yasinler, Tebârekeler, Fâtihalar okunmasını istemiştir.

 

HALİL PAŞA’NIN İZNİYLE HÂTIRALARI YAZDI

Dr. Necdet Özgelen, 19 Mart 1923 yılında Edremit’te doğdu. Anne adı Hatice, baba adı Hüseyin’dir. İlkokulu Edremit, Ortaokulu Manisa, Liseyi Balıkesir’de okudu. 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. İkinci sınıftan üçüncü sınıfa geçerken 1944 senesinde Türkçülük Olayları’na karıştığı iddiasıyla okuldan uzaklaştırıldı. Bir sene Nuri Paşa’nın Sütlüce’deki Silâh Fabrikası’nda ambar memuru olarak çalışmıştır. Burada Halil Paşa’nın dikkatini çekti. Paşa’nın vefatına kadar Paşa tarafından korundu, kollandı. Paşa şahsi hâtıralarını, bizzat  kendisi Necdet Bey’e yazdırdı.      Necdet Bey 1949 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve mecburi hizmet için Anadolu’ya gitti ancak sürekli Paşa ile irtibatlı oldu. Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde ihtisasını yaptı. Haydarpaşa Askeri Hastanesi’nde Halil Paşa tedavi olurken devamlı onunla ilgilendi. Halil Paşa, Necdet Özgelen’in Arnavutköy’deki evinde hayata veda etti. 1960 senesinde dahiliye mütehassısı olan, 4 sene ABD’de çalışan Necdet Özgelen, yurda döndüğünde Edremit’te serbest doktor olarak çalıştı. 2007 yılında ise muayenehaneyi kapattı. Parapsikoloji ve beynin çalışması ile özel olarak ilgileniyor. Bir oğlu ve bir kızı vardır.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın