Oktay Aslanapa Hocayı uğurluyoruz

Türkiye’nin yetiştirdiği büyük sanat tarihçisi Prof. Dr. Oktay Aslanapa vefat etti. Dün sabaha karşı ebedî âleme yürüyen Oktay Aslanapa için bugün (2 Nisan 2013 Salı günü) ilk tören, yıllarca görev yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde saat 11.30’da yapılacak. Oktay Aslanapa için düzenlenecek törende, meslektaşları, talebeleri ve sevenleri Aslanapa hakkında konuşacaklar. Oktay Aslanapa’nın naaşı, daha sonra Fatih Camii’ne götürülecek ve burada öğle namazını müteakip cenaze namazı kılınacak. Oktay Hocanın naaşı, daha sonra memleketi olan Kütahya’ya götürülüp aile mezarlığına defnedilecek.

 Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

 “İLİM ÂLEMİNİN YÜZAKIYDI”

Geçen yıllarda Oktay Aslanapa için iki önemli saygı toplantısı düzenleyen ve Hocaya “Üstün Hizmet Ödülü” veren Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin Başkanı Mehmet Nuri Yardım, Hocaların Hocası olarak tanınan Oktay Aslanapa’nın ilim dünyamızın seçkin isimlerinden biri olduğunu belirterek, vefatından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi. Yardım, “Hoca büyük bir derya, ama son derece mütevazı bir kişiliğe sahipti. ESKADER olarak onun adına iki önemli toplantı yapmıştık, bu toplantılar büyük bir ilgi görmüştü. Sevenleri, talebeleri, meslektaşları onu hiç yalnız bırakmadılar. Sevilen ve sayılan ve aranan bir kişilikti. Dolu dolu yaşadı, asırlık bir ömrü tamamladı, binlerce öğrenci yetiştirdi ve ebedî âleme göç etti. Oktay Hocanın hayatı, imrenilesi örnek bir hayat. Çalışkanlığı, gayreti, azmi, idealleri hepimize ışık olmalı. Oktay Aslanapa’ya Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve bütün ilim âlemine başsağlığı diliyorum. Kabri nur mekânı cennet olsun.”

İLME ADANMIŞ BİR ÖMÜR

Prof. DrOktay Aslanapa, d. 17 Aralık 1914 tarihinde Kütahya’da doğdu. 1 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da vefat etti. 17 Aralık 1914 tarihinde Mehmet Celâl Bey ve Esma Hacer Hanımın oğlu olarak Kütahya’da doğdu. İlk ve Orta okulları orada okuduktan sonra, 1932’de girdiği Bursa Erkek Lisesi’nden 1934’te mezun oldu. Aynı yıl Yüksek Öğretmen Okulu imtihanını kazanarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne kaydoldu. 1938 yılında Tarih, Felsefe ve Coğrafya lisanslarıyla mezun oldu. Milli Eğitim Bakanlığı imtihanını kazanarak Türk ve İslâm Sanatı ihtisası yapmak üzere Almanya’ya gönderildi. Marburg / Lahn Üniversitesi’nde bir yıl çalıştıktan sonra savaş başlayınca yurda dönüp 1939 Ekim ayından 1941 yılının son ayına kadar askerlik görevini yaptı. Terhis edilince Viyana’ya gönderildi. 1943 Mayıs ayında “Die Osmanischen Beitrage Zur İslamischen Baukunst” teziyle doktorasını verip döndü. Ekim ayında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde yeni kurulmuş olan Sanat Tarihi Bölümü’ne asistan olarak atandı. 1948’de “Osmanlılar Devrinde Kütahya Çinileri” teziyle doçentlik imtihanını verdi. 1960 yılında profesör ve Sanat Tarihi Kürsüsü Başkanı oldu. 1963’te Türk ve İslam Sanatı Kürsüsü’nü kurdu. Bu Kürsü’nün Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü. 1977’de Sanat Tarihi Enstitüsü Müdürlüğü’ne seçildi. 1982 yılı düzenlemelerinden sonra, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Sanat Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sanat Tarihi Araştırma Merkezi Müdürü olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 20 Mayıs 1956’da Bayan Selma Günseli Pamukçu ile evlenmiş olan Prof. Dr. Oktay Aslanapa’nın Ayşe Çiğdem (1957) ve Fatma Banu (1961) adında iki kızı vardır.

1960’dan beri Diyarbakır, İznik, Kalehisar, Kayseri- Keykubadiye, Konya, Van ve Bursa-Yenişehir’de Türk Sanatı ile ilgili kazılar yaptı ve sonuçlarını yayınladı. Mimari konular yanında, çini-seramik konusunda özellikle İznik ve Kalehisar kazıları ile ilgili çalışmalarını makaleler ve kitap halinde neşretti. Halı sanatı konusunda yaptığı araştırmalarla ilgili olarak da makale ve kitaplar yayınladı. Kitap ciltleri konusundaki araştırmalarını tebliğler halinde uluslar arası toplantılara sundu ve yayınladı.

Anadolu’da uzun araştırma gezileri ve incelemelerine her kademede öğrencilerini de alarak onların çeşitli alanlarda yetişmelerini sağladı. Çok sayıda Lisans ve Doktora öğrencisi yetiştirdi ve tezlerini yönetti. Uluslararası kongre ve toplantılara tebliğlerle katıldı. Enstitü Müdürü olarak ‘Yıllık Seminer’ toplantıları geleneğini kurdu ve ‘Sanat Tarihi Yıllığı’ adlı derginin Edebiyat Fakültesi yayınları arasında düzenli olarak yayınlanmasına ön ayak oldu. Alman Arkeoloji Enstitüsü, Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü ve mesleki kuruluşlar ile vakıfların üyesiydi. Ömrünün son yıllarına kadar Türk Kültür Tarihi dersleri de veren Aslanapa,  son olarak İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde öğretim üyesiydi.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz