Mustafa Necati Karaer’e Anma Programı

Mustafa Necati Karaer’e Anma Programı

 

Aşkın Geçgel (Sanatalemi.net)

Cumhuriyet devri Türk şiirinin önemli isimlerinden, Hisar Grubunun güçlü şairi Mustafa Necati Karaer, düzenlenen bir panelle yâd edilecek.

Basın İlan Kurumu ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin birlikte düzenlediği “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programında bu sefer, güçlü şiirlerin şairi Mustafa Necati Karaer hatırlanıyor.  Karaer, vefatının 21. yıldönümü münasebetiyle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde saat 14.00’ten itibaren anılacak. Şair ve yazar Ahmet Özdemir, Mustafa Necati Karaer’in hayatını, sanatını, düşüncelerini ve eserlerini anlatacak. Şairin oğlu Cem Karaer ise babasıyla ilgili unutamadığı hâtıraları dile getirecek. Paneli yönetecek olan Mehmet Nuri Yardım ise, Karaer’in sanatı hakkında diğer edebiyatçıların yazdıklarından bazı bölümleri aktaracak. Programın sonunda Mustafa Necati Karaer’in eserleirnden ve fotoğraflarından meydana gelen sergi gezilebilecek. Uzun zamandan beri devam eden “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programında, basın yayın organlarında yer almış olan sanatkârların hayatları, fikirleri, eserleri ve hizmetleri gündeme getiriliyor.

 

ŞİİRİMİZDE ÖZEL BİR YERİ VAR

Mustafa Necati Karaer, şair olarak edebiyatımızda saygın bir yere sahip bulunuyor. Yaşayan Türkçe ile millî kültürle beslenmiş, içyapısı sağlam şiirler söyleyen Karaer, sağlam bir dil yapısına sahipti. Şiirde bütünlük fikrine ve ahenge dikkat etmişti. Hemen her şiirinde dil-şekil-vezin-âhenk endişesini duydu. Konuya da önem verdi, millî meselelerde tavrını ve duruşunu esaslı biçimde ortaya koydu. Millî veznimiz heceyi kâh eski şekiller, kâh yeni şekiller içinde vermeye çalışırken, serbest vezinle de başarıya ulaşmıştı. Dergâh Yayınları’nın bütün şiirlerini neşrettiği Mustafa Necati Karaer hakkında düzenlenecek programa katılmak serbest. Basın Müzesi, Çemberlitaş semtinde, Divanyolu üzerinde, tarihî eser Çemberlitaş’ın hemen yanındadır.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın