“Mürekkep Kokan Eller, İnançla Kuruldu”

“Mürekkep Kokan Eller, İnançla Kuruldu”

Aşkın Geçgel (Sanatalemi.net)

Mürekkep Kokan Eller Derneği’nin “Bâbıâli Sohbetleri”nde gerçekleşen toplantısı bir çok yazarın katıldığı beyin fırtınasına dönüştü. Derneğin genç yöneticileri ve üyeleri,  yaptıkları konuşmalarda ideallerini ve hedeflerini anlattılar, bugüne kadar gerçekleştirdikleri faaliyetlerden özetle bahsettiler. Çok canlı ve dinamik geçen toplantıyı yazar Uğur Canbolat yönetti.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’in Perşembe akşamları Timaş kitapkahve’de gerçekleştirdiği “Bâbıâli Sohbetleri”nin 273’ncüsünde bu sefer genç kalemler konuştu, kıdemli şair ve yazarlar ise onları dinledi. Konuşmaların tamamlanmasının ardından toplantıya iştirak eden dinleyiciler de görüşlerini seslendirdiler, gençlerin sanata, edebiyata ve kitaba ciddi olarak sahip çıkmalarından mutlu olduklarını söylediler.

GENÇLERİN SANAT HEYECANI

Programı başında sonuna kadar takdim eden ve yöneten yazar Uğur Canbolat, son yıllarda kültüre ve sanata ciddi bir ilgi gözlendiğini bunun sevindirici olduğunu belirterek, Mürekkep Kokan Eller Derneği’nin büyük bir heyecan estirdiğini sözlerine ekledi ve kendilerine üstün başarılar diledi.

Derneğin Başkanlığını yapan Yusuf Samet Çakır, “Grubumuz ilk olarak 30 Ağustos 2014 tarihinde kuruldu. Kuruluş günü olarak, bir bayram gününü, hem de Zafer Bayramı’nı seçmiştik. Bu tarih bizi bağlıyordu, başarmak zorundaydık. Bir anlamda baştan başarmaya kendimizi adadık. Ve zafere odaklandık. Çalışıyoruz, çabalıyoruz, iyi faaliyetler yapmaya gayret ediyoruz. Allah hayırlısını versin.” dedi. Yusuf Samet Çakır, konuşmasının daha sonraki bölümünde şöyle devam etti:

“Aslında ilk olarak ‘Kalem Tutan Eller’ ismini alacaktık, ama bu isim daha önce alınmıştı. Bu yüzden ‘Mürekkep Kokan Eller’ isminde karar kıldık. İlk faaliyetlerimizi, Eyüp Sultan semtinde, Eyüp Sultan Hazretleri’nin manevi huzurunda başlattık. Cafer Paşa Medresesi’nde toplantılar düzenledik, yazarlarımızı davet ettik. ‘İkra- Kitap Bizden Okuması Sizden’ başlığıyla bazı sohbet toplantıları düzenledik. Edebî duruşumuzu sergiledik, edebiyata dair çalışmalar yaptık. Mürekkep Kokan Eller, inançla kuruldu. Yazarlarımız, hocalarımız bize destek oldular, bizi teşvik ettiler. Çok sınırlı bir bütçemiz vardı, ama vazgeçmedik. Şu anda 50 yöneticimiz var, 1000 kişilik üye istemiz var. Sadece İstanbul’da değil, Anadolu’nun muhtelif yerlerinde üyelerimiz ve faaliyetlerimiz var. İnşallah yurtdışı çalışmalarımız da olacak. Toplumun meselelerini takip ediyor, bu problemlerle meşgul oluyoruz. Ama bu konuları ele alırken edebî bir duruş sergilemeye dikkat ediyoruz.”

 

“BİR FİKRİM VAR, BİR PROJEM VAR”

Daha sonra söz alan Sevda Yiğit, grup olarak çok heyecanlı olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Bu heyecan bütün arkadaşlarımızda var. Azmimizi yitirmemeye çalışıyoruz. ‘Uyuşmayan Beyinler, Sağlıklı Nesiller’ programımızı Isparta’da gerçekleştirdik. Kompozisyon yarışmaları düzenledik ve bu yarışmalardan elde edilen gelirle bağımlı gençlerimize faydalı olmaya çalıştık. Yazarlarımızla buluşuyoruz. İnsana değer katan, topluma yararlı olan yazarlarımızla bir araya geliyor, konuşuyor, sohbet ediyoruz. Eyüp Sultan’da bazı yazarlarımızla buluştuk. Bu buluşmalar hep devam etti. Avrupa Maratonunda 50 bin kitap hediye ettik. “13 kitap 13 Program” projemiz ilgi çekti. İnşallah 1000 Kitap 1000 Program projesini de gerçekleştireceğiz. Yaşayan değerlerimizi, Sezai Karakoç, Nuri Pakdil gibi büyüklerimizi ziyaret edip onların değerli fikirlerinden istifade etmeye çalışıyoruz.”

Dernek yöneticilerinden Burhanettin Gül, “Sürekli proje üretmeye çalışıyoruz. Bir sloganımız şu: ‘Bir fikrim bir projem var’ şeklindedir.”

Mevlüde Şahin de konuşmasında 2014’te uyuşturucu meselesini ele aldıklarını, 2015’te edebiyata ağırlık verdiklerini, 2016 yılında ise engelli vatandaşlarımıza ulaşmaya çalıştıklarını söyledi. “Askıda Kitap” ve “Yazar Akademisi” kurmak gibi bir düşüncelerini olduğunu ifade eden Mevlude Şahin, “Allah bize hayırlı çalışmalar nasip etsin, büyük destek ve teşvik görüyoruz. Bu tebrikler, bizi kamçılıyor, sorumluluğumuzu bize hatırlatıyor. İnşallah büyüklerimizin ümitlerini boşa çıkarmayacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların tamamlanmasından sonra Recep Arslan, Şerif Aydemir, Fatma Ersem Yargıcı, İbrahim Özgün, Haluk İmamoğlu, Şâmil Kucur, Bekir Tuncer, Mustafa Aydın,Yusuf Bilge ve Mehmet Nuri Yardım da Mürekkep Kokan Eller Derneği’nin güzel ve hayırlı faaliyetlerinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Program, çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu.

 

 

 

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz