Mesut Uçakan, Türk Sinemasını Anlatacak

Mesut Uçakan, Türk Sinemasını Anlatacak

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

Sinemamızın değerli yönetmenlerinden Mesut Uçakan, Türk sineması hakkındaki görüşlerini açıklayacak. Uçakan Cağaloğlu’nda, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin konuğu olacak ve sinemaseverlerle birlikte olacak. Toplantı, 20 Ocak Perşembe akşamı saat  18.00’de Timaş Kitap Kahve’de başlayacak.

ESKADER’in yaklaşık bir yıl önce başlayan “Bâbıâli Sohbetleri” devam ediyor. 40. sohbetin konuğu, beyaz perdede çektiği filmlerle ilgi çeken ve geniş bir seyirci kitlesine hitap eden tanınmış yönetmen Mesut Uçakan. Uçakan, başlangıçtan beri Türk sinemasının geçirdiği merhaleleri ve son yıllardaki açılımını dile getirecek. Yeni yönetmenlere ve çektikleri filmlere de temas edecek olan Uçakan, sinemada gelinen nokta üzerinde duracak. Dinleyicilerin de sorularına cevap verecek olan Mesut Uçakan’ın bu sohbetine katılım serbest. Toplantı, Cağaloğlu’nda Kitap Kahve’de, Alayköşkü Caddesi, No.5 adresinde gerçekleşecek. Toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323 numaralı telefonu aramaları veya www.sanatalemi.net sitesini ziyaret etmeleri gerekiyor.

 

UNUTULMAYAN FİLMLERİN YÖNETMENİ

Mesut Uçakan 1953’te Kırklareli’nde doğdu. 1970’ler, porno filmlerin başladığı ve dinî değerlere dayalı bir sinema anlayışının gündeme geldiği bir dönem oldu. “Millî Sinema” yaklaşımı, 1980’lerde, yeni sinemacıların da katılımıyla daha politik bir çizgiye kayarak “Beyaz Sinema” olarak varlığını sürdürdü. Bu sinema, aynı dönemde yükselen “siyasal İslam”ın gündemine de paralel olarak, “İslâmî kimlik üzerindeki baskı” konusunu tarihî/dinî kişiliklerin ya da günümüzde yaşayan sıradan insanların öyküleri aracılığıyla perdeye taşıdı. Mesut Uçakan  bu tarihlerde Yücel Çakmaklı’nın asistanlığını yapmaktaydı. Milli Sinema fikrini de ondan öğrendi ve daha sonra bu tarzda kendi filmlerini yönetti.

İlk filmi olan Lanet 1977 yapımı. Daha sonra yönettiği Rahmet ve Gazap filminin Türkiye gösterilerinden beklediği sonucu alamayan Mesut Uçakan, Lanet gibi bu son filmini de koltuğunun altına alarak Mart 82’de yeniden Avrupa’ya gitti. Özellikle Almanya’da bir yandan Türk İşçilerine Rahmet ve Gazap’ı gösterir, bir yandan da orada bir film çekme zemini araştırır. Ancak her iki çabasından da olumlu bir sonuç çıkmaz. Gösteriler fazla ilgi görmez. Hatta bazı gösterilerde yapılan masrafı çıkarmak bile mümkün olmaz. Asıl gayesi senaryo yazıp film çekmek olan Mesut Uçakan, dört yıllık çaba ve koşuşturmanın verdiği yorgunluk içinde yeni kararlar almak zorunda kalır.

Kendini bir süre kenara çekerek, iç dünyasındaki manevi boyutu genişletmeye çalışır. Evlenmeye ve prodüktörlüğü bir yana bırakıp, sadece tebliğe yönelik film çalışmaları yapmaya karar verir. Dört yıllık Anestezi ihtisasını bitirerek Bremen yakınlarında bir kasabada uzman doktor olarak çalışmaya başlayan Salih Diriklik’le yaptığı istişareden sonra bu düşüncesini hemen hayata geçirmeye karar verir.

8mm kamera ile İslam’ın itikat, ibadet, ahlak ve muamelat kısımlarını anlatan Aşk ve Secde adlı öğretici-belgesel bir film çeker. Sanatçı duyarlığıyla dile getirilen ve kainatın yaratılışı gibi çok enteresan bir giriş bölümü bulunan bu film, gösterilme imkanı bulamaz. Bu arada, Yeşilçam Dedikleri adını verdiği bir sinema araştırmasını da tamamlamaya çalışır. 1982 yılının aralık ayında Türkiye’ye döner. Evlenir ve “kan kusarak” gerçekleştirmeye çalıştığı sinemacılık hayatını terk ederek Bursa’ya yerleşir.

1987 yılında TRT için Kavanozdaki Adam isimli 4 bölümlük filmi yönetir. Bu film de İslam felsefesi üzerinedir. Necip Fazıl Kısakürek tarafından 1964 tarihinde yazılan Reis Bey isimli romanı sinemaya uyarlar. Film 1989 İstanbul Sinema Şenliği’nde gösterilir. Mesut Uçakan’ın tanınmasını sağlayan film, 1990 yılında yönettiği, basında çok fazla tepki edinen ve türban sorununu ele alan Yalnız Değilsiniz olur. Ardından da İskilipli Atıf Hoca (1993).

Mehmet Akif Ersoy Fikir Fikir ve Sanat Vakfı’nın kurucuları arasında yer alır ve TRT tarafından çekilen Türk Büyükleri isimli belgesel dizilerden biri olan Ahmet Hamdi Tanpınar belgeselini yönetir. Türkiye Yazarlar Birliği üyesidir. Mesut Uçakan gençliğinde şiirle uğraşmış ve yazmıştır. Şimdi ise diyor ki: “Ben şiirimi kameramla yazıyorum artık”

Yaptığı belgesel filmler:

Türk Büyükleri : Ahmet Hamdi TANPINAR - 1986 (TRT)
Halının Türküsü - 1988 / Mesut UÇAKAN, Salih DİRİKLİK
İslam’ın Şartları - 1989
Aşk ve Secde
Asr-ı Saadet Akıncıları (İstanbul Sahabeleri) - 1991

Yönetmenin Bütün Filmleri:

Lanet / İlenç - 1977
Rahmet Ve Gazap - 1980
Öç - 1984
Sessiz Ölüm - 1985
Yapayalnız - 1986
Uzak Kentin İnsanları (Köprü) - 1986
Kavanozdaki Adam - 1987 ( TRT )
Zeynepler Ölmesin - 1987
Reis Bey - 1988
İnsanlar Yaşadıkça - 1989
Yalnız Değilsiniz - 1990
Sonsuza Yürümek - 1991
Asr-ı Saadet Akıncıları (İstanbul Sahabeleri) - 1991
Sevdaların Ölümü - 1992
Çöküş - 1992
İskilipli Atıf Hoca / Kelebekler Sonsuza Uçar - 1993
Ölümsüz Karanfiller - 1995

Senarist Filmografisi
Gençlik Köprüsü 1975
Lanet / İlenç 1977
Rahmet Ve Gazap 1980
Öç 1984
Sessiz Ölüm 1985
Uzak Kentin İnsanları (Köprü) 1986
Yapayalnız 1986
Zeynepler Ölmesin 1987 Erler Film
Reis Bey 1988 Erler Film
Sonsuza Yürümek 1991
Çöküş 1992
Sevdaların Ölümü 1992
İskilipli Atıf Hoca / Kelebekler Sonsuza Uçar 1993
Ölümsüz Karanfiller 1995

Diğer Filmografisi
Unutma Beni 1974 …. Yönetmen Yardımcısı

Ödülleri
Olumsuz Karanfiller - Taşkent Uluslararası Film Festivalinde gösterildi.
Rahmet ve Gazap - Türkiye Yazarlar Birliği, Sinema Dalı Ödülü. 1981
Reis Bey - Türkiye Yazarlar Birliği, Sinema Dalı Ödülü. 1989
İskilipli Atıf Hoca - Türkiye Yazarlar Birliği, Sinema Dalı Ödülü. 1993

Mesut Uçakan’ın 1977’de Düşünce Yayınları arasında çıkmış Türk Sinemasında İdeoolji adlı eseri bulunuyor.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın