Mesnevî Sohbeti

Tahirü-l Mevlevî Hazretleri’nin talebesi   ve  Cumhuriyet döneminin  en son  Mesnevîhanı  olan  merhum  Şefik Can’ın  (1909- 2005) yetiştirdiği H.Nur Artıran, hocasının  vasiyeti üzerine 2006 yılında Şişli Camii’nde başladığı  Mesnevî Sohbetleri’ne, daha sonra   Tarık  Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Altunizade Kültür Merkezi, Ali Emiri Kültür Merkezi  ve  daha bir çok  kültür merkezlerinde aralıksız olarak  sürdürdü.

Büyük bir ilgiyle takip edilen Mesnevî  Sohbetleri bu günlerde Türk  Edebiyat Vakfı  çatısı altında  devam ediyor.

Ayrıca H.Nur Artıran tarafından  bir ilk olarak başlatılan; “Mesnevi-i  Mânevî  Işığında Niyazi Mısri Divânı Okumaları” da  Fatih  Ali Emiri Kültür Merkezi’nde  gerçekleştiriliyor.
Yıllardır yoğun bir ilgiyle takip edilen bu sohbetlerden derlenen Aşk Bir Davaya Benzer isimli  eser  ise  2011 yılında Sufi Yayınları’ndan çıkmış çok kısa bir  zamanda birkaç baskı yapmıştı.

Şefik Can Uluslararası  Mevlânâ Eğitim Ve Kültür Derneği  Başkanlığını da yürüten H.Nur Artıran aynı zamanda  çeşitli üniversite  ve okullarda da Hz.Mevlana ve Mesnevî üzerine  düzenli olarak seminerler vermekte  bu konuda şöyle demektedir:

“Amacımız Hz.Mevlânâ’ın tüm zamanları içinde alan ulvî görüş ve düşüncelerini günümüz geçleriyle paylaşmak, onlara bu eşsiz değerleri bir kez daha aktarmaya çalışmaktır. Geleceğe güvenle bakan, aydın düşünceli, doğru ilkeli  genç nesiller yetişmesine bir katre de olsa  vesile olmaktır.”

H. Nur Artıran ‘Mesnevî Sohbeti’ Türk Edebiyatı Vakfı’nda 7 Nisan 2013 Pazar günü saat 14:00′de yapılacaktır.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz