Mehmet Serhan Tayşi Buluşması

Mehmet Serhan Tayşi Buluşması

Mehmet Serhan Tayşi için sevenleri Bâbıâli Sohbetleri’nde bir araya geliyor. Anma programında Tayşi’nin yakındaları, dostları, sevenleri ve kütüphaneciler duygu ve düşüncelerini anlatacak.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

          Kısa bir süre önce Hakka uğurladığımız, Millet Kütüphanesi eski Müdürü ve büyük kitabiyat âlimi merhum Mehmet Serhan Tayşi için Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bir anma programı düzenliyor.

Bâbıâli Sohbetleri çerçevesinde gerçekleşecek olan program, Timaş Kitapkahve’de 7 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıya Mehmet Serhan Tayşi’nin yakınları, dostları, okuyucuları ve sevenleri katılacaklar. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği programda dinleyiciler de merhum âlimimiz hakkındaki duygu ve düşüncelerini paylaşacak, hâtıralarını anlatacaklar. Katılımın serbest olduğu program, Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresinde gerçekleşecek. Programla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 212 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları, sanatalemi.net, medeniyetimiz.com veya bizimsemaver.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor. Mehmet Serhan Tayşi, 27 Nisan 2015 tarihinde vefat etmiş, ertesi günü Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Topkapı Mezarılğı’nda defnedilmişti.

GÜNÜMÜZÜN ALİ EMİRİ’Sİ

         İzmir, Bayındırlı bir ulemâ ailesine mensup       olan Mehmet Serhan Tayşi, 1942 yılında babasının vazifesi gereği bulunduğu Adana’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlayan Tayşi, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. 1970 yılında girdiği bir imtihan neticesinde Millet Kütüphanesi’nde göreve başlayarak sırasıyla memurluk, bölüm şefi, uzmanlık, başuzmanlık ve müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1983’te Millet Kütüphanesi müdürü oldu ve 2003 yılı başında, emekli olana kadar bu görevine devam etti. Kütüphanecilik, kütüphaneler, kitaplar, kültür ve tarih konulu birçok makale kaleme aldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan bu makalelerinin yanında Mecmuâ-yi Tekâyâ, Lemezât-ı Hulviyye, Kıyâfetu’l-İnsâniye gibi klasik Osmanlı eserlerini günümüz Türkçesine kazandırdı. Hakkında, kendisiyle gerçekleştirilmiş uzun soluklu bir söyleşiye dayanarak hazırlanmış Ali Emirî’nin İzinde adlı bir eser bulunmaktadır. İstanbul Sahrâyıcedit’te ikamet eden Mehmet Serhan Tayşi, Elif Hanım’la evliydi. Kültür tarihçisi Dursun Gürlek, Mehmet Serhan Tayşi’nin “Günümüzün Ali Emirisi” olduğunu söylüyor. Tayşi’nin bütün eserlerinin yeniden ve bir külliyat hâlinde yayımlanması bekleniyor.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz