M. Nuri Yardım”Millî Değerlere Dönüş Var”

 

Millî değerlere dönüş var

Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği’nde konuşan edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, “Toplum olarak yerli ve millî değerlerimize dönüş hâli içindeyiz. Bunun yansımasını edebiyatta da görebiliyoruz. Artık geçmişteki edebiyatçılarımız unutulmuyor.” dedi.

Ahmet Öztürk (Sanatalemi.net)

Edebiyat dünyamıza değer katan şair ve yazarların artık unutulmadığı vurgulandı. Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği’nde “Unutulmayan Edebiyatçılarımız” konulu bir konuşma yapan edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım, “Toplum olarak değerlerimize dönüş içindeyiz. Bunun yansımasını edebiyatta da görebiliyoruz. Artık edebiyatçılarımız eskisi gibi unutulmuyor.” dedi.

Tarih ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin Eminönü şubesinde dinleyicilere hitap eden Mehmet Nuri Yardım, “Edebiyatçılarımız geçmişte unutuluyordu. Ama şükürler olsun ki, toplumumuzda büyük bir hassasiyet gelişti. Artık kültürümüze değer katan, edebiyatımıza eserleriyle hizmet etmiş olan hikâyeciler, romancılar, şairler kolay kolay unutulmuyor. Lâyık oldukları şekilde gündeme geliyorlar.” dedi.

Mehmet Nuri Yardım toplantıda, bir çok çalışmasında ele aldığı unutulmayan ve unutulmaması gereken edebî şahsiyetler hakkında toplu değerlendirmeler yaptı. Yardım’ın söz ettiği şair ve yazarlar arasında Sâmiha Ayverdi, Münevver Ayaşlı, Asaf Halet Çelebi, Nahit Sırrı Örik, Tarık Buğra, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Sofi Huri, Nezihe Araz, Mehmet Kaplan ve Özkan Yalçın da vardı. Yardım, tanıdığı edebiyatçılarda hâtıralar ve nükteler de nakletti. Mehmet Nuri Yardım konuşmasında özetle şöyle dedi:

“Bundan 15-20 yıl önce edebiyatımız daha yoksuldu. Ama o zaman bir Safiye Erol, bir Bahaeddin Özkişi, bir Ziya Osman Saba, bir Abdülhak Şinasi Hisar, bir Nihad Sâmi Banarlı bu kadar okunmuyordu. Eserlerine bugünkü kadar rağbet yoktu. Fakat 1985’lerden itibaren öz kültürümüze, millî edebiyatımıza büyük bir ilgi başladı. Bu gelişme çok sevindiricidir. Daha önce isimleri bilinmeyen, eserleri okunmayan nice edebiyatçının kitapları, bugün Milli Eğitim’in 100 Temel Eseri bulunuyor. Öğrencilerimiz zengin edebiyatımızın farkına vardı. Artık Tarık Buğra da, Ali Fuad Başgil de, Osman Cemal Kaygılı da, Cemil Meriç de, Cahit Zarifoğlu da, Ahmet Kabaklı da daha çok okunuyor ve seviliyor. Toplum hayatımızda özümüze ciddî mânâda bir dönüş var. Bu bizim geçmişimizle barışmamız, mazimizle köprü kurmamız anlamına geliyor. Artık edebiyatımız da, sanatımız da düne göre daha güçlüdür.”

İhmal edilmiş edebiyatçılar hakkında bir çok çalışmaya imza atan Mehmet Nuri Yardım’ın konuyla ilgili olarak Unutulmayan Edebiyatçılarımız, Kayıp İstasyon ve Aşina Çehreler isimli kitapları bulunuyor.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz