Kültür Sarayı için büyük buluşma

 

Kültür Sarayı için büyük buluşma

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin bir basın toplantısı ile duyurduğu “Sultanahmet’teki eski Adalet Sarayı, Kültür Sarayı olsun!” talebi, toplumda kültür sanat çevrelerinde yankı uyandırmaya devam ediyor. Basın ve yayın organları ile internet sitelerinde konu tartışılırken, Medeniyetimiz.com ile Eskader.net siteleri de konuyla ilgili bir anket düzenledi. “Adalet Sarayı Kültür Sarayı olsun mu?” şeklinde sorulan soruya, okuyucular büyük ölçüde “Evet Kültür Sarayı yapılsın.” şeklinde cevap veriyor.

Öte yandan ESKADER bünyesinde düzenlenen ve her Perşembe akşamı Timaş Kitapkahve’de gerçekleşen “Bâbıâli Sohbetleri”nin bu haftaki konusu da eski Adalet Sarayı olacak. “İstanbul Adalet Sarayı Kültür Sarayı olsun mu?” şeklinde bir soru ile konu gündemde tutulmaya çalışıyor. 10 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak toplantıya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar, yayıncılar, sanatçılar ile sanatsever vatandaşlar da katılacak. Toplantıda bu talebin gerekçeleri ile Sultanahmet’te böyle bir kültür sarayına ihtiyaç olup olmadığı tartışılacak. Edebiyat, sanat ve kültür dernekleri ile vakıflarının yöneticileri ve temsilcileri, toplantıda konuyla ilgili fikirlerini açıklayacaklar. Büyük ilgi görmesi beklenen program hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323 - 5112324 numaralı telefonları aramaları, www.sanatalemi.net veya www.medeniyetimiz.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

BEYİN FIRTINASI ESECEK

Konuyu gündeme taşıyan ESKADER yöneticileri, Bâbıâli’nin boşaltılmasından, basın, yayın ve kültür kuruluşlarının uzaklaştırılarak semtin tamamen turistik bir bölgeye çevrilmesinden sonra böyle bir kültür sarayına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Eski Adliye Sarayı yerli ve yabancı turistlere kültürümüzün, sanatımızın duyurulacağı, tanıtılacağı önemli bir mekâna dönüştürülebilir. Böyle bir değişiklik, hem yerli ve millî sanatlarımızın daha da yaygınlaşmasına katkı sağlayacak, hem de Cağaloğlu’nu terk etmek zorunda kalan yayıncılara büyük ölçüde bir moral kaynağı olacak. Yetkililerin bu konuya sahip çıkmalarını bekliyoruz. Biz takipçisi olacağız.” dediler. 31 Aralık 2012 tarihinde Basın Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısında konu kamuoyuna duyurulmuş, bazı gazeteler ve Yavuz Bülent Bâkiler gibi yazarlar da konuyu köşelerine taşımışlardı. Son olarak Sanatalemi.net sitesi yazarlarından Mehmet Nuri Yardım, “İstanbul Kültür Sarayı” başlıklı bir yazı kaleme almıştı.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz