“Karaer, şiirimizin temsilcilerindendir.”

“Karaer, şiirimizin temsilcilerindendir.”

Şifa Duman (Sanatalemi.net)

Basın İlan Kurumu (BİK) ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin ortak olarak düzenlediği  “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler”  adlı programda, şair Mustafa Necati Karaer anıldı. Mustafa Necati Karaer’in vefatının yirmi birinci yılında Çemberlitaş’taki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde gerçekleşen anma programında, gazeteci yazar Mehmet Nuri Yardım yönetiminde şair Ahmet Özdemir ve Karaer’in oğlu Cem Karaer konuşmacı olarak katıldı.

Mehmet Nuri Yardım açılış konuşmasında“Hisar grubunun en iyi şairi olarak kabul edilen Mustafa Necati Karaer’i vefatının yirmi birinci yılında anmış olacağız. Mustafa Necati Karaer şiirde önemli bir şahsiyet. Türk şiirinin müstesna isimlerinden biridir. Hisar grubunun önemli temsilcisi olan şairimizin birçok dergide şiirleri yayınlanmıştır.” dedi. Şair ve yazar Ahmet Özdemir ise Mustafa Necati Karaer’in hayatı ve eserleri hakkında fotoğraflar eşliğinde bilgiler vererek, şiirlerini seslendirdi. Ahmet Özdemir Karaer’in Cumhuriyet devri Türk edebiyatındaki yeri üzerinde durarak, “O, Garip Akımına karşı ortaya çıkan millî düşüncenin gerçek temsilcilerinden biri olmuştur.” dedi. Mustafa Necati Karaer’in oğlu Cem Karaer, “Benden beklenen herhalde babamla ilgili hâtıralar anlatmak fakat ben sohbet adamı değilim. Yazı adamıyım, bununla ilgili bir yazımı okusam kuru kaçacak. O bakımdan onun birkaç şiirini okuyayım.” diyerek babasının şiirlerini seslendirdi.

 

DİNLEYİCİLER DE KISA KONUŞMALAR YAPTI

Programda, Mustafa Necati Karaer hakkında tez hazırlamış olan edebiyat öğretmeni Ezel Karamanoğlu’nun yanı sıra programa Ankara’dan katılan, Mustafa Necati Karaer’in şiir kitabının adının verildiği, TRT Radyo Nağme’de yayınlanan “Ses Mimarlarımızdan” isimli programın yapımcısı ve sunucusu Coşkun Bağır da Karaer hakkında konuşarak katkıda bulundu.  Muhsin Karabay ve Fırat Kızıltuğ Karaer hakkında bilgiler aktardı. Cengizhan Orakçı ise şairin bir şiirini seslendirdi. Program çekilen hatıra fotoğrafıyla son buldu. Program sonunda katılımcılara, Mustafa Necati Karaer’in Ses Mimarlarımızdanadlı şiir kitabı ve Karaer’in hakkında yazılan Mustafa Necati Karaer Armağanıadlı kitap hediye edildi. Düzenlenen kokteylin ardından, Mustafa Necati Karaer’in fotoğrafları ve eserlerinin yer aldığı sergi gezildi. Programın tamamlanmasından sonra hâtıra fotoğrafları çekildi.

Hisarcılar’ın en iyi şairi olarak kabul edilen Mustafa Necati Karaer hakkında Basın Müzesi’nde düzenlenen toplantıya seçkin bir dinleyici kitlesi iştirak etti. “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programını, Basın İlan Kurumu ve ESKADER birlikte düzenliyor. Toplantılar ayda bir yapılıyor.

 

HİSARCILAR’IN GÜÇLÜ ŞAİRİ

Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının sevilen ve sayılan isimlerinden biri olarak anılan Mustafa Necati Karaer, hâfızalara yerleşmiş şiirleri ile hatırlanıyor. Yaşayan Türkçe ile millî kültürle beslenmiş, içyapısı sağlam şiirler yazan Karaer, sağlam bir dil yapısına sahiptir. 1938 yılından beri şiirler yazdı. İlk şiiri “Yurdumun Dağlarına” 1942 yılında Çınaraltı dergisinde çıktı. Şiirleri Çınaraltı, Erciyes, Bayrak, Nilüfer, Kaynak, Pınarbaşı, Doğu, Yedigün, Şadırvan, Türk Yurdu, Varlık, Türk Dili, Elif, Çağrı ve Hisar gibi sanat dergilerinde yayımlandı. 1950 yılında Garip Akımı’na karşı doğan Hisar Grubunun içinde yer aldı. Munis Faik Ozansoy, Mehmet Çınarlı, Gültekin Sâmanoğlu, İlhan Geçer gibi şairlerle Hisar dergisini çıkarmaya başladılar. Hisar 1980 yılına kadar yayımlandı.

Mustafa Necati Karaer, şiirde bütünlük fikrine ve ahenge dikkat etmişti. Hemen her şiirinde dil, şekil, vezin ve âhenk endişesini duydu. Millî meselelerde tavrını ve duruşunu esaslı biçimde ortaya koydu. Millî veznimiz heceyi kâh eski şekiller, kâh yeni şekiller içinde vermeye çalışırken, serbest vezinle de başarıya ulaşmıştı. Ödülleri bulunan Mustafa Necati Karaer’in yayımlanmış eserleri  şunlardır:

Sevmek Varken (Hisar Yayınları, Dizgi: Gül Matbaası Baskı: Kardeş Matbaası İstanbul 1972)

Güvercin Uçurmak (Hisar Yayınları No: 27, Baha Matbaası, İstanbul 1977)

Kuşlar ve İnsanlar (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 1983)

Karacaoğlan (Kültür ve Turizm Bakanlığı Yayınları, Ankara 1988, Tercüman Gazetesi 1992, Dergâh Yayınları 2008)

Kerem ile Aslı (Destan, Dergâh Yayınları, İstanbul 1985)

Ses Mimarlarımızdan (Türk Edebiyatı Vakfı Yayınları, İstanbul 1995)

Bütün Şiirleri (Dergâh Yayınevi, İstanbul 2008)

 

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın