Hilmi Oflaz, Bâbıâli Sohbetleri’nde Yâd Ediliyor

2-Hilmi Oflaz foto1

Hilmi Oflaz, Bâbıâli Sohbetleri’nde Yâd Ediliyor

Elif Çelik (Sanatalemi.net)

Cumhuriyet Devri Türk Şiirinin en değerli ismi, “Şairler Sultanı” üstat Necip Fazıl Kısakürek’in “azat kabul etmez talebesi” ve “metafizik evlâdı” olarak tanınan fikir ve gönül insanı Hilmi Oflaz, Bâbıâli’de bir anma programında rahmetle yâd edilecek.

Vefat yıldönümünde hatırlanan ve renkli kişiliğiyle tanınan Hilmi Oflaz’ı yakın dostları, yazarlar, kültür sanat çevresinin tanınmış isimleri, sevenleri ve Necip Fazıl hayranları yâd edecek. ESKADER’in düzenlediği ve Hilmi Oflaz’a hasredilen “Bâbıâli Sohbetleri”nin 294’ncüsü, Timaş Kitapkahve’de (Alayköşkü Caddesi, No.5 Cağaloğlu) 2 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak.

1930 yılında Düzce’de doğup büyüyen ve bundan tam 18 yıl önce 1998 yılında Hakka yürüyen Hilmi Oflaz, ilim, fikir ve kültür dünyasının sevilen ve sayılan bir simâsıydı. Eyüp Sultan Mezarlığı’nda üstadı Necip Fazıl’ın yanında yatıyor. Hilmi Oflaz’ın yakın dostları arasında Mehmed Niyazi, Reşat Şen, Ahmed Nuri Yüksel, Cemal Zehir, Yusuf Özarslan, İbrahim Kalkan, İrfan Dağdelen ve İsrafil Kumbasar da bulunuyor. Hilmi Oflaz hakkında her yıl bir sivil toplum kuruluşu tarafından anma toplantısı düzenleniyor. Hilmi Oflaz’ın ömrü boyunca satın alıp biriktirdiği 30 bin kitaptan oluşan zengin kitaplığı, İSAM Kütüphanesi’nde okuyuculara hizmet veriyor. İrfan Dağdelen’in Hilmi Oflaz’ın yazı ve şiirlerinden hazırlayıp yayımladığı Çile Yazılarım kitabı 2001 yılında İstanbul’da yayımlandı.

 

 

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın