HİKMET BARUTÇUGİL’E SAYGI GECESİ DÜZENLENİYOR

İBB Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) birlikte bu ay ebru sanatının ülkemizdeki değerli sanatçılarından biri olan ve dünya çapında bu sanatın tanınması için çalışmalar yapan Hikmet Barutçugil’e saygı programı düzenliyorlar.

 

“Hikmet Barutçugil’e Saygı” programı, 17 Kasım Perşembe günü İBB Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Program kapsamında düzenlenecek olan panelde, “Barut Ebrusu” olarak bilinen ebru türünü bulan ve bu sanatı dünyaya tanıtmak amacıyla birçok ülkede sergiler açarak konferanslar veren Barutçugil’in hayatı, kişiliği ve mesleki yaşamı konuşulacak. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Yurdagül Mehmedoğlu’nun yapacağı panele; Mustafa Özdamar, Selat Metin ve Ekrem Kaftan konuşmacı olarak katılacak. Gelecek kuşaklara ilham vermek ve yol göstermek amacıyla “Ebristan” adı verilen İstanbul Ebru Evini kuran Hikmet Barutçugil’e saygı gecesi, 19.00’da başlayacak. Etkinlik, halka açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek.

 

Ebru Ustası: Hikmet Barutçugil

 

Malatya’da 1952 yılında doğan Hikmet Barutçugil, 1973′de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Uygulamalı Endüstri Sanatları Yüksek Okulu’nda tekstil eğitimine başladı. Yükseköğreniminin ilk yılında tanıdığı ve öğrencisi olduğu Prof. Emin Barın’ın teşvikiyle hat sanatına ilgi duymaya başladı. Hat sanatı ile ilgili çalışmalarına başladığı sırada ebru sanatını fark etti ve bu yönde kendini geliştirdi. 1977’de akademiden tekstil desinatörü olarak mezun olduktan sonra çalışmalarını ebru sanatı üzerine yoğunlaştırdı. 1978-1981 yılları arasında ihtisas için gittiği Londra’da araştırma ve çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Geleneksel sanatlarımızdan biri olan ebruyu bir bilim dalı olarak görüp geliştirmeyi amaçlayan ve bu yönde çalışmalar yapan Barutçugil, daha önce görülmemiş ebru yöntemleri denedi. Ebru sanatını tanıtmak ve yaymak amacı ile yurt içi ve aralarında A.B.D., Kanada, Almanya, Hollanda, Danimarka, İspanya, İngiltere, Mısır, İsveç, Suriye, Ürdün, Pakistan, Hindistan, Japonya, Bangladeş, Slovakya, Lübnan, Bosna Hersek, Fas, Slovenya, Singapur, Avustralya ve Brezilya’nın da bulunduğu 36 ülkede 98 kişisel ve 96 karma sergi açtı. Ebru sanatı ile ilgili birçok TV programına katıldı, dergilere röportajlar verdi ve kongrelerde bildiriler sundu. Hikmet Barutçugil’in yayımlanmış birçok mülakat ve makalelerinin yanı sıra “Renklerin Sonsuzluğu”, “Suyun Renklerle Dansı”, “Suyun Rüyası Ebru”, “The Dream of Water”, “Efsun Çiçeği”, “Ebristanbul”, “Siyah Beyaz Ebru”, “O’nun Şefkati”, “Simetri”, “Battaldan Baruta Ebruvan”, “Ebristan’dan Yeşerenler”, “Türklerin Ebru Sanatı”, “Ebrulî Mardin”, “Hikmet Barutçugil Minyatür Kitap”, “Ebrularda Mardin”, “Dostluk Defteri” ve “Traume auf Wasser (Almanca, İngilizce)” ile “Elif ” adlı yayınlanmış on sekiz kitabı bulunuyor. “Müze Galeri”ye dönüştürdüğü “Ebristan” adı verilen ebru evinde çalışmalarını halen sürdürmektedir.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın