Gültekin: “55 Dergi ile Başladık 400 Dergiye Çıktık”

3-Dergi Fuarı

Gültekin: “55 Dergi ile Başladık 400 Dergiye Çıktık”

Müzeyyen Hülya Günay (Sanatalemi.net)

Türkiye Dergiler Birliği Başkanı Asım Gültekin, geçen hafta gerçekleşen “Türkiye Dergi Fuarı”nı anlattı. ESKADER’in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nin 292’ncisinde dergi fuarı konuşuldu. Edebiyatçı öğretmen ve Halk Edebiyatı dergisinin Yazı İşleri Müdürü Filiz Çırpıcı’nın idare ettiği programın konuğu, Türkiye Dergiler Birliği Başkanı edebiyatçı yazar Asım Gültekin’di. Program, Filiz Çırpıcı’nın giriş konuşması ve Asım Öztürk’ün kısa tanıtımı ile başladı. Asım Öztürk sözlerine ESKADER’ e teşekkür ederek başladı:

“Kültür sohbetlerinin sürdüğü güzel bir mekân. Bir derginin 292. Sayısı gibi düşünelim. Süreklilik bir işi kıymetli hale getirir. On yıllarca bu sohbetlerin devam etmesi, hayırlı uzun ömürlü olmasını dileyelim. Fuar deyince akla satış para ile ilgili mevzular gelir. Dergi kitap ne kadar arıtılıyordur, bir şekilde arıtılıyor. İlk başladığımızda fuar denilir miydi, bir arkadaşımın panayır dediğini hatırlıyorum. 30 kadar dergi grubundan 55 dergi ile başlayan proje bugün 400 dergi sayısını yakaladı. Dergi fuarının çok aşırı olmasını istemiyorum. İlgilisi gelsin düşüncesindeyim. Çok değil ilgili, meraklı ziyaretçi olsun. Kusurlar eksikler var dergiciler ile bir araya gelip çalışmalar yaparak her sene yeni katılımcılar ile zenginleşiyor. Almazsanız eksiklik hissettiğiniz, sürekli aldığınız dergi sayısı üçü geçmez. ‘Gelin tanış olalım’ demiş büyüklerimiz, farklı memleketler, farklı tarzlar 400 dergi var, benmerkezcilik ile üç stant gezip hapis olmamalı. Dergiler ile iletişimi sağlam tutmalı, bir çok dergi var nasıl takip edeyim derken, çok dergi ile karşılaşmaya ve şoka keşiflere açık olmalıyız. Birinci özelliği fuarın keşiflere açık olmak, ikincisi dergiler birbiri ile tanışıp iletişim halinde olur, üçüncüsü okuyucu yazarı ile tanışır, dördüncüsü Türkiye dışındaki dergiler ve onların birikimlerinden istifa etmek, Onların da Türkiye’nin birikimlerinden haberdar olması.”

 

KAPIMIZ AÇIK

Yurt dışında yayın yapan, Türkiye düşmanı olmayan, terör örgütüne bağlı olmayan bütün dergilere açık olduklarını belirten Gültekin, “Yurtdışında 200 dergi üzerinde çalıştık, 12 ülkeden olumlu cevap aldık.” dedi.

Dinleyicilerin de dergiler ve dergi fuarları ile ilgili olarak düşüncelerini açıkladığı toplantıda Mehmet Nuri Yardım, şu görüşlerini dile getirdi:

“Türkiye’nin her tarafında kitap fuarları açılıyor. Son CNR Fuarında 150 kitap için Arap kardeşlerimizle sözleşmeler yapıldı. Bir çok Arap ülkesinde eserlerimiz tercüme edilip okunacak. Sanırım Dergi Fuarı da böyle tanışmalara vesile oluyordur. Çok güzel ödüller verildi. Başladığı noktadan bugün çok daha iyi bir yerde. Gelecekte mektep dergilerimiz için büyük paneller ve sempozyumlar yapılabilir. Büyük Doğu Paneli, Diriliş Dergisi Paneli, Hisar Dergisi Paneli gibi. Unutulmuş edebî ve fikri dergilerimiz hatırlatılabilir, adlarına sergiler düzenlenebilir.” Dergi fuarının hem Türkiye’nin hem de dünyanın değişik ülkelerine taşınma fikri de toplantıda konuşuldu.

Gültekin konuşmasında, “Balkanlarda sekiz dergi ilk defa Sirkeci’de bu fuarda bir araya geldi, bir ilk oldu.” diye sözlerini tamamlarken Ankara’dan toplantıya iştirak eden Kardeş Kalemler Dergisinin Yazıişleri Müdürü Ali Akbaş’a da söz verildi. Akbaş özetle şunları söyledi:

“On yılı aştı Avrasya Yazarlar Birliği’ni kurduk. Bu Osmanlı hinterlandı, Türk Dünyasına hitap eden yazarlar birliği. Bütün Türk Dünyasına hitap eden bir yazarlar birliği kurduk, bir de oranın yayın organı olan Kardeş Kalemler dergisini çıkarıyoruz. Yüzüncü sayıyı aştı, her yıl “Türk Dünyası Dergiler Toplantısı” yapıyoruz. Kırgız, Kazak, Özbek yazarlar geliyor. Kardeş ülkelerin yazar kuruluşları iştirak ediyro. Her yıl ‘Türk Dünyasına Hizmet Edebiyat Adamı’nı seçiyoruz. Periyodik olarak Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması’nı yapıyoruz. Her Türk Cumhuriyeti kendi içinde birinci, ikinci, üçüncüyü seçiyor sonrasında Türkiye’de tekrar seçmeye giriliyor. Bütün Türk dünyasının birinci, ikinci ve üçüncüleri seçiliyor. Bu büyüse, belki Türk Nobel’ine doğru gider. Biz Şam’daki Arap Birliği ile de çalışmalar yaptık. Bu savaşlar ve harpler münasebetimizi bozdu. Kitaptan sonra dergi fuarı, güzel bir teşebbüs tebrik ederiz, hayırlı olsun, biz de katılırız inşallah.’’

 

SİRKECİ DERGİ GARI

Program soru cevap ve şair Şakir Kurtulmuş’un görüşleri, fuarlar hakkındaki önerileri ve gözlemleri ile devam etti. Mekân olarak Sirkeci Garı’nın anlamı,  Bâbıâli’nin devamı niteliği taşıması ile de çok önemli kültür etkinliklerin devam etmesi gereken bir mekân olması gerekliliği üzerinde fikirler paylaşıldı. Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’nın da beklenti olarak dile getirdiği;  uluslararası boyut kazanmış olan dergi fuarının, Dünya Dergiler Birliği projesine Türkiye’nin öncülük etmesi konusunda talep ve izlenimler aktarıldı. Balkanlar, stantlar, fuar anılarının anlatıldığı program;  Balkanlardan misafir olan Kosova Türk Yazarlar Derneği Genel Sekreteri, aynı zamanda Edebiyat Fakültesi öğrencisi Candan Özer’in samimi, heyecanlı ve pozitif konuşmaları ile son buldu. Derneğe bağlı Türkçem Dergisi 1999 Ocak ayında yayınlanmaya başlamış. Aylık popüler çocuk dergisi, bu ay 186’ncı sayısını yayınlarken dergi fuarı tarafından 305 dergi arasında misafirperverlik ödülüne lâyık görülmüştür.

Bir beyin fırtınasının estiği, çok değerli fikirlerin konuşulup tartışıldığı toplantı çekilen hâtıra fotoğrafları ile son buldu.

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın