GAZETECİ ALTAN DELİORMAN YÂD EDİLDİ

GAZETECİ ALTAN DELİORMAN YÂD EDİLDİ

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ve Basın İlan Kurumu (BİK) ortak düzenlediği “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” adlı programda bu ay tarihçi yazar gazeteci Altan Deliorman anıldı.

Çemberlitaş’taki Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde gerçekleşen anma programında, Cengizhan Orakçı’nın yönettiği toplantıya Prof. Dr. Mehdi Ergüzel ve Tarihçi yazar Turgut Güler konuşmacı olarak katıldı. Altan Deliorman’ın hayatı ve eserleri konuşuldu.

Prof. Dr. Mehdi Ergüzel konuşmasında, “Deliorman, başarılı, güvenilir ve itibar gören biriydi. Türkçesi, üslubu güzeldi. Yazıları sizi sarıp sarmalardı.” diye konuştu. Yazılarının akıcı olduğunu belirten Ergüzel Deliorman’ın portre kitaplarının önemine vurgu yaparak, “Genellikle biyografi kitapları sıkıcıdır. Deliorman’ın yazdığı kitaplar öyle değil. Özellikle gençlere önemli şahsiyetlerin tanıtıldığı kitapları tavsiye ediyorum.” dedi.

Tarihçi yazar Turgut Güler, Altan Deliorman’ın, çok küçük yaşlarda, gazeteci babasının yanında ve de çevresinde uyanan yazma hevesi, okul destekli teşviklerle fevkalâde bir kabiliyete dönüştüğüne vurgu yaparak, “Daha lise sıralarında, etraftan takdir görmeye başlayan kalem mesaisi, yıllar ilerledikçe hacmini ve ufkunu genişletmişti.” diye konuştu.

Güler konuşmasına şöyle devam etti, “Altan Deliorman, hepsi birbirinden lâtif portre-biyografi yazılarından Ayhan Songar’a ait olanına “Hezârfen” başlığını uygun görmüştü. Aslında, bu sıfat, Altan Deliorman’ın şahsı için de pek münasip düşüyordu. Onun, babasından mevrûs gazetecilik madeni; yakından tanıyanların şahit olduğu usta ressamlığı, yıllardır titizlikle ifa ettiği ve ders kitaplarıyla yüksek şuur kazanan maarifçiliği ve nihâyet tarihten biyografiye, Türkçülük idealinden onun kaleminde usareleşmiş kültür unsurlarımıza uzanan geniş bir yelpazede parlayan şahsiyeti, “Hezârfen” tabirine yeni uçuş mesafeleri kazandıracak kırattaydı.”

Program toplu çekilen fotoğraf ile son buldu. Program sonunda düzenlenen kokteylin ardından, Altan Deliorman’nın fotoğrafları ve eserlerinin yer aldığı sergi gezildi.

Altan Deliorman kimdir ?

Türk tarihçi, yazar ve gazeteci Altan Deliorman (1936, İstanbul – 23 Ağustos 2012, Şişli), Haydarpaşa Lisesi’ni bitirip İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde iki yıl öğrenim gördükten sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümüne geçti ve buradan mezun oldu. 1954 yılında Türk Sanatı Dergisi’nin açtığı hikâye yarışmasında birinci oldu. Aynı zamanda basın hayatı başladı. Türk Dünyası dergisini yayınladı ve yönetti. Türk Kültürü, Cultura Turcica, Millî Yol, Millî Işık, Türk Edebiyatı dergilerinde yazıları yayınlandı. Tan, Akşam, Ekonomi, Ocak, Son Havadis, Ortadoğu ve Tercüman gazetelerinde yazılar yazdı; Ocak gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Avrupa Türkleri için Bayrak dergisini yayınlayıp yönetti.

1974’te, Ermeni Komitecileri incelemesiyle Türkiye Milli Kültür Vakfı ödülünü kazandı. Işıklı Hayatlar eseriyle TYB, Türk Yurdunun Bilgeleri ile de ESKADER Ödülü’nü aldı. 1976’da Millî Eğitim Bakanlığı’nın isteğiyle İbrahim Kafesoğlu ile birlikte Tarih Lise I ve Lise II ders kitaplarını yazdı. Ayrıca Altan Deliorman’ın Türklere Karşı Ermeni Komitecileri, Yugoslavya’da Müslüman Türk’e Büyük Darbe, Tanıdığım Atsız, Üç Makale, Küp Kafalı Çocuk, Sessiz Bir Ses, Türk Yurdunun Bilgeleri, Işıklı Hayatlar, Osmanlılardan Önce Türkler, Kırık Kanatlı Jöntürk gibi kitaplarının yanı sıra, Tarık bin Ziyad adlı romanı da bulunmaktadır.

Haber : Şifa Duman

Fotoğraflar : Ahmet Dur

 

 

 

 

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın