Galip Çakır “Şiir Okuma Sanatı”nı Anlatacak

Galip Çakır “Şiir Okuma Sanatı”nı Anlatacak

ESKADER, Bâbıâli Sohbetleri’nin 285’ncisinde “Şiir Okuma Sanatı”nı ele alıyor. Tanınmış diksiyon hocası Galip Çakır’ın konuşmacı olacağı toplantı, Timaş Kitapkahve’de 31 Mart Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Mehmet Nuri Yardım’ın takdimini yapacağı programda, Reyhan Çınar önemli şiirleri seslendirecek. Gecede bazı şairler de kendi şiirlerini ve meşhur şairlerin eserlerini okuyacaklar. Galip Çakır ve Reyhan Çınar, programın ardından dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına cevap verecekler. Bugünlerde Kubbealtı Neşriyatı’ndan Türkçeyi Doğru ve Güzel Konuşma Kılavuzu isimli eseri yayımlanan Galip Çakır, uzun yıllardan beri Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda ‘Diksiyon’ dersleri veriyor.

Katılımın serbest olduğu program, Alayköşkü Caddesi, No. 5 Cağaloğlu adresinde gerçekleşelcek. İrtibat tel. 0 (212) 5112323-5112324 web: www.sanatalemi.net, www.medeniyetimiz.com, www.eskader.net, www.bizimsemaver.com

 

TÜRKÇENİN İNCELİKLERİNİ ÖĞRETİYOR

Türkçe hakkında yaptığı araştırmalar ve çalışmalarla tanınan Galip Çakır, 1935 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu doğum yerinde okudu, liseyi 1955 yılında Kayseri’de bitirdi. 1958 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun olarak teğmen rütbesiyle orduya intisap etti. Değişik illerimizde ordunun çeşitli kademelerinde bulunduktan sonra 1983 yılında albay rütbesiyle emekli oldu. O tarihten beri, önce özel sektörde çeşitli idarî görevler yaptı. 1990 yılından beri sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışıyor. Ankara’da tanınmış tiyatro ve sinema sanatkârı Semih Sergen’in kurslarına devam eden ve ondan ders alan Galip Çakır, 2001 yılından bu yana başta Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı olmak üzere bazı kuruluşlar ve kurumlar için Türkçeyi Doğru ve Güzel Konuşma kursları düzenliyor. Bugüne kadar başta Ankara ve İstanbul’da olmak üzere yurdun çeşitli yerlerinde diksiyon dersleri veren Galip Hoca, toplumun farklı kesimlerinden binlerce öğrenciye hitap etti ve dersler verdi. Uzun zamandan beri üzerinde çalıştığı Türkçeyi Doğru ve Güzel Konuşma Kılavuzu adlı eseri, bugünlerde Kubbealtı Neşriyatı arasında kültür hayatımıza kazandırılmış bulunuyor.

 

 

 

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın