Eskader’in kültür sarayı isteği

 

Eskader’in kültür sarayı isteği

Osman Baş(anayurtgazetesi)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin bir basın toplantısı ile duyurduğu “Sultanahmet’teki eski Adalet Sarayı, Kültür Sarayı olsun!” talebi, toplumda kültür ve sanat çevrelerinde olumlu karşılanmıştır.

Konu İstanbul sınırlarını aşmış kültür dünyamızın derinliklerinde yürüyen gönül dostları ülkemizin dört köşesinde konuyu konuşur olmuştur.

Ankara’da yaşayan ESKADER dostları olarak talebi destekliyoruz.

Sevindirici olan şu ki basın yayın organları ile internet siteleri konuyu gündemde tutuyor, “Adalet Sarayı Kültür Sarayı olsun mu?” şeklinde anketler yapıyor, sorular soruyor ve “ Evet Kültür Sarayı yapılsın” şeklinde de cevaplar alıyor.

Yine, ESKADER bünyesinde düzenlenen ve her Perşembe akşamı Timaş Kitapkahve’de gerçekleşen “Bâbıâli Sohbetleri”nin bu haftaki konusu da eski Adalet Sarayı olacak. “İstanbul Adalet Sarayı Kültür Sarayı olsun mu?” şeklinde bir soru ile konu gündemde tutulmaya çalışıyor. 10 Ocak Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak toplantıya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, yazarlar, yayıncılar, sanatçılar ile sanatsever vatandaşlar da katılacak. Toplantıda bu talebin gerekçeleri ile Sultanahmet’te böyle bir kültür sarayına ihtiyaç olup olmadığı tartışılacak. Edebiyat, sanat ve kültür dernekleri ile vakıflarının yöneticileri ve temsilcileri, toplantıda konuyla ilgili fikirlerini açıklayacak olmaları da çalışmaların iyi gittiğinin de göstermekteir.

09.01.2022 Çarşamba günü akşam kaleme alınan bu yazı toplantıdan önce yazıldığı için toplantının ve alınacak kararların hayırlı olmasını diliyorum.

Konuyu gündeme taşıyan ESKADER yöneticileri, Bâbıâli’nin boşaltılmasından, basın, yayın ve kültür kuruluşlarının uzaklaştırılarak semtin tamamen turistik bir bölgeye çevrilmesinden sonra böyle bir kültür sarayına ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Eski Adliye Sarayı yerli ve yabancı turistlere kültürümüzün, sanatımızın duyurulacağı, tanıtılacağı önemli bir mekâna dönüştürülebilir. Böyle bir değişiklik, hem yerli ve millî sanatlarımızın daha da yaygınlaşmasına katkı sağlayacak, hem de Cağaloğlu’nu terk etmek zorunda kalan yayıncılara büyük ölçüde bir moral kaynağı olacak. Yetkililerin bu konuya sahip çıkmalarını bekliyoruz. Biz takipçisi olacağız.” Diyorlar.

Mehmet Nuri Yardım’ı çok iyi okuyan yaptığı çalışmaları takip edenlerden biriyim. Editörlüğünü yaptığım Kümbet altında dergisinin yazarlarından olan hocaya çalışmalarında başarılar diliyorum. Konu ile ilgili yazısını da okuyorum.Sanatalemi.net yazarlarından olmam da beni çok mutlu etmektedir.

Biliyorum ki gün bu gündür ve bizler bu çalışmalara katkı sağlamak zorundayız.

İşte konuyu köşe yazımla gündeme getiriyor, Kümbet altında dergimizin 2013 ilk sayısında da okurlarımızı bilgilendirme kararı alıyorum.

ESKADER Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Elif Sönmezışık;

“İstanbul’un bir kültür sanat, turizm, kongre ve finans merkezi olarak öne çıktığı günümüzde, özelikle ‘tarihî yarımada’da yapılacak düzenlemelerin, bu hususlar dikkate alınarak gerçekleşmesi gerekiyor. Ayrıca “Suriçi” olarak târif edilen tarihî yarımadanın, bölgenin kalbinde bulunan Sultanahmet ve çevresinde yer alan Ayasofya, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Alman Çeşmesi gibi eserlerin taşıdığı turistik değer dolayısıyla, şehrimizin ve ülkemizin tanıtımı bakımından fevkalade önemli bir yere sahip bulunuyor.

Bu bölgede yer alan binaların kullanım amaçlarının uygunluğu açısından, semtin tarihî, turistik ve doğal nitelikleri, başlıca belirleyici faktörlerdir. Bundan dolayı, bir süre önce boşaltılmış bulunan, Sultanahmet’teki eski Adliye binası ile ilgili karar verilirken bu faktörlerin dikkate alınmasını bekliyor ve diliyoruz.” Diyor.

Söz bitiyor sanırım.

Mehmet Nuri Yardım ve yönetim kurulunun talebini destekliyor “evet” diyoruz.

İstanbul’a ilk ziyaretimiz İstanbul Kültür Sarayı’na olur inşallah.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz