ESKADER’de YENİ DÖNEM

ESKADER’de Yeni Dönem

 Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) yeni dönem yöneticilerini seçti. ESKADER’in Genel Kurul toplantısı, 31 Mayıs Cumartesi günü, üyelerin katılımı ile Birlik Vakfı Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Divan Başkanlığını Gazi Altun’un yaptığı toplantıda, ESKADER’in faaliyetleri ve kültür hayatımıza katkıları konuşularak yeni dönem Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyelikleri tespit edildi. ESKADER’in yeni yönetim kurulu üyeleri, Şerif Aydemir, Fatma Ersem Yargıcı, Elif Sönmezışık, Ahmet Yüter, Serdar Üstündağ, İlyas Dirin, Cengizhan Orakçı, Muhsin Duran ve Elif Tokkal’dan oluşuyor.

         2008 yılında kurulan Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) Olağan Genel Kurul Toplantısı, hafta sonunda Birlik Vakfı’nın Sultanahmet’teki Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantının Divan Başkanlığını Gazi Altun, Divan Başkan Yardımcılığını Mehmet Köşker, kâtipliğini Bahattin Ünal yaptı. Genel Kurul Divanı, toplantının başında önceki dönemler boyunca ESKADER’in Başkanlığını yürüten ve kurucuları arasında yer alan Mehmet Nuri Yardım’a söz verdi. Yardım, konuşmasında ESKADER bünyesinde yapılan faaliyetleri ana hatlarıyla dinleyicilere aktardı. Derneğin geçen dönemde gerçekleştirdiği faaliyetleri, kültür ve sanat alanındaki gayretlerini, amaçlarını ve hedeflerini aktardığı konuşmasında Yardım, özetle şunları söyledi: “ESKADER bir gönül yolculuğudur. Takdir gören kültür sanat faaliyetlerimizde bir ekip ruhuyla hareket edilmiştir. Faaliyetlere katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah yeni yönetimle çok daha güzel hizmetler gerçekleşecektir. Bu bir sancak devridir, yönetimdeki yeni genç kardeşlerimiz azimleriyle, gayretleriyle bu kutlu faaliyetlerde canla başla çalışacaklardır. Buna yürekten inanıyorum. Geleceğe kalan müesseseler şahıslarla kaim olmamıştır. ESKADER yüzlerce gönüllüsüyle kültür ve sanat dünyamızda şimdiden önemli yerini almıştır. İnşallah aynı aşk ve şevkle yola devam edilecektir.”

                   YENİ BİR YÖNETİM İLE YENİ BİR DÖNEM

         Faaliyet raporları ile ESKADER’in bütçesini üyelerle birlikte değerlendiren Genel Kurul Divanı, teklif edilen yeni dönem Yönetim Kurulu Üyeleri’ni de oylamaya sundu. Oylama sonucu ESKADER’in önümüzdeki dönem boyunca yönetiminde yer alacak isimleri şöyle tespit edildi: Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: Şerif Aydemir, Fatma Ersem Yargıcı, Elif Sönmezışık, Ahmet Yüter, Serdar Üstündağ, İlyas Dirin, Cengizhan Orakçı, Muhsin Duran, Elif Tokkal. Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Bekir Tuncer, Hülya Saygı, Nihat Çeçen, Menekşe Özkaya, Hüsnâ Karanfil. Denetleme Kurulu Asil Üyeleri: Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Ahmet Özdemir, Gazi Altun. Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri: Sefa Saygılı, Şaban Kurt, Cezmi Aşuroğlu.

                   KÜLTÜR CAMİASI KURULDA BULUŞTU

         ESKADER üyeleri arasında bulunan ve kültür sanat camiasının önde gelenleri arasında yer alan birçok isim de Genel Kurul Toplantısı’nda hazır bulundu. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Suver ve Darülaceze Başkanı Nevzat Bayhan toplantıya iştirak edenler arasındaydı. Toplantıya, kültür sanat dünyasından Dr. Metin Eriş, Ömer Faruk Berksan,  Dursun Gürlek, Ali Erkan Kavaklı, Osman Okur ve Zeki Yılmaz da katıldılar. Toplantının sonunda Metin Eriş, Ömer Faruk Berksan, Dursun Gürlek ve Ali Erkan Kavaklı ESKADER ile ilgili görüşlerini aktardılar. Konuşmacılar, derneğin az imkânlara rağmen üstün çabalarla gerçekleştirdiği faaliyetlere temas ettiler, kültür hayatına katkılarından ötürü dernek yöneticilerini kutladılar. Genel Kurul toplantısı Ertuğrul Arpat’ın okuduğu aşr-i şerifle son buldu. Katılımcılar, nezih bir ortamda geçen toplantının sonunda bahçede hâtıra fotoğrafları çektirdi.

Yayın Tarihi: 2 Haziran 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz