EKREM HAKKI AYVERDİ ENDER YETİŞEN BİR DEĞERDİ

Ekrem Hakkı Ayverdi Ender Yetişen Bir Değerdi

Elif Sönmezışık (Sanatalemi.net)

ESKADER’in düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde anılan ülkemizin müstesna kültür taşıyıcılarından olan Dr. Ekrem Hakkı Ayverdi’nin kendi tarihine ve kültürüne vâkıf örnek bir şahsiyet olduğu dile getirildi.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) her hafta Tinaş Kitapkahve’de düzenlediği Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta Türkiye’nin önde gelen mimarlarından ve kültür adamlarından olan merhum Ekrem Hakkı Ayverdi yâd edildi. ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım’ın idare ettiği toplantıda yüksek mimar Dr. Aydın Yüksel ve Sâmiha Ayverdi’nin rahle-i tedrisinde yetişmiş yüksek mimar Özcan Ergiydiren konuşmacı olarak yer alırken, mimar Necip Dinç ve yazar Osman Akkuşak da hâtıralarını anlatarak programa renk kattılar.

Toplantıyı takdim eden Mehmet Nuri Yardım, Ekrem Hakkı Ayverdi’nin büyük bir medeniyet taşıyıcısı olduğunu belirterek, “O ve arkadaşları sayesinde mimârimiz, mûsikimiz, minyatürümüz, ebrumuz, hat sanatımız kurtulmuştur. O gayretli şahsiyetler âdeta bir irfan köprüsü oldular ve ecdadımızın birikimini muhafaza altına alarak geleceğe taşıdılar. Onların hakkı ödenmez, onlara borcumuz büyük. Allah hepsinden razı olsun, hepsine rahmet eylesin.” dedi. Yardım, Ekrem Hakkı Ayverdi’nin vefatının 30. yılı münasebetiyle yıl içinde daha bir çok programın, panelin ve sempozyumun da yapılacağını hatırlattı.

“YALNIZCA MİMAR DEĞİLDİ”

Ekrem Hakkı Ayverdi’nin yalnızca bir mimar olmadığını kaydeden Özcan Ergiydiren, aynı zamanda hat mütehassısı olmasının yanı sıra klasik sanatlarımızın tamamı hakkında bilgi sahibi olduğunu dile getirerek “Divan şiirine aşinaydı ve mûsîkiyi iyi bilen biriydi. Evinde mûsîki sohbetleri verirdi.” dedi. Ayverdi’nin ender yetişen bir değer olduğunu vurgulayan Ergiydiren, nasıl mimar olunabileceği konusunda tarihini çok iyi bilen örnek bir şahsiyet olduğunu ifade etti.

Osmanlı mimarisi felsefesi konusundaki derin vukufiyetinden dolayı kendisine böyle bir eser ortaya koyması gerektiği konusunda teklif götürdüğünü anlatan Dr. Aydın Yüksel, “Çizimleri ben yapacak olursam böyle bir çalışma yapabileceğini söylemişti. Müşterek bir eser olması şartı ile çalışmalara başladık.” dedi. Ekrem Hakkı Bey’in bu çalışmayı bitirmek adına ömrünün vefa etmediğini belirten Yüksel, çok kısa ve yarım bir çalışma ortaya konulabildiğini söyledi. Ekrem Hakkı Ayverdi’nin eserlerinin mukaddimelerinde İslâm mimarisi felsefesi konusunda, dikkatli okunduğu takdirde ipuçları bulunduğunu kaydetti. Aydın Yüksel, Ekrem Hakkı Ayverdi’nin hayatından kesitler verirken ve hizmetlerini anlatırken özellikle İstanbul Fetih Cemiyeti, İstanbul Enstitüsü ve Yahya Kemal Enstitüsü gibi mühim müesseselerde en büyük pay sahibi olduğunu da sözlerine ekledi. Seçkin bir topluluğun iştirak ettiği toplantıda hem Aydın Yüksel hem de Özcan Ergiydiren, dinleyicilerin yönelttikleri sorulara da cevap verdiler.

Programın sonunda Ahmet Yüter’in Kur’an tilâvetinin ve Ekrem Hakkı Ayverdi’ye özel manzum duayı okumasının ardından hâtıra fotoğrafı çekildi.

KIYMETİ BÜYÜK ESERLER

1899’da İstanbul Şehzadebaşı’nda doğan Ekrem Hakkı Ayverdi, Türk mimarîsine bir çok eser kazandırmanın yanısıra sayısız denecek kadar eseri de restore etti. Onlarca kurum ve kuruluşta yöneticilik ve üyelik yaptı; ayrıca sanat tarihimizi aydınlatan dev mimarî kitaplara imza attı. Osmanlı Mimârisinin İlk Devri, Osmanlı Mimârisinde Çelebi ve II. Sultan Murad Devri, Osmanlı Mimârisinde Fâtih Devri, Avrupa’da Osmanlı Mimâri Eserleri müellifin seçkin eserlerinden sadece bir kaçıdır. Ekrem Hakkı Ayverdi ruh ve düşünce alemimizin sönmeyen yıldızlarındandı. 20. yüzyılı dolu dolu yaşayan, 85 yıla bir çok hizmeti sığdıran ve 24 Nisan 1984’te sonsuzluk âlemine göç eden Ayverdi, kültürümüze ait nerede hangi güzellik varsa bulup çıkaran, koruyup kadir bilmez ellerden kurtaran bir adamdı. 20. yüzyıl alpereni, Estergon kalesinde kıldığı namaz ile âdeta Avrupa’nın orta yerine Müslüman Türk’ün mührünü basmıştı. Evlâd-ı Fâtihan Ekrem Hakkı Ayverdi, kardeşi mütefekkir yazar Sâmiha Ayverdi ve yakın dostu edebiyat tarihçisi Nihad Sâmi Banarlı ile birlikte kültür ve sanat hayatımıza yaptığı hizmetleriyle milletimizin gönlünde taht kurdu. 1970’de birilkte tesis ettikleri Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı, büyük hizmetlerinden sadece biridir. O sadece mimarî tarihimize değil, kültür hayatımıza da, tefekkür dünyamıza da büyük katkılarda bulundu. İrfanımızın uç beyi oldu. Ekrem Hakkı Ayverdi’nin muhtelif konular hakkındaki makaleleri de bir kitapta toplandı ve ilim hayatımızın istifadesine sunuldu.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın