Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)6.Sanatalemi Edebiyat Yarışması Sonuçları belli oldu.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneğince (ESKADER) Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre adına bu yıl portre dalında gerçekleştirilen “6. Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması”nın sonuçları belli oldu. Yarışmada dereceye girenler törenle ödüllerini aldı.
Beyazıt Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen törende konuşan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, Peyami Safa’nın, “Politika yüksek sesle konuştuğu zaman, edebiyat susar” sözünü anımsatarak, “Biz, ‘acaba politikanın sesi ne zaman azalacak’ derken, günbegün artıyor. O takdirde, edebiyatın sesini yükseltmeliyiz.” dedi.
Edebiyatın sesinin yarışma ve etkinliklerle yükselebileceğine dikkati çeken Aydemir, “Edebi zevki olan herkesle irtibata geçerek ve selamı çoğaltarak, inşallah edebiyatın sesini yükselteceğiz. Edebiyatın içinde olmaya devam edeceğiz. O bakımdan Ahmet Yüksel Özemre ile Olcay Yazıcı gibi Rahmet-i Rahman’a kavuşmuş yazarlarımızın eserlerini kültür istilasına kurban vermemek, muhafaza etmek için bu aktivitelerin içinde bulunuyoruz.” diye konuştu.
“Bizim silahımız kalemdir”
Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım ise yarışmanın hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, “Kazananlar inanıyorum ki kalemini elinden bırakmayacaktır. Kalemin bir hakkı vardır üstümüzde. Hele bu sıralarda daha çok ona ihtiyacımız var. Onun bize ihtiyacı var. Çünkü bizim silahımız kalem ve o kalem öyle kutlu bir nesne ki Mehmet Akif, Çanakkale’yi yazmasaydı acaba biz bugün Çanakkale’yi idrak edebilecek miydik?” değerlendirmesinde bulundu.
Yarışmada birinciliği “Gülçehre” başlıklı eseriyle Özden Gülençiçek alırken, “Marilyn Monroe” yazısıyla Aylin Gezek ikinci, “Deli Değil Veli” yazısıyla Sabahat Varol İnsel ise üçüncü oldu. “Siyah Perde” başlıklı yazıyı kaleme alan Serpil Kaya da mansiyon ödülüne layık görüldü.
Dereceye giren isimlerin hepsinin kadın olması dikkat çekti ve büyük alkış topladı.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın