Tarık Tufan’dan Edebiyat Sohbeti

Tarık Tufan’dan Edebiyat Sohbeti

Yazar, senarist Tarık Tufan, ESKADER’in düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nin konuğu olacak. Sohbetin konusu: “Edebiyat bize ne eder?”

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

         Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nin bu haftaki konuğu, yazar ve senarist Tarık Tufan olacak. Tufan’ın sohbetinin başlığı: “Edebiyat bize ne eder?”. Şair ve yazar Hüseyin Akın’ın yöneteceği 232’nci toplantı, Cağaloğlu’nda Timaş Kitapkahve’de 12 Şubat Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Tarık Tufan, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Edebiyata meraklı gençlerin sevdiği ve okuduğu Tarık Tufan’ın sohbet toplantısına katılmak serbest. Toplantı hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenler, 0 212 5112323-5112324 numaralı telefonları arayabilecek, sanatalemi.net, medeniyetimiz.com veya bizimsemaver.com sitelerini ziyaret edebilecekler.

                   İLGİ ALANI EDEBİYAT VE SİNEMA

         Tarık Tufan 1973 yılında İstanbul’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslâm Ülkeleri Enstitüsü Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanmakta ve bazı televizyon kanallarında edebiyat-sohbet türünde programlar sunmaktadır. Yayımlanmış beş adet kitabının yanı sıra “Uzak İhtimal” ve “Yozgat Blues” filmlerinin senaristlerindendir.

Tarık Tufan’ın edebiyat alanında beş adet kitabı mevcuttur. Kitaplarında, günlük hayat içinde insanın varoluş, kimlik sorunlarını irdeler. Uzak İhtimal ve Yozgat Blues’un senaristlerindendir. Kitaplarındaki zarif ve naif anlatım üslubunu senarist olduğu filmlerde de görmek mümkündür. “Uzak İhtimal” filmiyle 2009 yılında İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülünü kazanmıştır. “Uzak İhtimal”in ardından senaryosunu yazdığı “Yozgat Blues” filmiyle 2013 yılında Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülüne lâyık görülmüştür. Eserleri: Bir Adam Girdi Şehre Koşarak, (Profil Yayınları, 2011), Hayal Meyal (Profil Yayınları, 2011), Kekeme Çocuklar Korosu (Profil Yayınları, 2011), Kraliçenin Pireleri (Profil Yayınları, 2011), Ve Sen Kuş Olur Gidersin (Profil Yayınları, 2012) Filmler: “Uzak İhtimal”, “Yozgat Blues”, “TV Programları”, “Meksika Sınırı Ülke TV”, “Kafa Dengi 24 TV”.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz