Burhanettin Kayhan Bâbıâli’de Yâd Ediliyor

Burhanettin Kayhan Bâbıâli’de yâd ediliyor

Türkiye’de bir dönemin gençlik lideri, MTTB eski Genel Başkanı, fikir ve dâvâ adamı, yazar yayıncı Burhanettin Kayhan, Bâbıâli Sohbetleri’nde yâd edilecek.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

         Bir dönemin gençlik lideri, fikir ve dâvâ adamı, MTTB Eski Genel Başkanı, yazar ve yayıncı Burhanettin Kayhan, Cağaloğlu’nda düzenlenen bir toplantıda rahmet ve saygıyla yâd edilecek.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin tertip ettiği Bâbıâli Sohbetleri’nin 240’ncısı, merhum düşünce ve kültür adamı Burhanettin Kayhan’a ayrıldı. Anma toplantısının konuşmacıları, Prof. Dr. Sacit Adalı, Rasim Cinisli, Prof. Dr. Sami Güçlü ve Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş olacak. Mehmet Cemal Çifçigüzeli’nin yöneteceği toplantı, Timaş Kitapkahve’de 9 Nisan Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Konuşmacılar, Burhanettin Kayhan’ın mücadeleci kişiliğini, idealist yönünü, fikirlerini, yazarlığını ve yayıncılığını anlatacaklar. Konuşmacılar, daha sonra dinleyicilerin sorularına cevap verecekler.

                   KAYIHAN YAYINLARI VE BURHANETTİN KAYHAN

         Kayıhan Yayınları, 1970’li yıllların başında, ilk defa dönemin MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) başkanı Burhanettin Kayhan’ın önderliğinde Mehmet Cemal Çiftçigüzeli, Selahaddin Sadıkoğlu ve Mehmet Babayiğit tarafından Sırdaş Yayınları olarak kuruldu. Yayınevi dört yıla bir çok eseri sığdırır ve kültür hayatımıza kazandırır. 1977 yılında, Burhanettin Kayhan gittiği Ankara’dan tekrar İstanbul’a gelerek tek başına Kayıhan Yayınları’nı kurar. Bu sefer yayınlayacağı kitaplar yayınevinin adından da anlaşılacağı gibi tarihî, siyasî, ilmî, akademik, araştırmacı ve ehlisünnet çizgisinde olacaktır. Burhanettin Kayhan, o tarihten 2002 yılının 1 Ekim’ine kadar yayın dünyasına birçok eser kazandırdı. Bu tarihte geçirdiği kalp krizi sonrası vefat eden Burhanettin Kayıhan’ın Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazına, -Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında çok tanınan ve sevilen biri olduğu için- onbinlerce kişi katıldı. Yayınevi, kısa bir durgunluk döneminden sonra 2003 Eylül ayından itibaren tekrar atağa geçti. Kayıhan Yayınları, yoluna Adem Kuşkulu’nun yönetiminde başarıyla devam ediyor.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz