Beyazıt’ta İlk Sohbet Mehmet Nuri Yardım’dan

Beyazıt’ta İlk Sohbet Mehmet Nuri Yardım’dan

 

Bu yıl Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yapılacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım’ın sohbetiyle Ramazan’ı karşılıyor. Program 18 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından organize edilen ve İBB Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla düzenlenen 34.Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan’ın ilk gününden sohbetlere başlıyor. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) desteğiyle fuar kapsamında bu yıl beşinci defa gerçekleşecek ve birbirinden değerli 26 konuşmacıyı ağırlayacak olan Beyazıt Ramazan Sohbetleri, yine Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde yapılacak.

Ramazan’ın birinci gününde sohbet programının ilk konuğu, ESKADER’in Kurucu Başkanı, edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım olacak. 18 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak olan programda edebiyatçıların Ramazan hâtıralarına yer verecek olan Yardım, konuşmasının ardından dinleyicilerin yönelteceği sorulara cevap verecek.

 

EDEBİYAT ÇALIŞMALARI BULUNUYOR

Edebiyatçı, yazar ve gazeteci olan Mehmet Nuri Yardım, Milat Gazetesi köşe yazarı. 1960 Siirt doğumlu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1985’te mezun oldu. 1979 yılında başladığı gazetecilik mesleğini Yeni Asya, Doğuş, Tercüman, Türkiye, Hürriyet, Zaman, Bizim Gazete, Haber Fatih, Orta Doğu ve Yeniçağ gazetelerinde devam ettirdi. Bu gazetelerde musahhih, redaktör, editör, röportaj yazarı, servis yönetmeni ve köşe yazarı olarak çalıştı. Bazı yayın kuruluşlarında editör ve danışman olarak bulundu. Türkiye Çocuk dergisinin haber müdürü oldu (1994). 2001 yılında basından emekli olduktan sonra Kubbealtı Akademisi Kültür Sanat Vakfı bünyesinde çıkan Kubbealtı Akademi Mecmuası’nın yazıişleri müdürü göreve başladı. Halen bu göreve devam ediyor.

10 Ağustos 2006 tarihinde bir grup arkadaşıyla birlikte kültür sanat sitesi www.sanatalemi.net’i kurdu. Sanatalemi.net, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 2007 yılında “elektronik yayıncılık” dalında Türkiye’nin “en başarılı sitesi” seçildi. Bazı kuruluşlara üye olan Yardım, 4 Mart 2008 tarihinde bazı yazar, şair ve sanatçı dostlarıyla birlikte Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ni kurdu. Sekiz yıldan beri “Yazı ve Editörlük Dersleri” veriyor.  Sanatalemi.net, Medeniyetimiz.com ve Bizimsemaver.com sitelerinde yazıyor.

Bazı ödüllere sahip olan yazar, Ahmet Haşim ve Ziya Osman Saba’nın mezarlarının kayıp oluşuyla ilgili haberi (Mezarı Kayıp Şairler) münasebetiyle “2000 Yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kültür Sanat Başarı Ödülü”ne lâyık görüldü. Kayıp İstasyon isimli kitabı dolayısıyla da TYB tarafından 2005 yılında “biyografi” dalında “yılın yazarı” seçildi. www.mehmetnuriyardim.com adıyla şahsi bulunan yazarın elektronik posta adresi şöyle: [email protected] Farklı yayınevlerinde basılan kitapları, şimdi Çağrı Yayınları’ndan, çocuk kitapları ise, Nar Yayıncılık’tan çıkıyor.

YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI- Araştırma-İnceleme: Edebiyatçılarımızın Çocukluk Hâtıraları, Edebiyatımızda Hüzün, Halk Türkülerinden Seçmeler, Karagöz ve Hacivat, Türk Mânileriden Seçmeler, Türk Ninnilerinden Seçmeler, Yunus Emre Seçme Şiirler, Ziya Osman Saba Sevgisi; Biyografi: Cahit Öney, Kayıp İstasyon, Mehmed Âkif Ersoy, Mustafa Necati Karaer’e Armağan (ortak), Ömer Seyfeddin, Refik Halit Karay, Safiye Erol, Sait Faik Abasıyanık, Yahya Kemal Beyatlı, Ziya Nur Aksu Kitabı (ortak), Ziya Osman Saba; Çocuk kitapları: Çocuklar İçin İslâm Tarihi (44), Doğu Klasikleri (10 kitap), Romancı Olacak Çocuklar, Şair Olacak Çocuklar, Yazar Olacak Çocuklar, Çocuk romanı: Yıldızlarla Uyumak; Hikâye: Sefertası, Halim Selim Efendi; Mizah: Edebiyatımızın Güleryüzü, Tarihimizin Güleryüzü, Mizahın İzahı; Portre: Âşina Çehreler, Unutulmayan Edebiyatçılar, Kalem Efendileri; Röportaj: Dersimiz Edebiyat, Romancılar Konuşuyor, Şiirimizden Portreler, Bâbıâli’de Hayat; Yayına hazırlık: Altın Işık (Ziya Gökalp), Bize Göre (Ahmet Haşim), Çağlayanlar (Ahmet Hikmet Müftüoğlu) Çanakkale Arslanları (Fahri Celal Göktulga), Ömer’in Çocukluğu (Muallim Naci), Safahat (Mehmed Âkif Ersoy),  Yalnız Efe (Ömer Seyfettin), Yunus Emre Divanı.

 

  1. TÜRKİYE KİTAP VE KÜLTÜR FUARI BEYAZIT KİTAP FUARI SOHBETLERİ

Saat 18.00- 19.00

1 Ramazan - 18 Haziran Perşembe: Mehmet Nuri Yardım

2 Ramazan - 19 Haziran Cuma:       Muhterem Yüceyılmaz

3 Ramazan - 20 Haziran Cumartesi:         Dursun Gürlek

4 Ramazan - 21 Haziran Pazar:                 Prof. Uğur Derman

5 Ramazan - 22 Haziran Pazartesi:         Recep Garip

6 Ramazan - 23 Haziran Salı:          Mahmut Bıyıklı

7 Ramazan - 24 Haziran Çarşamba:       Prof. Dr. Süleyman Uludağ

8 Ramazan - 25 Haziran Perşembe: Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar

9 Ramazan - 26 Haziran Cuma:             Yrd. Doç. Dr. Mustafa Tatçı

10 Ramazan - 27 Haziran Cumartesi:       Dr. Necdet Subaşı

11 Ramazan - 28 Haziran Pazar:     Kübra-Büşra Sönmezışık

12 Ramazan - 29 Haziran Pazartesi:         Yıldız Ramazanoğlu

13 Ramazan - 30 Haziran Salı:                  Dr. Muammer Yıldız

14 Ramazan - 1 Temmuz Çarşamba:      Abdurrahman Şen

15 Ramazan - 2 Temmuz Perşembe:      Hüseyin Akın

16 Ramazan - 3 Temmuz Cuma:      Tarık Tufan

17 Ramazan - 4 Temmuz Cumartesi:     Prof. Dr. Bedri Gencer

18 Ramazan - 5 Temmuz Pazar:      Mustafa Armağan

19 Ramazan - 6 Temmuz Pazartesi: Ümit Şimşek

20 Ramazan - 7 Temmuz Salı:                  Dr. Melike Günyüz

21 Ramazan - 8 Temmuz Çarşamba:        Prof. Dr. Sefa Saygılı

22 Ramazan - 9 Temmuz Perşembe:         Prof. Dr. Rahmi Yaran

23 Ramazan – 10 Temmuz Cuma:   Ayla Aydemir

24 Ramazan -  11 Temmuz Cumartesi:     Vehbi Vakkasoğlu

25 Ramazan - 12 Temmuz Pazar:    Halit Ertuğrul

26 Ramazan - 13 Temmuz Pazartesi:        Leyla İpekçi

 

İletişim:

Serdar Üstündağ

Vakıf Fuarcılık ve 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

[email protected]

[email protected]

[email protected]

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın