ABDURRAHMAN ŞEN: KENDİ KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

ABDURRAHMAN ŞEN:

KENDİ KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

 Beyazıt Ramazan Sohbetleri’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Şen, “Aradığımız modern tiyatronun kaynağı, ortaoyunu ve tuluattadır.” dedi.

 Türkiye Diyanet Vakfı‘nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.‘nin katkılarıyla düzenlenen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşırken Beyazıt Devlet Kütüphanesi‘nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği‘nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri‘nin on dördüncü günkü konuşmacısı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Şen oldu.

KENDİ KÜLTÜRÜMÜZ, KENDİ SANATÇIMIZ

Tiyatronun geçmişten günümüze serencamını anlattığı sohbetine İstanbul’un, sanatın ve kültürün merkezi olduğunu hatırlatarak başlayan Şen,  kendi kültürümüze sahip çıkmanın ve kendi sanatçımızı yetiştirmenin önemini anlattı. Devlet, şehir ve özel tiyatroların arasındaki farka dikkat çeken Abdurrahman Şen, “Özel tiyatrocuların kabul ettiği bir şey var ki o da tiyatromuzun gerçekten kötü bir durumda olduğudur. Bir filmin yönetmeninin, oyuncularının Türk olması o filmin Türk filmi olduğunu göstermez. Kültür de çok önemlidir. Yaklaşık kırk beş yıldır tiyatroda kalıcı hiçbir şey yapılmadı. İnsanları tiyatroya yönlendirmek için çok çalıştık ama halkın ilgisi yine az. Neden sorusuna deriz ki sen tiyatrolarda halkın inancını hafife alır, değerlerini aşağılarsan elbette ilgi olmaz.” diyerek çarpıcı bir gerçeğe işaret etti.

ESKADER tarafından 2014 proje ödülüne layık görülen “İstanbul Kore’de 2014” hakkında geniş bilgi veren Şen, “20 gün kaldığımız Kore’ye tamamen yerli sanatçılarla gittik ve köy seyri sunduk. Böyle bir çalışmada Batılı sanatçıların yer almamasını eleştirdiler. Kore’de Türkiye’yi köy seyri ile mi temsil edeceksiniz diye… Fakat aksine Kore’de hemen program bitiminde (Koreliler) yanımıza gelip ‘kostümlere dokunabilir miyiz, o heyecanı yaşamak istiyoruz’ dediler.” diyerek o atmosfere dair anekdotlar aktardı.

Kendileri göreve gelmeden önce Devlet Tiyatrolarının halinin içler acısı olduğunu, önüne gelen herkesin arşive girip istediğini alabildiğini şimdi ise bütün arşivin dijital ortama geçirildiğini ve disipline edildiğini vurgulayan Abdurrahman Şen, “Kendi hocalarımızı kendimiz yetiştireceğiz ve bu yolculuğu böyle sürdüreceğiz.” dedi. Tiyatro konusunda çok çarpıcı bilgiler sunan Şen, program sonunda dinleyicilerin sorularına cevap verdi.

İletişim:

Serdar Üstündağ

Vakıf Fuarcılık ve 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı

Basın Danışmanı

[email protected]

[email protected]

https://twitter.com/TDVKitapFuar

https://www.facebook.com/TDVKitapKulturFuarlari

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın