Abdullah Işıklar hâtıralarını anlatacak

Abdullah Işıklar hâtıralarını anlatacak

Bâbıâli’nin akademiye dönüşen mekânı Işıklar Kitabevi’nin sahibi Abdullah Işıklar, Bâbıâli Sohbetleri’nde tanıdığı şair, yazar, âlim, gazeteci, yazar, fikir ve gönül adamlarıyla ilgili hâtıralarını anlatacak.

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Bâbıâli’nin unutulmayan simâlarından yayıncı Abdullah Işıklar, yıllarca bulunduğu Cağaloğlu’nda dostları ve sevenleriyle buluşup hâtıralarını anlatacak. Sohbet toplantısı, Timaş Kitapkahve’de 14 Ağustos Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıyı Uğur İlyas Canbolat takdim edecek.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin düzenlediği “Bâbıâli Sohbetleri”nin 206’ncısı yine Bâbıâli hakkında olacak. Çatalçeşme Sokağı üzerinde sahibi bulunduğu “Işıklar Kitabevi” yıllarca şairlerin, yazarların, yayıncı ve gazetecilerin uğrak yeri olan Abdullah Işıklar,  geçmişte yaşadığı ve unutamadığı hâtıralarını dinleyicileriyle paylaşacak. Işıklar, özellikle dükkânında düzenlediği sohbet toplantılarına katılan meşhur veya tanınmamış şair, yazar, gazeteci ve yayıncılarla ilgili unutamadıklarını dile getirecek. Bir kültür mahfiline dönüşen kitabevine muntazaman devam eden şahsiyetlerle alâkalı duygu ve düşüncelerini aktaracak.  Toplantıyla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 212 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları, sanatalemi.net , medeniyetimiz.com, bizimsemaver.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor.

                   AKADEMİYE DÖNÜŞEN KİTABEVİ

1952 yılında gazeteciliğe başlayan Abdullah Işıklar’ın ilk çalıştığı gazete Sultanü’ş Şuara, mütefekkir üstad Necip Fazıl Kısakürek’in çıkardığı günlük Büyük Doğu gazetesiydi. Daha sonra Yeni Sabah’ta çalıştı. 1950’li yılların sonlarından 27 Mayıs 1960 İhtilâli’ne kadar Fetih gazetesini çıkardı. O yıllarda Türkiye’nin mümtaz ilim, fikir, sanat ve tasavvuf büyüklerini yakından tanıdı. Fetih gazetesinde yazıları yayımlananlar arasında meşhur müfessir Hasan Basri Çantay, büyük âlim Ömer Nasûhî Bilmen, ilim adamı H. Fikri Aksoy, hukuk hocası Prof. Dr. Ali Fuad Başgil, edebiyat hocası Prof. Dr. Ali Nihad Tarlan, tarihçiler İsmail Hâmi Danişmend ve Ziya Nur Aksun da bulunuyor.

Abdullah Işıklar’ın bir edebî mahfile ve akademiye dönüşen kitapçı dükkânının müdavimleri arasında Sırat-ı Müstakîm ve Sebilü’r-Reşad’ın yayımcısı gazeteci yazar Eşref Edip Fergan, İstanbul Müftüsü Bekir Hâki Yener, Kadıköy Müftüsü Ali Fikri Yavuz, yayıncı Ali İhsan Yurt, hadis külliyatından Tâcü’l-Usûl mütercimi Bekir Sadak, Sultanu’ş Şuara ve fikir adamı Üstad Necip Fazıl Kısakürek, büyük dava adamı Osman Yüksel Serdengeçti, mütefekkir, şair ve yazar üstad Sezai Karakoç da bulunuyordu.  Av. İsmail Müftüoğlu, İstanbul hâkimlerinden Cavid Marnacı, Av. Musa Çakır, Av. Zeki Hacıibrahimoğlu, rahmetli Av. Bekir Berk, merhum yazarlar Ahmet Kabaklı ve Ergun Göze, siyasetçi Vehbi Sınmaz, hukuk doktoru Dr. Mü’min Çevik, âlim Enver Baytan, müfessir ve nâşir Ahmet Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan vekili Av. Ahmet Selâmet de bu dükkândaki gönül sohbetlerini takip edenler arasında.

 

Yayın Tarihi: 12 Ağustos 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz