Abdülhak Şinasi Hisar’ın mezarı perişan

Vefatının 50. yılında Abdülhak Şinasi Hisar için anma programı düzenleyen ESKADER yöneticileri, Merkezefendi Mezarlığı’ndaki yazarın kabrini de ziyaret etti. Büyük yazarın mezarı, ne yazık perişan vaziyette bulunuyor.

Mustafa Demirci (Sanatalemi.net)

Türk edebiyatının en değerli isimlerinden hikâyeci, romancı Abdülhak Şinasi Hisar, vefatının 50. yılında ESKADER tarafından hatırlanırken, Merkezefendi Mezarlığı’ndaki kabri ise içler acısı durumda bulunuyor.

3 Mayıs 1963 tarihinde İstanbul’da hayata veda eden, vefatının 50. yılında Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından hatırlanan ve hakkında bir anma toplantısı düzenlenen edebiyatımızın seçkin isimlerinden Abdülhak Şinasi Hisar’ın Merkezefendi’deki mezarı, bakımsızlıktan çürümeye terk edilmiş vaziyette. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım, “Bugün 3 Mayıs 2013. Fahim Bey ve Biz, Çamlıcadaki Eniştemiz, Boğaziçi Mehtapları gibi muhteşem eserlerin yazarı Abdülhak Şinasi Hisar’ın vefatının 50. yılı. Dernek olarak Onun için Cağaloğlu’nda bir anma programı yaptık. Değerli araştırmacı yazar Dr. Necmettin Turinay, Hisar’ın Türk edebiyatına ve fikir hayatına kattıkları hakkında çok önemli açıklamalar yaptı. Ancak bugün Merkezefendi Mezarlığı’ndaki mezarını ziyaret ettiğimizde büyük bir facia ile karşılaştık.” dedi.

 

KÖHNE MEZARI ZOR BULDUK

Mehmet Nuri Yardım, konuyla ilgili açıklamasına şöyle devam etti:

“Hisar’ın yattığı yeri gösteren hiçbir işaret olmadığı gibi, düz yatırılmış olan mezar taşı da bakımsız ve kimsenin dikkatini çekmiyor. Yaklaşık bir saat boyunca bütün mezarlığı taradıktan ve kabri aradıktan sonra bir memurumuzun yardımıyla mezar yerini bulabildik. Mezarlık, çöp kutusunun yanında perişan vaziyetteydi. Bu feci durum, milletimiz adına çok utandırıcı, üzücüdür. Kitaplarını okuduğumuz, edebiyat otoritelerinin öve öve bitiremedikleri,  Boğaziçi Mehtapları adlı nefis eserini 100 Temel Eser arasına kattığımız,  medeniyetimizin büyük yazarı Abdülhak Şinasi Hisar’a revâ görülmemesi gereken bed bir muamele… Bildiğimiz kadarıyla mirasçıları var, kitaplarını da Yapı Kredi Yayınları neşrediyor. Abdülhak Şinasi Hisar’ın mezarı böyle acınacak bir halde olmamalıydı. İlgililerin bu konuya sahip çıkmaları ve mezarın bir an önce restore edilerek yazarın şanına uygun şekilde ziyarete açılması gerekiyor. Özendiğimiz Batıda Abdülhak Şinasi Hisar ayarında yazarların mezarları çok görkemli ve dikkat çekici olur. Mezar yerini ziyaretçilere gösteren işaretler, levhalar olur. Ama biz ne yazık ki kendi değerlerimizden utanan bir topluma dönüşmüşüz. Bu durum bize hiç yakışmıyor. Durumun telâfi edileceğine inanıyor, takipçisi olacağımızı bilhassa belirtmek istiyoruz.”

Şerif Aydemir, Ahmet Yüter ve Mehmet Nuri Yardım’dan oluşan ESKADER yöneticileri, mezarı kısmen temizledikten sonra yazarın ruhuna Fatiha okudular ve dua ettiler. Ahmet Yüter Hoca da, vefatının 50. yılı dolayısıyla hatırlanan Abdülhak Şinasi Hisar’a ithaf edilmek üzere Kur’an-ı Kerim’den bir bölüm okudu.

Abdülhak Şinasi Hisar’ın kabir yeri, Merkezefendi Mezarlığı’nın ana giriş kapısından girdikten sonra 2. Ada tabelasının dibinde ve çeşmenin hemen arkasında bulunuyor. Mezar, Erbakan Aile Kabristanı’na da çok yakın mesafede.

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın

Yorum Yaz