ABBAS SAYAR UNUTULMADI

Yılkı Atı’nın yazarı Abbas Sayar unutulmadı

Türk Edebiyatının en önemli romanlarından olan Yılkı Atı’nın yazarı Abbas Sayar, Basın İlan Kurumu ve ESKADER tarafından düzenlenen bir anma programı ile yâd edilecek. Toplantıda Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar, babası Abbas Sayar’ı anlatacak.

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Başta Yılkı Atı olmak üzere Türk edebiyatının değerli eserlerine imza atan romancı, şair ve yazar Abbas Sayar bir programda anılacak. Toplantı, Çemberlitaş Basın Müzesi’nde 30 Nisan Çarşamba günü saat 16.00’da başlayacak.

Basın İlan Kurumu ile Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’nin birlikte düzenlediği “Matbuat Dünyasından Sanatkâr Çehreler” programında Prof. Dr. Ahmed Güner Sayar, babası Abbas Sayar’ın hayatını, eserlerini ve fikirlerini anlatacak, unutamadığı hâtıralarını nakledecek. Mehmet Nuri Yardım’ın takdimini yapacağı toplantıda Sayar, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verecek. Toplantının sona ermesinden sonra Abbas Sayar’ın fotoğraflarından, yazılarından ve eserlerinden meydana gelen bir sergi gezilecek. Programla ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin 0 (212) 5112323-5112324 numaralı telefonları aramaları, Sanatalemi.net veya Medeniyetimiz.com sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor. Abbas Sayar’ın bütün eserlerini Ötüken Neşriyat kültür hayatımıza kazandırıyor.

YILKI ATI’NIN YAZARI

Abbas Sayar köye yönelen edebiyatı güdük ve değersiz hale getiren kusurlardan tamamıyla kaçınmayı başarmış dikkatli bir göz ve kıvrak bir kalemdir. Eserleri edebî değeri haiz olmanın yanı sıra klişelerden ve ideolojik yaklaşımlardan uzak bir gerçekçilikle yükselir. Konularını Orta Anadolu’daki yaşantıdan aldı; mahalli deyim ve atasözlerini şivelerine riayet ederek yansıttı. Abbas Sayar, 21 Mart 1923 tarihinde Yozgat’ta doğdu. 1941 yılında liseyi bitirdi; mahrumiyet dolayısıyla üniversiteye gidemedi. Kısa süreli memuriyetinden sonra yedek subay oldu. 1945’te İstanbul’da evlendi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde dört sömestr Türkoloji öğrenimi gördü. 1940’lı yılların ilk yarısında edebiyat öğretmenliği, ikinci yarısından itibaren matbaacılık, gazete bayiliği, ciltçilik yaptı. Üniversite’de okurken çıkarmaya başladığı Bozlak adlı gazeteyi Yozgat’a taşıdı. Gazete, Bozok adını aldı ve Yozgat’ın ilk mahalli gazetesi oldu. İleri gazetesinde yazıları yayınlandı. Kesintisiz denebilecek şekilde kırk dört yıl gazetecilik yaptı. DP’nin kuruluş süreçlerinden başlayarak siyasete ilgi duydu fakat bu merakı on yıldan fazla sürmedi. Yazmaya şiir ile başladı. İnsan ve tabiat sevgisiyle dolu, toplum meselelerine sahip derin ve çarpıcı mısralarla örülü şiirleri, yaşarken altı kitap halinde yayımlandı. 1950’lerden başlayarak romana ve bilahare hikâyeye yöneldi. Eserleri yayımlandıkları dönemlerde geniş yankılar buldu, birçok ödüle lâyık görüldü. İkinci evliliğinin akabinde Ayvalık’a yerleşti. Sanat çalışmalarını yazıyla sınırlı tutmadı; erken dönemlerden başlayarak yaptığı tablolar 1990’lı yıllarda farklı şehirlerde sergilendi. 12 Ağustos 1999 tarihinde hayata veda etti. Mezarının bulunduğu şehir olan Yozgat’ta bir sokağa adı verildi. Bir çok ödülü bulunan yazarın Yılkı Atı adlı eseri sinema filmi yapıldı.

Yayın Tarihi: 28 Nisan 2014

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın