Sanatalemi.net 5. Edebiyat Yarışması

Sanatalemi.net 5. Edebiyat Yarışması

 

Bu yıl hikâye dalında gerçekleşecek olan Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması’nın 5’ncisi başladı. Yarışmaya son katılım tarihi, 31 Ekim 2015 tarihinde dolacak.

 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bünyesinde yayımlanan Sanatalemi.net sitesinin, vefat etmiş 8 köşe yazarı adına düzenlenen edebiyat yarışmasının 5’ncisine katılım başladı. “Hikâye” dalında düzenlenen yarışma, Sanatalemi.net’te köşe yazısı yazan ve bugün aramızda bulunmayan rahmetli Ergun Göze, Ahmed Yüksel Özemre, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Olcay Yazıcı, Hamit Can, Ümit Fehmi Sorgunlu ve Vahap Akbaş adına düzenleniyor. Yarışmaya son katılım tarihi 31 Ekim 2015. Sonuçlar Kasım ayının ortalarında açıklanacak, ödül töreni ise yine bu ayın sonunda gerçekleşecek.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)’ne bağlı olarak yayın yapan Sanatalemi.net, daha önce sitede köşe yazarlığı yapan vefat etmiş sekiz yazarı için açtığı ortak edebiyat yarışmasının beşincisini de gerçekleştiriyor. Geçen yıl deneme türünde yapılan yarışma, bu yıl “Hikâye” dalında olacak. Beş yıl önce başlatılan ve her yıl tekrarlanan yarışma ile hem vefat etmiş yazarların adlarının yaşatılması, hem de edebiyatımıza yeni isimlerin kazandırılması amaçlanıyor.

 

YARIŞMA KONUSU SERBEST

Sanatalemi.net 5. Edebiyat Yarışması’na herkes katılabiliyor. Ancak profesyonel olan ve hikâye kitapları bulunan yazar ve şairler yarışmaya iştirak edemiyor. Gönderilecek metinlerde günümüz Türkçesinin kullanılması gerekiyor. Hikâyelerde işlenecek konular serbest. Yarışmaya katılan hikâyeciler, eserlerinin Sanatalemi.net sitesinde yayımlanmasını baştan kabul etmiş olacaklar.

Kuruluşundan beri güçlü yazar kadrosuna sahip olan sitede, daha önce Sanatalemi.net’te yer alan, vefat etmiş sekiz yazar adına açılan edebiyat yarışmasına, sadece amatörler ile hikâye kitabı bulunmayanlar katılabiliyor. Edebiyat yarışmasına iştirak etmek isteyenler, eserlerini elektronik posta ile [email protected] elektronik posta adresine gönderebilecekler. Arzu edenler ise normal mektup adresine (Edebiyat Yarışması, ESKADER, Cağaloğlu, Alemdar Mahallesi, Çatalçeşme Sokağı, İmamoğlu İşhanı, No: 4-8 Fatih-İstanbul) yazılarını yollayabilecekler. 31Ekim 2015 tarihine kadar gönderilmesi gereken eserler, Prof. Dr. Durali Yılmaz, Muhterem Yüceyılmaz, Recep Seyhan, Şerif Aydemir ve Cengizhan Orakçı’dan meydana gelen seçici kurul tarafından değerlendirilecek. Seçilen çalışmalar, daha sonra Sanatalemi.net’te yayımlanacak. Birinci, ikinci ve üçüncü eserlerin seçileceği ve ödüllendirileceği yarışmada mansiyonlar da verilecek. Sonuçlar Kasım ayının başlarında açıklanacak, ödül töreni ise yine bu ayın sonunda gerçekleştirilecek.

 

                   YAZARLARA VEFA BORCU

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Sanatalemi.net sitesinin kurucusu ve ESKADER Kurucu Başkanı Mehmet Nuri Yardım, yarışmayla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Sanatalemi.net sitesinde daha önce köşe yazarlığı yapmış 8 değerli şahsiyet adına bu edebiyat yarışmasını her yıl düzenliyoruz. Ergun Göze, Ahmed Yüksel Özemre, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Hamit Can, Olcay Yazıcı, Ümit Fehmi Sorgunlu ve Vahap Akbaş, irfan hayatımıza, fikir dünyamıza ve edebiyat âlemine hizmet etmiş seçkin şahsiyetlerdi. Onları rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyor, unutmuyoruz. Sitemize yazmalarını teklif ettiğimizde hemen kabul etmiş ve yıllarca Sanatalemi.net’te düzenli olarak köşe yazıları yazmışlardı. Biz de bir vefa borcu olarak hem isimlerini ve eserlerini gelecek nesillere aktarmak hem de yeni yazarların ortaya çıkmasını ve teşvik edilmelerini sağlamak amacıyla bu yarışmayı beşinci senedir yapıyoruz. İnşallah yarışma sayesinde hem merhum üstatları hatırlatmış, hem de yeni genç kalemleri, düşünce, sanat ve edebiyat dünyamıza kazandırmış olacağız. Edebiyatı ve yazmayı seven yetenekli gençlerimizi bu yarışmaya katılmaya dâvet ediyorum.”

İnternet dünyasında dokuzuncu yılını 10 Ağustos 2015’te dolduran Sanatalemi.net, Türkiye’nin en çok ilgi çeken kültür sanat siteleri arasında bulunuyor. Elif Sönmezışık’ın Genel Yayın Yönetmeni olduğu Sanatalemi.net, 10 Ağustos 2006 tarihinde Mehmet Nuri Yardım ve bir grup arkadaşı tarafından İstanbul’da kurulmuştu. Her gün yeni haber ve yazılarla yenilenen site, dokuz yıldan beri aralıksız olarak kültür sanat dünyasına hizmet veriyor. Ödüllü site, internet dünyasının kültür sanat alanında bir ‘okul’ olma başarısını yakalamış durumda. Sanatalemi.net’de düzenli olarak yazan 30 köşe yazarı bulunuyor. Yarışma ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin, 0 (212) 5112323 – 5112324 numaralı telefonları aramaları veya sanatalemi.net, medeniyetimiz.com, bizimsemaver.com ve eskader.net sitelerini ziyaret etmeleri gerekiyor. İrtibat eposta adresi ise şöyle: [email protected]

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın