GENÇ KALEMLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Sanatalemi.net 3. Edebiyat Yarışması’nın ödül töreni, dün Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi’nde gerçekleşti. Dereceye giren yarışmacıların heyecanlı oldu gözlenen törene katılım yüksekti. Tanınmış şair ve yazarlar da gençleri yalnız bırakmadılar.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) bünyesinde yayımlanan Sanatalemi.net Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri, dün Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi’nde (Alayköşkü) törenle verildi.

Sanatalemi.net sitesinin vefat etmiş yedi yazarı adına verilen ödülleri alan gençler, çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini ve yazacaklarını söylediler. Seçici Kurulun haftalar süren okumalarının ardından yedi ayrı dalda birinci, ikinci ve üçüncüler seçilmişti. Toplam 21 yarışmacının ödüllendirilidiği yarışmanın töreni de kalabalık oldu. Bir çok dinleyicinin ayakta takip ettiği törene aralarında Yavuz Bülen Bâkiler, Dursun Gürlek, Bestami Yazgan, Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu, Prof. Dr. İlhan Özkeçeci, İhsan Kurt, Zeynep Uluant, Turgut Güler, Bestami Yazgan, Yusuf Bilge, Şerif Aydemir, Fatma Ersem Yargıcı, Muammer Erkul, Ali Hakkoymaz, Gazi Altun, Fethi Murat Doğan ve Mehmet Köşker gibi ilim, sanat ve kültür dünyasının tanınmış simâları da bulundular. Yarışmacılar plâketlerini ve hediyelerini eserlerini okudukları yazarların ellerinden almanın heyecanını yaşadılar. Bu arada adlarına yarışma düzenlenen yedi yazarın eserleri de yarışmada başarı olanlara hediye edildi. Törene müteveffa yazarların yakın dostları ve aileleri de iştirak etti.

Sanatalemi.net 3. Edebiyat Yarışması’nda Berna Güzey Yırtıcı “İnsanoğlu” denemesi’ile, Mehmet Çuhadaroğlu “Börekçi” hâtırasıyla, Zeliha Ergün “Eskici ve Hayat Dersi” hikâyesiyle, Firdevs Kapusızoğlu “Modern Zaman Camileri” köşe yazısıyla, Şule Bilge Özkeçeci “Tarihî Yarımadada Küçük Bir Çocuk Olmak” makalesiyle, Arife Haskuka “Bir Ahlak ve Ülkü Adamını Tanımak” portresiyle, Mustafa Karakurt ise “Kule” şiiriyle birinci olmaya hak kazandılar.

EDEBİYATA YENİ SOLUKLAR

10 Ağustos 2006 tarihinden itibaren yayımlanan Sanatalemi.net sitesinde köşe yazarı olarak yazı yazan ve bugün aramızda bulunmayan Ahmed Yüksel Özemre, Ergun Göze, Abdurrahim Balcıoğlu, Altan Deliorman, Olcay Yazıcı, Hamit Can ve Ümit Fehmi Sorgunlu adına düzenlenen Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması yedi ayrı türde düzenlenİYOR. Gelen eserler Sanatalemi.net ve Medeniyetimiz.com sitelerinin yönetici ve yazarları ile ESKADER üyesi şair ve yazarlar tarafından inceleniyor. Titiz bir elemeden sonra yapılan değerlendirme sonucunda yedi ayrı dalda birinci, ikinci ve üçüncüler seçiliyor.

Bu yılki yarışmanın ödül töreni İstanbul’un mutena köşelerinden biri olan Alayköşkü’nde (Ahmet Hamdi Tanpınar Müzesi) yapıldı. Ayşe Emine Sultan Çelik’in takdimini yaptığı törende ilk konuşmayı Sanatalemi.net kurucusu ve ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım yaptı. Yardım, Sanatalemi.net’in bir avuç gönüllü arkadaşıyla birlikte çıkılan bir gönül yolculuğu olduğunu belirterek, “Amacımız kültürümüze, sanatımıza ve edebiyatımıza bu site vasıtasıyla hizmet etmekti. 10 Ağustos 2006 tarihinde yayıma giren site şükürler olsun ki, yedi yıldan beri güçlenerek ve kadrosunu zenginleştirerek devam ediyor. Bu arada tabii vefatlarımız oldu. Sitemizde köşe yazarlığı yapmış olan yedi yazarımızı hiç unutmadık. Onların adını bu yarışma vesilesiyle yaşatmak istiyoruz. İnşallah onlar eserleriyle, fikirleriyle ve hâtıralarıyla her zaman aramızda olacaklar.” dedi. Yardım, “Bu yarışma ile büyüklerimizin hâtırasını yaşatmaya çalışırken yeni yazarlarımızın, yeni düşünce, sanat ve fikir adamlarımızın yetişmesine de katkıda bulunmak istiyoruz. Şükürler olsun ki, gerek Sanatalemi.net, gerekse ESKADER’in diğer siteleri bu alanda büyük katkı sağlıyorlar.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Daha sonra dinleyicileri selâmlayarak konuşmasına başlayan Sanatalemi.net Genel Yayın Yönetmeni Elif Sönmezışık, “Kültür sanat ve edebiyat sahası, çoğunluğun tercihleri arasında basın yayın cephesinde de bir istisna olma özelliğini sürdürüyor. Geçmişte basınımızda daha fazla yer bulurken, günümüzde varlığı daha az hissediliyor, zaman zaman gazete sayfalarında kendine yer bulmakta zorlanıyor.” dedi. Sönmezışık, konuşmasında özetle şöyle dedi:

“Meraklısı için, bağımsız dergilerin inisiyatifleri ile topluma ulaşmaya çalışan kültür sanat ve edebiyat hareketlerini daha görünür hale getirme ve bu sahada olan bitenden haberdar olma ihtiyacı, Sanatalemi’nin 2006 yılında yayın hayatına başlamasını sağladı. Sanal dünyada her gün güncellenen bir kültür sanat sitesi olmakla Türkiye’de öncü olan Sanatalemi, siyaset ve polemikten uzak duran çizgisi ile yaklaşık 8 yıldan bu yana yayınını sürdürüyor. Ayırım yapmaksızın iyi niyetli her türlü kültür ve sanat etkinliği haberleri, profesyonel olarak basın dünyamızda yıllarca kalemini konuşturmuş köşe yazarları ve bizimle hayattan düştüğü notları paylaşanların, yazıları, şiirleri, incelemeleri ve kritikleri ile kültür sahasının nabzını tutuyor adeta. 40’a yakın köşe yazarı bulunan Sanatalemi.net, 2011’de ilk kez gerçekleştirdiği Edebiyat Yarışması’nın bu yıl üçüncüsünü düzenledi. Bu yarışmanın edebiyat sahamıza yeni kalemler kazandırmak yanında son derece önemli bir amacı daha var. Sanatalemi’nin yayın yaptığı 8 yıllık süre içinde köşe yazarları arasında bulunan ve aramızdan ayrılan 7 kıymetli yazar anısına düzenlendi ve ödül verilen yedi kategorinin her biri bir yazarımıza adandı. Bugün aramızda bulunmayan 7 Sanatalemi.net sitesi yazarı adına düzenlenen edebiyat yarışmasında kategoriler ve ithaf edildikleri yazarlar şöyle: Abdurrahim Balcıoğlu (Makale), Ahmed Yüksel Özemre (Hâtıra), Ergun Göze (Köşe Yazısı), Hamit Can (Deneme), Olcay Yazıcı (Şiir),

Ümit Fehmi Sorgunlu (Hikâye), Altan Deliorman (Portre)

Bu kategorilerde bize ulaşan çalışmalar arasında her kategori için, kültür camiamızdan oluşturulan seçkin jürinin tercihleri doğrultusunda birinci, ikinci ve üçüncü belirlendi. Bu dereceleri belirlemede bizlere katkıda bulunan bütün jüri üyelerine, sonuçları belirlemede yardımcı olan ESKADER yöneticilerine ve yarışmaya katılan ve dereceye giren geleceğin yazarlarına teşekkür ediyoruz. Ödül alan çalışmalar önümüzdeki günlerde Sanatalemi.net sayfalarında Yarışma başlığı altında görünür hale gelecek. Bugün burası bizim olduğu kadar yarışmacılar için de eşi bulunmaz bir meclis. Aramızda bulunan usta kalemler, yazı dünyasına adım atan genç kalemlerimiz için bir feyz kaynağı olacaktır. Bir edebiyat yarışmasında alınabilecek en güzel ödüllerden biri de bu olsa gerek. Bugün burada ödülünü alacak bütün yarışmacıları tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum, kıymetli haziruna saygılarımı sunuyorum.”

Program, daha sonra ödüllerin dağıtılmasıyla devam etti. Genç yarışmacılara Ayşe Emine Sultan Çelik’in tezhibiyle süslenen plâketlerini ve hediyelerini veren usta yazarlar ve sanatçılar kısa konuşmalar yaptılar. Toplantının sonunda Ayşe Emine Sultan Çelik, Tanpınar Müzesi’ni bu ödül töreni için açan İstanbul İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, kitap armağanında bulunan Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı, Boğaziçi Yayınları, Marifet Yayınları ve Erguvan Yayınları yöneticileri ile kültür tarihçisi Dursun Gürlek’e teşekkür ettiklerini belirtti. Programın sonunda Âkif Arslan, ney taksimi ile dinleyicilerin gönüllerini fethetti. Program hâtıra fotoğraflarının çekilmesi ve ikrâmla son buldu.

DERECEYE GİRENLER VE ESERLERİ

DENEME:

1. Berna Güzey Yırtıcı - “İnsanoğlu”

2. Tuba Karabey – “Bilemediler”

3. Meryem Sümeyye Kardaşlar – “Bir Kelimenin Peşinde”

HÂTIRA:

1. Mehmet Çuhadaroğlu – “Börekçi”

2. Şakir Gönülce – “Kadim Bir Dostluk”

3. Billur Türker Ergün – “İçimdeki Mahkeme”

HİKÂYE:

1. Zeliha Ergün – “Eskici ve Hayat Dersi”

2. Ayşenur Gülsüm Tuna – “Hâfız Eflâtun Efendi”

3. Semra Akkuç – “Evde Tek Başına”

KÖŞE YAZISI:

1. Firdevs Kapusızoğlu – “Modern Zaman Camileri”

2. Serpilay Çilinger – “Unvanını Kim Verdi?”

3. Alpaslan Canbaz – “Hâfızanın Kaybı

MAKALE:

1. Şule Bilge Özkeçeci - “Tarihî Yarımadada Küçük Çocuk Olmak”

2. Ömer Yürekli - “Değişim Sürecindeki Müfettiş Unvanı”

3. Yunus Emre İbicek - “Halk Şiirinin Günümüzdeki Konumu”

PORTRE:

1. Arife Haskuka - “Bir Ahlâk ve Ülkü Adamını Tanımak”

2. İlyasKayaokay - “Ali Emiri Efendi”

3. Ümit Çalışıcı - “Türkçenin Azimli Savaşçısı”

ŞİİR:

1. Mustafa Karakurt - “Kule”

2. Beyza Alioğlu - “Yürek Koridorunda Kelime Gıcırtısı”

3. Esra Polat - “Esrar-ı Derun”

Yorum yazabilmek için lütfen Oturum Açın