MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Dostları Polat’ı rahmetle andı

Türk basınında seçkin bir yere sahip olan haftalık İttihad gazetesi ve genel yayın yönetmeni rahmetli Mustafa Nezihi Polat hakkında yapılan toplantıda eski dostlar buluştu. Duygulu anların yaşandığı programda geçmişe hoş bir yolculuk yapıldı, 1970’li yılların basın ve yayın dünyası etraflıca konuşuldu.

     Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde düzenlenen toplantıya Mustafa Nezihi Polat’la birlikte çalışmış olan gazeteciler, yazarlar, yakın dostları ve okuyucuları katıldı. 1967-1971 yılları arasında dört yıl yayımlanan ve okuyucular tarafından büyük ilgi gören, bazı sayıları defalarca basılan efsanevî gazetelerimizden İttihad’ın kuruluş amacı hakkında etraflıca bilgi verildi. İttihad’ın sahibi Salih Özcan’ın rahatsızlığı dolayısıyla katılamadığı ve dinleyicilere selâm yolladığı toplantıya Mehmed Fırıncı, Şevket Günder, Ali Demirel, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Can Alpgüvenç, Dursun Gürlek ve Mehmet Cemal Çiftçigüzeli de iştirak ederek İttihad ve Mustafa Nezihi Polat ile alakalı ilginç ve unutulmaz hâtıralarını naklettiler. Bediüzzaman Said Nursi’nin yakın talebelerinden Mehmed Fırıncı’nın İttihad’ın kuruluşuyla ve o dönemin heyecanlı atmosferiyle alakalı konuşması ilgiyle takip edildi. Konuşmacılar, Mustafa Nezihi Polat’ın büyük bir idealist olduğu hususunda ittifak ederken Mehmet Fırıncı ve Mehmet Cemal Çiftçigüzeli İttihad’ın isim babasının meşhur avukat Bekir Berk olduğunu ifade ettiler. Mehmet Nuri Yardım tarafından idare edilen ve yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda Şerif Aydemir, Atilla Şahiner, Hamdi Yüce, Ali Hakkoymaz, Faruk Çakır, Mustafa Nadir Önay, Hüseyin Yılmaz, Erol Mermer, Cemil Ertonga ve diğer konuşmacılar da İttihad gazetesinin birleştirici ve bütünleştirici bir gazete olduğunu belirttiler. Konuşmacılar, bir okuyucu olarak İttihad’tan çok etkilendiklerini ifade ettiler. Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, “İttihad’ı yöneten Mustafa Nezihi Polat geniş bir ufka sahipti. Tanınmış yazarlara yazı yazdırdı. Gençleri korudu, kolladı. İslâm âlemiyle münasebetleri gayet iyiydi, birleştirici bir rolü vardı, ama çizgisinden de asla taviz vermedi. Polat’ı rahmetle anıyoruz.” dedi. Sık sık Hekimoğlu İsmail’in de anıldığı programda Mustafa Nezihi Polat adına daha önce Yeni Asya gazetesi tarafından düzenlenen hikâye yarışmasının sürdürülmesi talep edildi, ayrıca Polat hakkında bir belgesel film yapılması ve ona dâir bir kitap yazılması temenni edildi.

      Mustafa Nezihi Polat’ın henüz 29 yaşındayken çok genç bir yaşta elim bir trafik kazasında hayatını kaybettiğini ifade eden konuşmacılar, onun daha lise yıllarında bile Erzurum’da iyi bir gazeteci olduğunu belirterek, Eşref Edip-Mustafa Nezihi Polat dostluğuna dikkat çektiler. Mustafa Nezihi Polat’ın Erzurum’da yayın yapan Hürsöz gazetesi sahibi Ahmet Polat’ın oğlu olarak iyi yetiştiğini zikrederken, Mehmed Fırıncı de bir ansiklopedide Anadolu’da ilk gazetenin Erzurum’da neşredildiğini, bu şehrimizin gazetecilik bakımından iyi olduğunu söyledi.

      Erzurum’dan İstanbul’a gelen ve kısa zamanda geniş bir çevreye kendisini kabul ettiren gazeteci, yazar ve dâvâ adamı Mustafa Nezihi Polat’ın, vefatından 40 yıl sonra dostları ve sevenleri tarafından hatırlanması geç kalmış bir “vefa borcu” olarak kabul edildi.

     Kalabalık bir dinleyicinin büyük bir dikkatle ve zaman zaman da hüzünle, hatta gözyaşlarıyla takip ettiği program Şevket Günder’in yaptığı dua ile son buldu. Fikirleri, heyecanı, gayreti ve idealleriyle Türkiye’de yetişmiş büyük bir gazeteci, bir aksiyon adamı, bir kahraman saygıyla, şükranla ve rahmetle anılmış oldu. 1970 Ağustos’unda henüz çok genç yaşta iken İstanbul’da bir trafik kazasında vefat eden Mustafa Nezihi Polat, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Eyüp Sultan Mezarlığı’na defnedilmişti. ESKADER yöneticileri, toplantının sonunda Mustafa Nezihi Polat hakkında daha sonra başka faaliyetleri tertip etmeyi düşündüklerini söylediler.

 Hit : 54
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Dostları Polat’ı rahmetle andı

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Medeniyetimizin Sessiz ..
Ergun Göze’yi Dostları ..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına