MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Hamit Can’a Candan Vefa

Serap Öztuncer ( Sanatalemi.net ) 

Tüm sevdiklerinin ve sevenlerinin canından bir can kopararak öte âleme göçtü Hamit Can. Emine Hanım’ın biricik eşi; Cüneyt, Sedat, İbrahim, Betûl, Ayşenur ve Zeynep’in sevgili babaları; dostları ve meslektaşlarının da mütevazı, hesapsız, içten arkadaşları ve ağabeyiydi.

Geçen hafta ebediyete uğurladığımız Hamit Can’ı bugün dostları, ailesi ve sevenleri hatıralarıyla yâd ettiler. Herkes onunla ilgili aynı noktalarda yani mütevazı kararlılığı, iddiasız bilgeliği ve derviş meşrep olduğu konusunda birleşiyordu.

Şair diyor ya: Her ölüm erken ölümdür, gazeteci yazar Hamit Can’ın ani ölümü edebiyat, sanat ve kültür camiasında büyük bir üzüntü ile karşılandı. Çeşitli gazetelerde ve bazı yazarların köşelerinde vefatı dolayısıyla onunla ilgili yazılara geniş bir şekilde yer verildi. Meslektaşları Hamit Can’ı köşelerinde yazdıklarıyla anarken; ESKADER(Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği) yöneticileri düzenledikleri bir panelle anmak istediler sanatalemi.net yazarını.

Bu cumartesi günü saat 13.00’de ESKADER(Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları Derneği)’in düzenlediği panel ve sergiden oluşan programa sonsuzluğa yürüyen Hamit Can’ın ailesi, dostları, okuyucuları, çalıştığı Yeni Şafak gazetesi mensupları; kültür, sanat, edebiyat camiasından oluşan katılımlarla Beyazıt Devlet Kütüphanesi en kalabalık günlerinden birini daha yaşadı.

ESKADER(Edebiyat Sanat Kültür Araştırmaları  Derneği) yönetim kurulu başkanı Mehmet Nuri Yardım açılış konuşmasında: ‘’Cenazesinde, kolay kolay bir araya gelemeyen birçok münevver bir aradaydık. Ali Murat Güven mezarı başında samimi bir şekilde gözyaşı döktü. Demek ki kendisini bir aile ferdi gibi kabul ettirmiş bir insandı, Hamit Can…

Derbesiye Günleri’ni yayınlayan Mekki Yassıkaya, Hamit Can ile hatıralarını anlatırken, onun kişilik özelliklerini, yazar-yayıncı ilişkilerini samimi bir şekilde ortaya koydu. Sezai Karakoç’la olan ünsiyeti dolayısıyla Hamit Can ile sık görüşme imkânımız oluyordu. Diriliş düşüncesinin samimi bir neferi olarak tanıdığımız Hamit Can, ömrü boyunca eğilmeden bükülmeden, pek çok zorluklara ve yoksulluklara katlanarak kültür hayatımıza hizmet etmeye gayret göstermiştir. Diriliş dergisinin yeniden yayınlanacağını ben kendisinden öğrendim. Hamit Can bir heyecan adamı, bir dervişti. O sıkıntılarından hiç bahsetmese de, biz onun ne kadar sıkıntı içinde olduğunu hissederdik. Sıkıntı içinde bu dünyayı terk etti.

Hamit Can Mardin’i anlattığı  bir dosyayla bana geldi. Daha sonra Derbesiye Günleri ile ilgili bir başka dosyayı bana getirince, onu ele alıp, bastırmaya karar verdik. Hamit Can’ı düşündükçe, bir kalem adamının ne kadar sıkıntı çektiğini an be an hissederim. Mehmet Akif Ersoy gibi Hamit Can’ında ‘’Sessiz yaşadım, beni kim nereden bilecek.’’ der gibi, bir hayat yaşadığını görüyoruz. Benim ona sözüm vardı, bütün yazılarını kitaplaştıracaktık. Bu sözümün hala arkasındayım. Hamit Can, Türkiye’de alışılmış bir gazeteci- yazar tipinin dışında bir insandı.

Mehmet Cemal Çiftçigüzel: Ben onu çok genç yaşında tanıdım. O genç yaşında bile kültür ve medeniyet savaşçısı olduğunun ipuçlarını veriyordu. Hepimiz M. Akif, N. Fazıl, Sezai Karakoç ve Saidi Nursi’lerle besleniyorduk. Hamit Can yazdıklarından düzenli telif alabilen bir yazar değildi. Maâlesef ülkemizde yazarların kaderi bu. Bir fikir emekçisinin sosyal güvencesi de yoksa ne denli sıkıntılar çektiğini, Hamit Can gibi arkadaşlarımızın çektiği sıkıntıları görerek daha iyi anlıyoruz. Kendisi bunu dışarı yansıtmasa da, bu durum hepimizin içini acıtan bir yara gibidir. Bizim bu saatten sonra hamasi nutuklar atmak yerine Hamit Can’ın ailesi için neler yapabileceğimizi konuşmamız lâzım. Özellikle gazetenin aileye oturabileceği bir ev veya çocuklarına iş imkânı temin etmesi Hamit Can için yapılabilecek en iyi iştir, diye düşünüyorum.

Olcay Yazıcı: Hamit Can doğunun güzel bir çocuğuydu, onun ölümünde gözyaşlarıyla ağladım. Bizler çocuklarımıza ölümü küçük yaşlarda öğretmeliyiz. Mistik ve manevi anlamda ölüm bize göre yokluk değildir. Siz Hamit Can’ı görünce içindeki gizli cevheri keşfedememişseniz, onu sıradan bir insan kabul edersiniz. Oysa büyüklük onun o mütevazı  duruşundadır. Büyüklük horoz gibi kabarmak değil; hayatın her alanında mütevazı olmaktır. Türkiye’de gazete yöneticileri büyük fikir adamlarının fikirlerinden korkuyor. Çünkü onların müktesebatı buna yeterli değil. Kendi boşluklarını hatırlatacağı için, vebadan kaçar gibi bu mütefekkirlerden kaçıyorlar. Bakıyorsunuz gazetede tashih yapamayacak adama köşe yazdırırken, büyük fikir adamına olmadık işleri yaptırıyorlar. Hamit Can bu duruma iyi bir örnekti. Anadolu’dan gelen fikir adamlarının kaderi hep aynı, benim gibi, birbirimize çok benziyoruz. Kendi kültürümüzden kopmamamız gerekiyor. Eğer kendi kültürümüzden koparsak, ipi kopmuş uçurtmalar gibi, gökyüzünde başıboş dolaşırız.

Muhterem Yüceyılmaz: Hamit Can’ı daha önce tanıma fırsatı olmadığını, onu sitede yayınlanan yazılarından tanıdığını belirterek, aramızda yazar olacak arkadaşlar var. Onlara Hamit Can’ın eserlerini okumalarını tavsiye ederek, kendilerine çok faydalı olacaktır, dedi.

Daha sonra söz alan gazeteci Şamil Kucur, yazar Recep Aslan, İlyas Dirin, Ziya Bodur, Necmettin Gülşahin, İsmail Altınışık, Cafer Vayni, İbrahim Kalkan Hamit Can ile ilgili hatıralarını dinleyicilerle paylaştılar. Panelin sonunda Hamit Can’ın oğlu Sedat Can babasını anlattı.

Sedat Can: Üstat keyifli ve her yaştan insanla muhatap olabilen bir adamdı. Ben ona üstat derdim. Tabii ki Sezai Bey büyük üstat, babam küçük üstattı. Babam hayatı boyunca hiç paradan puldan yakınmadı. Nusret Özcan Ağabeyin ölümüne en çok babam üzülmüştü, sanırım babamın ölümüne en çok Nusret Ağabey sevinmiştir. Sedat Can babasıyla ilgili hatıralarını samimi bir şekilde anlattı.

Panelin sonunda kafamızda sıcak, samimi, mütevazı bir aydının hüzünlü bir fotoğrafı  oluştu. Kendi aramızdan çekildi; ama sıcak bir kor olarak aramızda bulunmaya devam edecek.Hit : 298
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Hamit Can’a Candan Vefa

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
Yusuf Ömürlü"ye Saygı..
Hilmi Yavuz Bâbıâli’de ..
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına