MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Refiğ ve Mete Dostları Buluştu

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) geçenlerde kaybettiğimiz ünlü sinema yönetmeni Halit Refiğ ile senarist yazar Ömer Lütfi Mete için ortak bir program düzenledi. Toplantıda Halit Refiğ’in ve Ömer Lütfi Mete’nin yakınları, dostları ve sevenleri bir araya geldi. Türk sinemasına emek veren ustaların konuştuğu toplantıda Refiğ ile Mete’nin hizmetleri anlatıldı. Ortak anma programından Refiğ ve Mete aileleri ile dinleyiciler memnuniyet duydular.


      ESKADER’in Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde, 5 Aralık Cumartesi günü  düzenlediği toplantıya katılım yüksek oldu. Dinleyiciler toplantıdan önce Beyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Halit Refiğ ve Ömer Lütfi Mete Kitapları Sergisi” ile Vadullah Taş’ın hazırladığı “Halit Refiğ Filmleri Afişleri Sergisi”ni gezdiler. 


      Toplantıyı  yapımcı-yönetmen ve senarist Erol Mermer yönetti. Mermer, Türk sinemasına emek veren, yön veren ve gelecek nesillere yol gösteren Halit Refiğ ve Ömer Lütfi Mete gibi sinema emekçilerine sahip çıkılması gerektiğini belirterek, “Çünkü gönlünü sanata adayan gerçek sanatkârlar kolay yetişmiyor. Halit Refiğ ve Ömer Lütfi Mete filmleriyle, eserleriyle, fikirleriyle ve bıraktıkları manevi mirasla unutulmayacak iki büyük sanatçı, iki kahramandır. Onları rahmetle ve saygıyla anıyoruz.” dedi.


      Toplantının ilk konuşmacısı ünlü yönetmenlerden Ertem Göreç’ti. Göreç, sinemamızda Metin Erksan ve Halit Refiğ ile başlayan sinema arayışlarında “Ulusal Sinema” kavgasının öncülerinden birinin Halit Refiğ olduğunu söyledi. Bu kavganın şahsi bir kavga olmadığına dikkat çeken Göreç, “Bu mücadele yapımcı ile yönetmen arasında değil, kendi milli varlıklarımızı koruma adına yapılmıştır. Batı etkisindeki rüzgâra karşı yapılmıştır.” diye konuştu. Bu çizgide çekilmiş bulunan Metin Erksan’ın “Susuz Yaz” filminin “Altın Ayı” ödülü alması ile dikkatlerin sinema üzerine çevrildiğini hatırlatan Göreç, “Halit Refiğ, Metin Erksan, Lütfü Akat ve Duygu Sağıroğlu gibi yönetmenler Ulusal Sinemanın kavgasını verdiler.” dedi.


      Daha sonra kürsüye davet edilen sinema ve tiyatro oyuncusu, senarist, yönetmen ve yazar Üstün İnanç, Halit Refiğ’in sinemasında ve fikirlerinde Kemal  Tahir’in etkisinin olduğunu belirtti. İnanç konuşmasında özetle şunları söyledi:

      “Öz kardeşim kadar yakın gördüğüm Ömer Lütfi Mete’yi ve Ulusal Sinema’yı anlatmak istiyorum. Batı tipi mi olsun, yerli mi olsun diye tartışmalar yapılıyordu o zamanlar. Ulusal Sinema anlayışının temelinde Kemal Tahir Bey’in mayası var. Rahmetli Halit Refiğ, Dergâh Grubunda Ulusal Sinema Kavgası adlı kitabını çıkardı. Milli sinema yapmak isteyen insanlar Halit Refiğ, Metin Erksan, Lütfü Akat ile Milli Sinema’yı yapan Yücel Çakmaklı ve Mesut Uçakan’ın aralarında bulunduğu bu insanlar buluşup tanıştıktan sonra birbirlerini çok sevdiler.”

 

REFİĞ’İN EŞİ HÜZÜNLÜYDÜ

Toplantıya Halit Refiğ’in eşi Gülper Refiğ de katıldı ve bir konuşma yaptı. Oldukça duygulu ve hüzünlü olduğu gözlenen Gülper Refiğ konuşmasında şöyle dedi:

“Bazı insanları anlatmak zordur. Yaşadığımız şeyleri anlatmak zor. 34 sene her gün hayrete düştüm. Benim eşim hiç egosu olmayan bir insandı. Hep kendi dışındaki büyüklerden bahsederdi. Görünen tarafı buz dağının üstüydü. Filmleri seyredilip kitapları dikkatle okunduğunda bu üstün tarafı görülür. Büyük bir yalnızlık çekiyordu. Türkiye’de ülkesini seven herkese kalbi her zaman açıktı. Gerçek bir aşk adamıydı. Vicdanlı insanlara ve hayvanlara âşıktı.”


      Diğer konuşmacılar ve özetle anlattıkları ise şöyle


      MESUT UÇAKAN

      “Son dönemde yaprak dökümü gibi sinemamızda yaşanan güzel ölümlere şahit olduk. Ömer Lütfi Mete prensip sahibi dik bir adamdı. İyi bir yazar, iyi bir insandı. Millî değerlerimizi dillendiren filmleri İsmail Güneş’le birlikte yaptı. Sinematek’te Onat Kutlar yönetiminde sosyalist sinemaya önem verilirken bu anlayışa karşı milli ve yerli sinemalar yapılmaya başlandı. Hayat bir kıyl-u kal. Her şey bir vesiledir. Halit Refiğ’in yaptığı, “işte milli sinema bu” diyebileceğim çok sinema örneği vardır.” Halit ağabeyin sinemada Yorgun Savaşçı’da verdiği mücadelede gördük. O sinemasının köşe taşıydı.”


      NAZİF OKUMUŞ

      “Allah’a şükürler olsun ki bu toprağın içinden , bu milletin içinden çıkmış güzel insanlarımız var. Ömer Lütfi Mete  Karadeniz’in hırçın suları gibiydi. Hırçınlığı ile sevgiyi bütünleştirmişti. Bir taraftan hayat mücadelesi verirken bir taraftan da vatan mücadelesi vermiştir. Çağdaş Alperenlerden, kolonizatör Türk dervişlerinden biri olarak görürüm. Çağdaş derviş olarak tanımlanıyordu. Hem Allah adamı hem de Allah’ın adamıydı. Biz onu bulunduğu ortamlarda hep mürşit olarak görürdük. O ise kendini hep derviş olarak görürdü. Ömer Lütfi Mete bir aşk, heyecan ve iman adamıydı. Bizim başımızı dik tuttu. O, yazdığı yerlerde ve eserlerinde bu milletin değerlerine sahip çıkan bir yazar, bir münevverdi.”


      MUHSİN METE

      “Hem Halit Refiğ hem Ömer Lütfi Mete kendi alanlarında çok yetkin işler yapmışlardır. İnsanların kendini putlaştırmaması kendini tevazu içinde görmesi çok önemlidir. Hem filmleriyle, hem de eserleriyle çok farklı, özel çalışmalar ortaya koydular. Hem yazan, hem düşünen, hem sinemaya çekidüzen veren sorumluluğu taşıyan çok kimse vardır. Halit Refiğ’in bu anlamda çok ayrı bir yeri var. Ulusallık, yerlilik adına büyük bir mücadele verdi. Şahsiyet çok önemli. Nurettin Topçu, ‘Olaylar ve kişiler karşısında net tavır alacağı önceden belli olan kişi şahsiyet sahibidir.’ der. Bir alış veriş düşünmeden, hesap kitap yapmadan, kaybetmeyi göze alan kişi şahsiyet sahibidir. Hem Halit Refiğ hem de Ömer Lütfi Mete böyle üstün şahsiyetlerdi.”


      İHSAN KABİL

      “Halit Refiğ’in hem sinema insanı hem insan olarak kültürümüze sayılamayacak katkıları oldu. Hayatın duyarlı yanında durdu, iyi bir insandı. Ömer Lütfi Mete hasbi bir insandı. Bizim millet kavramamıza katkı getiren çalışmalar yaptılar.”

 

      NAZİF TUNÇ

      “ Ömer ağabey senaryosunu çektiğimiz yazardır. Yazdığı eserin her satırına değer verirdi. Bizi yönlendiren, itimadımızı kazanmış bir büyüğümüzdü. Bizim heyecanımız Ömer ağabeyden kaynaklanırdı. Yaptığı sinemaya irfan  sineması, derviş sineması diyenler oldu. Ama senaryosunu yazdığı sinema filmlerinde gereksiz bir şey olmazdı. Halit ağabey de üslubu olan, kavgası olan iddialı eserler ortaya koyan bir sinema ustasıydı.”


      MEHMET ALİ BULUT

      “Halit Refiğ’in eşi ‘Eşim egosu olmayan bir adamdı’ dedi. Bu çok önemli bir özelliktir. İnanç dünyamızda da âdeta nefsini yenmiş bir üstün insan olarak görüyoruz Halit Refiğ’i. Allah rahmet eylesin. Kardeşim Ömer Lütfi Mete şairdi. İyi bir şair, Cenab-ı Allah’ın aramızdaki lisanıdır. Sürekli kafasında milleti vardı. Kendine hiç zaman ayırmadı. Hikâyesi büyük işler yaptı. İnandıklarına tereddütsüz inanır ve uygulardı. Bir aşk, sevda ve iman adamıydı. Mekânı cennet olsun.”


      ALİ  BUHARA METE

“Babamı arkadaşları, dostları anlattı. Babam haksızlık yapmaktansa, haksızlığa uğramayı tercih ederdi. İnsanları kırmamamın bir vasıf olmadığını söylerdi. Bıraktığı güzel eserleri şimdi daha iyi anlıyorum. Onlar ebedi alemdedirler, burada sıkışıp kalan bizleriz. Allah her ikisini de rahmet eylesin.”

 

Toplantıyı  aralarında Muhterem Yüceyılmaz, Nâzım Tektaş, Şerif Aydemir, Bestami Yazgan, Yusuf Dursun, Recep Arslan, Mehmet Nuri Yardım, Vadullah Taş, Saliha Malhun, Serap Öztuncer ve Işıl Erverdi’nin de bulunduğu kalabalık bir dinleyici topluluğu takip etti. Programın sona ermesinden sonra Halit Refiğ ve Ömer Lütfi Mete aileleri ile konuşmacılar günün hâtırasına fotoğraf çektirdiler.Hit : 323
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Refiğ ve Mete Dostları Buluştu

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Medeniyetimizin Sessiz ..
Ergun Göze’yi Dostları ..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına