MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

İlhan Ayverdi ve Ergun Göze Anıldı

EDEBİYAT Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), geçenlerde  vefat eden Misalli Büyük Türkçe Sözlük’ün müellifi ve Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı İlhan Ayverdi ile gazeteci-yazar Ergun Göze’yi andı. “Dil ve İrfan Âbidesi İlhan Ayverdi” ile “Bâbıâli’de Bir Mütefekkir Ergun Göze” başlıklı toplantılara ilgi büyüktü.

 Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde düzenlenen toplantıya Ayverdi ve Göze’nin yakınları, dostları, talebeleri ve okuyucuları katıldı. ESKADER Başkanı Mehmet Nuri Yardım’ın idare ettiği toplantıda ilim adamları, fikir adamları ve aile mensupları da duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

İlk konuşmacı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mustafa Fayda’ydı. Prof. Fayda, Ergun Göze’nin, Türk basınında farklı çizgisi olan bir mütefekkir (düşünür) olduğunu belirtti. Göze’nin, batının İslâmiyet ile ilgili söylediği haksız ithamlara cevap verme endişesi taşıdığını anlatan Fayda, “Göze, bir gazeteciden daha çok İslâm’ı düşünen bir insandı.” dedi. Prof. Dr. Fayda, Ergun Göze’nin, ilim, irfan ve kültür hayatına bir insanın yapacağının üzerinde önemli eserler kazandırdığını anlattı.

 Ergun Göze’nin kızı Zeynep Uluant da babasının hep doğruları söylediğini, hiç eğilip-bükülmediğini, görüşlerinden taviz vermediğini ifade ederek, “Yazıhanesi, iş ve işçi bulma kurumu gibiydi. İşsiz insanlara iş, öğrencilere burs bulurdu. Paraya hiç önem vermezdi. Öldüğünde de cebinden 40 lira çıktı. Hiç malı-mülkü olmadı, onun için bunlar önemli değildi, çünkü babam bir dâvâ adamıydı.” diye konuştu. İlhan Ayverdi’nin 1970’li yıllarda lugat işine girdiğini ve sözlüğü 2005 yılında tamamladığını anlatan Uluant, Ayverdi’nin, son yıllarda kemik erimesi rahatsızlığı dolayısıyla zor günler geçirdiğini kaydetti. Zeynep Uluant, “İlhan Ayverdi’nin, sözlüğü tamamladıktan sonra da âdeta bir vazifeyi bitirmiş olmanın rahatlığıyla çöküşü daha hızlı oldu.” dedi. Sinan Uluant ise hem İlhan Ayverdi hem de Ergun Göze hakkında konuştu ve son zamanları hakkında bilgi verdi.

  DUYGULU ANLAR YAŞANDI

 Gerek İlhan Ayverdi’yi, gerekse Ergun Göze’yi anlatanlar duygulu anlar yaşanmasına vesile oldular. Konuşmacılardan romancı, senarist, gazeteci ve aktör Üstün İnanç, Ergun Göze ile yaşadığı müşterek hâtıraları anlattı. Bir fikir ve inanç adamı olduğunu belirten İnanç, Ergun Göze’nin gazetecilik yıllarından bahsetti ve unutamadığı anları nakletti. Büyük bir ilgi ile dinlenen İnanç bir ara şu nükteyi dinleyicilerle paylaştı: “Ergun ağabey Çar Tabancası isimli bir piyes yazmıştı. Bana “Çar rolünü oynar mısın?” diye sordu. “Peki” dedim, oynadım. Ancak Çar’ın giymesi için getirilen çizme ayağıma uymadı. Bunun üzerine kendi ayakkabılarımla sahneye çıktım. Oyundan sonra Ergun Bey, beni kutlamaya gledi ve şöyle dedi: “Oyunu güzel oynadın, eline sağlık. Ama Çar’ın pabuçları biraz yamuktu.”

  MAZİ DİLE GELDİ

 Dursun Gürlek, Ergun Göze’yi sık sık ziyaret ettiğini ve kendisinden çok istifade ettiğini belirttiği konuşmasında, “Bana öğrenciliğimde Petrol Vakfı’ndan burs aldıran Ergun Bey’di. Çok cömertti ve sohbeti çok tatlıydı. Nüktedandı. Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. Tercüman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Ünal Sakman da konuşmasında Ergun Göze’nin örnek bir kişiliğe sahip olduğunu, gençlere yol gösterdiğini ve bir dürüstlük âbidesi olduğunu söyledi. Birlikte çalıştıkları zamanlardan söz eden Sakman konuşmasını şöyle tamamladı: “Ergun Göze Bâbıâli’de örneği azalan simâlardandı. Bugün artık böyle yazarlar yetişmiyor. Çünkü o dört dörtlük bir fıkra muharriri ve mükemmel bir fikir adamıydı. Allah rahmet eylesin.”

 Ünal Sakman’ın ardından Prof. Dr. Bayram Yüksel, Sinan Uluant, Necati Demirtaş, Hüseyin Sarıkoç ve Murat Oktay da kürsüye dâvet edildiler ve kısa konuşmalar yaptılar. Programın tamamlanmasından sonra salona geçildi. Burada bütün konuşmacılar birlikte hâtıra fotoğrafları çektirdiler. Beyazıt Devlet Kütüphanesi Salonu’nda İlhan Ayverdi ve Ergun Göze’nin eserlerinden, fotoğraflarından ve vefatlarından sonra haklarında yazılan yazılardan oluşan ortak sergi gezildi. Programa ilim, fikir, ve yayın dünyamızın seçkin isimleri katıldı. Hicran Göze, Aysel Yüksel, Prof. Dr. Zafer Öztürk, Gülbin Öztürk, Galip Çakır, Fatma Ayaşlı, Hasan Ayaşlı, Dr. Yusuf Gedikli, Melda Onuralp, Şerif Aydemir ve İdris Alhanlıoğlu programı takip edenler arasındaydı.Hit : 465
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : İlhan Ayverdi ve Ergun Göze Anıldı

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Medeniyetimizin Sessiz ..
Ergun Göze’yi Dostları ..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına