MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Osman Akkuşak / kültür bereketi

sevgili okuyucularım;

bugün size fikir ve edebiyat hayatımıza renk ve bereket katan derneklerimizden söz edeceğim..

başta kökü tâ 1900"lü yılların başlarına kadar uzanan, bütün üyeleriyle çanakkale savaşına, istiklâl mücadelesine katılan türk ocakları olmak üzere, türk edebiyat vakfı, birlik vakfı, yazarlar birliği, türk kültür araştırmaları vakfı, kubbealtı cemiyeti, ensar vakfı ve daha birçok irili ufaklı kültür teşekkülü, milletimizin millî ve manevî değerlerini araştırmakta, canlı tutmakta, yeni değerlerin yetişmesinde hizmet görmektedir..

bu isimlerini saydığım vakıf ve derneklerin idarecilerini ileri gelenlerini edebiyat dünyası zaten bilmekte ve tanımaktadır.. bunlar eli kalem tutan yazarlar, tarih, edebiyat, felsefe ve ilâhiyat profesörleri, fikir ve ilim vâdilerinde emek vermiş, eser vermiş, kafa yormuş san"at ve düşünce adamlarıdır..

bu defa, aşağı yukarı bir seneye yaklaşan bir zamandanberi olgunluk ve gençlik çağını yaşayan bir kısım edebiyatçılar eskader (edebiyat, sanat, kültür, araştırmaları derneği) adı altında bir araya gelmiş bulunuyorlar.. isimlerini vereyim: şerif aydemir, bestami yazgan, yusuf dursun, dursun gürlek, olcay yazıcı, muhterem yüceyılmaz, nidaî sevim, tuncay önür, erol mermer, hüdavendigâr onur.. başkanları ise, son beşon yıldır edebiyat, kültür toplantılarından ve biyografi kitaplarından tanıdığımız genç yazarımız mehmet nuri yardım"dır..

(eskader)in şiir, hikâye, roman, hatıra, sinema, tiyatro, tarih, araştırma, yayıncılık, mizah, müzik, resim, televizyon, fikir ve hizmet vadilerinde kendini göstermiş eski, yeni, olgun veya genç cevherlere ve meşhurlara tevzi ettiği, tevdi ettiği ödüllerin listesini sevgili okuyucularıma bildiriyorum:

cengiz dağcı, ömer faruk akün, durmuş hocaoğlu, bahtiyar vahapzade, oğuz çetinoğlu, sadettin ökten, mehmet niyazi, hayrettin karaman, mustafa kutlu, mustafa özel, mehmet varış, ayşe göktürk tunceroğlu, hasan çelebi, ahmet yakuboğlu, bahattin karakoç, ziya nur aksun, nazan bekiroğlu, mehmet emin ay, bünyamin yılmaz, sara gürbüz özeren, tayfur esen, fatih güldal, hüseyin movit, orhan koçak, ihsan süreyya sırma, semazen net, ali budak, asım gültekin, saniye öztürk, murat saracoğlu, özhan eren, tarık tufan, ismail kılıçaslan, selâhaddin yusuf, özgür yalım, nevzat bayhan..

diyeceksiniz ki bu kadar çok ismi biz nasıl aklımızda tutalım.. doğrudur ama, bu isimlerin herbiri ait oldukları sahada varlık göstermiş, kendini ispat etmiş kişilerdir..

atalarımız, “marifet iltifâta tâbîdir” dememişler mi? hakedene hakkını vermekte adalet vardır.. doğruluk vardır.. teşvik ve takdir vardır.. bereket bundan doğar.. hizmet ve hamiyet böyle çoğalır.. (eskader)i bu kadirşinaslığından ötürü tebrik ederim..

sözümü yine son haftanın böyle bir takdir ve vefâ hadisesi ile bağlamak istiyorum:

eski kurumlarımızdan bir (türkiye milli kültür vakfı) vardır.. bu hayırlı vakıf, türkiye"nin yine edebiyat, ilim, kültür, eğitim sâhalarında gerçekten isim yapmış iz bırakmış değerli insanlarından 40 kişiyi yâdetme toplantısı tertipledi.. bu toplantı vakfın 40.ncı kuruluş yıldönümüne denk getirilmiş.. hoş bir düşünce.. bu kırk kişinin içinde ebedî âleme geçmiş olanlar da var, allah uzun ömür versin hâlâ aramızda olanlar da var.. ben bu yıldız isimleri de sayıyorum sevgili okuyucular, çok görmeyiniz.. aslında herbiri için hususî bir yazı yazmak lâzımgelir.. bu güzel insanları hafızanıza ve kalbinize tekrar kaydediniz:

ahmet aydın bolak, ahmet kabaklı, ali özek, cahit okurer, cemil meriç, cevat babuna, cinuçen tanrıkorur, erol güngör, ferruh bozbeyli, fethi gemuhluoğlu, fuat sezgin, galip erdem, hayrettin karaman, hekimoğlu ismail, hulusi çetinoğlu, idris yamantürk, ismail kahraman, mahir iz, mehmet niyazi özdemir, metin eriş, mustafa köseoğlu, muzaffer somay, necip fazıl kısakürek, nevzat yalçıntaş, nurettin topçu, orhan okay, sabahattin zaim, sabri ülker, saffet kozluca, salih tuğ, samiha ayverdi, selahattin üzel, süleyman yalçın, şule yüksel şenler, tarık buğra, turgut cansever, turgut özal, uğur derman, yusuf türel, yücel çakmaklı..

ebediyete göçenlere rahmet, yaşayanlara hayır ve bereket dileyelim..

( Yeni Şafak )Hit : 510
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Osman Akkuşak / kültür bereketi

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Medeniyetimizin Sessiz ..
Ergun Göze’yi Dostları ..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına