MayısHaziran 2010Temmuz
PtSaÇaPeCuCtPz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Bahaettin Karakoç’a Coşkulu Gece
 

Bahaettin Karakoç’a Coşkulu Gece

Türk şiirinin yaşayan usta isimlerinden Bahaettin Karakoç adına düzenlenen gece coşkulu geçti. Duygulu saatlerin yaşandığı programda şair ve yazarlar Karakoç’u yalnız bırakmadılar. Saygı Gecesi 19 Mart Perşembe akşamı Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

 

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) ile Üsküdar Belediyesi’nin birlikte düzenlediği “Şairlere Saygı” geceleri aralıksız devam ediyor. Mart ayında da Anadolu’nun seçkin isimlerinden Bahaettin Karakoç adına bir program gerçekleşti. Şairimizin Kahramanmaraş’tan katılıp şiirlerini okuduğu ve hâtıralarını anlattığı gecenin sunuculuğunu Yusuf Dursun ve Bestami Yazgan yaptılar. Mehmet Nuri Yardım da konuşmacı olarak programa iştirak etti ve Bahaettin Karakoç’a sorular yöneltti.

 

“İstanbul’daki dostlarıma en yeni şiirlerimi okuyacağım” diyen Karakoç birbirinden güzel şiirleriyle dinleyicilerden dakikalarca alkış aldı. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarından bahseden, aile ortamını, özellikle üzerinde büyük tesiri bulunan babasını anlatan Bahaettin Karakoç, unutamadığı hâtıralarını dile getirirken zaman zaman duygulandı. Karakoç’un bilhassa “at” ve “kurt”la ilgili yaşadıkları dinleyicilerin büyük ilgisini çekerken Ahmet Kabaklı, Dilâver Cebeci ve Orhan Şaik Gökyay’a dâir anlattıkları da dikkatle takip edildi.

 

Bahaettin Karakoç’la yapılan sohbet esnasında şairin şiir anlayışı üzerinde durulurken, sanatın amacına da vurgu yapıldı. Karakoç, “Milli benliğimizi yansıtmayan şiir şiir değildir” derken sanatta ayırımcılık yapılmaması gerektiğine işaret etti ve gruplaşmalara karşı çıktı. Türk şiirinin bir bütün olduğunu, geçmişten geleceğe uzanması gerektiğini belirten Bahaettin Karakoç, özellikle “devamlılık” fikri üzerinde durdu. Bu arada edebiyatta usta- çırak münasebetlerine temas eden Karakoç, Dolunay Dergisi, Dolunay Yayınları ve Dolunay Şiir Akşamları’ndan bahsetti. Yusuf Dursun ve Bestami Yazgan da Karakoç’a sorular yöneltip şiirlerinden örnekler sundular.

 

Keyifli bir ortamda geçen, coşkulu ve neşeli bir atmosfere sahne olan geceye katılan şair ve yazarlar da programın sonunda sahneye çıkıp Bahaettin Karakoç’un şahsiyeti ve sanatı üzerinde durdular, müşterek hâtıralarını naklettiler. Şair Aysen Akdemir ve Sakarya Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mehdi Ergüzel ile Sanatalemi yazar ve şairleri, Muhterem Yüceyılmaz, Olcay Yazıcı, Yusuf Dursun, Ali Hakkoymaz ve Meryem Aybike Sinan da konuşma yapanlar arasındaydı.

 

 

Toplantıyı takip edenler arasında, sitemizin Yayın Yönetmeni Mahmut Bıyıklı, ESKADER yöneticilerinden Tuncay Önür, şair Sezai Coşkun, Burç FM Genel Müdürü Bünyamin Şen, yazar Hüseyin Öztürk, şair ve yazarlarımızdan Mürsel Gündoğdu, Recep Arslan ve Umut Bulut da bulunuyordu.  Progam arasında Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Lisesi öğrencileri Bahaettin Karakoç’un sevilen şiirlerini   seslendirdiler ve büyük alkış aldılar.

 

Program Bahaettin Karakoç’la konuşmacıların ve dinleyicilerin fotoğraf çektirmesiyle sona erdi. Toplantı esnasında şairimizin Ben Senin Yusuf un Olmuşum,Gündemde Yine Aşk Var ve Sürgün Vezirin Aşk Neşideleri isimli şiir kitapları dinleyicilere armağan edildi. Toplantının sonunda okuyucuları Karakoç’a kitaplarını imzalattılar.

 

Emin Damdam (Sanatalemi.net)Hit : 921
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : Bahaettin Karakoç’a Coşkulu Gece

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
İnternet Medyası ve Kül..
Bilge Tarihçi Marmaratö..
Ziya Nur Aksun Bâbıâli’..
Dostları Polat’ı rahmet..
Basınımızda İttihad ve ..
Yayıncılar Meselelerini..
Babıali Sohbetleri yine..
Bâbıâli, Bâbıâli’de Kon..
Efsane Gazete Tercüman ..
Tercümancılar Bâbıâli’d..
Gürbüz Azak’tan Bâbıâli..
ESKADER’e katılımlar..
Ayvazoğlu, “Bâbıâli Soh..
Bâbıâli Sohbetleri’nin ..
Bâbıâli Sohbetleri Başl..
Sanat Kursları Başlıyor..
Hamit Can’a Candan Vefa..
Hamit Can İçin Anma Pro..
Yazarlarla Edebiyat Soh..
ESKADER 2009 Ödülleri B..
Refiğ ve Mete Dostları ..
ESKADER’den iki toplant..
Halit Refiğ ve Ömer Lüt..
İlhan Ayverdi ve Ergun ..
Osman Akkuşak / kültü..
İlhan Ayverdi vefat ett..
Yıldızlarla Uyumak..
Çağdaş Türk Şiirinde Se..
Medeniyetimizin Sessiz ..
Ergun Göze’yi Dostları ..
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına