KasımAralık 2008Ocak
PtSaÇaPeCuCtPz
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

SEZAİ KARAKOÇ VE ÖMER ÖZTÜRKMEN"İ ZİYARET ETTİK
 

ESKADER’den Bayram Ziyaretleri

Umut Bulut

İSTANBUL- Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) yöneticileri, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi Kurban Bayramı’nda da düşünce, sanat ve edebiyat dünyamızın değerli isimlerini ziyaret ettiler.

İlk olarak mütefekkir, şair ve yazar Sezai Karakoç’un Haseki’deki Yüce Diriliş Partisi’ndeki merkez binasına giden ESKADER mensupları, üstat Karakoç ile yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptılar. Samimi bir ortamda geçen sohbet esnasında Karakoç, Türkiye’nin siyaset anlayışı ile ilgili düşüncelerini aktardı. Heyet, daha sonra Türk fikir adamlarımızdan yazar Ömer Öztürkmen’i Yeşilyurt’taki evinde ziyaret etti. Öztürkmen de, misafirlerine, tahsil hayatı, aile büyükleri, Kerkük"ün dünü ve bugünü, çocukluğundan günümüze yaşadığı bazı anıları, maneviyat büyüklerimizden Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri, üstat Necip Fazıl Kısakürek ve Galip Erdem’le ilgili hatıralarını anlattı. Öztürkmen sorular üzerine Türk düşünce hayatının unutulmayan isimlerinden Fethi Gemuhluoğlu, Erol Güngör ve Mütefekkir yazar Ahmet Arvasi hakkındaki intibalarını da nakletti.

Sezai Karakoç ve Ömer Öztürkmen’i ziyarete ESKADER Yönetim Kurulu Üyelerimizden Mehmet Nuri Yardım, Olcay Yazıcı, Tuncay Önür, Mustafa Nadir Önay, Nidayi Sevim, Ahmet Oğuz Önay, Hüdavendigar Onur ve Mahmut Bıyıklı katıldı.

MEHMET ZEKİ AKDAĞ’DA ŞİİR SOHBETİ

Yusuf Dursun, Olcay Yazıcı ve Mehmet Nuri Yardım’dan oluşan ESKADER yöneticileri bayramın dördüncü günü de günümüzün değerli şairlerinden Mehmet Zeki Akdağ’ı Ataköy’deki evinde ziyaret ettiler. Bir şiir sohbetine dönüşen ziyaret yaklaşık bir saat sürdü. Akdağ, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, sohbet sırasında şiir anlayışını nakletti ve şair dostlarını anlattı. Ayrıca bazı şiirlerini de misafirlerine okudu. Bilindiği gibi ESKADER, Üsküdar Belediyesi ile birlikte 18 Aralık Perşembe akşamı Altunizade Kültür Merkezi’nde Yaşayan Şairlere Saygı programı çerçevesinde “Mehmet Zeki Akdağ Gecesi” düzenliyor. Programı Yusuf Dursun ve Bestami Yazgan sunacak.

ÖZTÜRKMEN PROGRAMI

Bu arada Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Ömer Öztürkmen adına bir saygı günü düzenliyor. ESKADER tarafından tertip edilen program 13 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’te Beyazıt Devlet Kütüphanesi konferans salonunda başlayacak. Programa Öztürkmen’in yakın dostları olan yazarlar, gazeteciler ve aydınlar iştirak ederek birer konuşma yapacaklar. Öztürkmen de programın sonunda bir teşekkür konuşması yaparak dinleyicilere hitap edecek. Programdan sonra Öztürkmen’in eserlerinden, yazılarından, hakkında yazılanlardan ve fotoğraflarından meydana gelen bir sergi de gezilebilecek.Hit : 44
  
Yorum eklemek istermisiniz ?
Etiketler : sezai Karakoç Ömer Öztürkmen Eskader sanataleminet

Mesaj Panosu ( Üyeler için)

   Üye Girişi
 
 

   HABERLER
Sitemizi Ziyaret Edenler  
Powered by Netfırtına